Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Şubat '16

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
78
 

Çocuklara cinsel istismarda rekor artış!

Çocuklara cinsel istismarda rekor artış!
 

Ülkemiz fetvalarla yönetilmeye başladığından bu yana, verilen fetvalardan etkilenen halkımız, çocuklara cinsel istismarı da istismar etmeye başladı.

Sözde ulemaların sapık emellerine göre söyledikleri sözler, halkı tahrik etmeye devam ediyor. Bu fetvalar neticesinde çocuklara yönelik cinsel eylemlerde artmaya devam ediyor.

Kayseri’de yaşanan ve ülke gündemine bomba gibi düşen, liseli Cansel’in yaşadıklarından sonra çocuklara yönelik cinsel istismar yeniden gündeme geldi. Adalet Bakanlığı verilerine göre, reşit olmayanla birliktelik nedeniyle açılan davalarda yüzde 697’lik artış yaşandı.

Çocukların cinsel istismarı çerçevesinde açılan dava sayısı 2006 yılında 2 bin 414 iken, bu rakam 2011’de yüzde 697’lik artışla 16 bin 827’ye yükseldi.

Uluslararası Çocuk Merkezi’nin verilerine göre, Türkiye’de Ocak 2010 ile Kasım 2013 arasında 377 çocuk cinsel istismara uğradı.

Resmî olmayan istatistikler ise her üç kız çocuğundan birinin ve her beş erkek çocuğundan birinin cinsel istismara maruz kaldığını ortaya koydu.

Son dört yıl içinde resmi kayıtlara geçen çocuk gelin rakamı da 181 bine ulaştı.

Günümüzde sadece Jandarma sorumluluğundaki bölgelerde kayıp çocuk sayısı bin 449’u buldu.

Bir yılda 633 çocuk öldü!

Son günlerde çocukların maruz kaldığı şiddet olaylarına cinayetler de eklendi. 2014 yılının başından bu yana 13 çocuk öldürüldü. Bu çocuklardan dördünün canice öldürüldüğü kesinleşirken, diğer çocuklardan dördünün bedeni havuz ve su kuyularında, üçünün dağlık alanda, birinin ise inşaatta bulundu.

Devlet çocukları istismardan korumalı Türkiye’de devlet eliyle ya da ihmalinden 633 çocuk hayatını kaybederken, iş kazaları nedeniyle ise yaşamını yitiren çocuk sayısı da hızla artıyor.

89. Anayasa’nın 41’inci maddesinde devlete, açık şekilde, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alma görevi verilmiş bulunuyor.

Ayrıca, Türkiye’nin 2010’da onayladığı Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve İstismara Karşı Korunması Sözleşmesi uyarınca taraf ülkeler, çocukların cinsel sömürü ve istismarını engellemek için tedbirler almakla yükümlü. 

Peki, geleceğimiz olan çocukları korumak için birçok kanun çıkarıp, bu kanunları uygulamamak neyin göstergesi?

Şahin ÖZŞAHİN, Gecenin hüznü bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3029
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster