Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Prof Dr İrfan Serdar Arda

http://blog.milliyet.com.tr/driserdararda

03 Mart '13

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
1637
 

Çocuklarda "kasık fıtığı"

Çocuklarda "kasık fıtığı"
 

Çocuklarda kasıkta görülen şişliklerin en önemli nedeni fıtıktır. Kasık fıtığı en kısa zamanda ameliyat edilmesi gereken bir durumdur..


Kasık fıtığı nedir?

Kasık fıtığı, erişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da sık görülen kasık sorunlarından biridir. Kasık bölgesinde şişlik ile ortaya çıkan fıtık, anne karnındayken oluşan ve kasık kanalı içerisine doğru balonlaşan karın zarının (periton) kapanmamasına bağlı olarak oluşur.  Balonlaşan karın zarı (processus vaginalis), fıtık kesesi olarak bilinir. Fıtık kesesi içine en sık olarak ince bağırsaklar girer. Kız çocuklarında ise en sık olarak giren diğer oluşum yumurtalıktır.

 

Çocukluk çağı kasık fıtığı erişkin çağda görülenden farklıdır. Erişkinlerde; şişmanlık, ağır işlerde çalışma, yaşlılık gibi nedenlere bağlı olarak karın duvarında oluşan zayılık ve yırtılmalar kasık fıtığının oluşmasına neden olur. Bu nedenle, çocukken kasık fıtığı nedeniyle ameliyat olan bir kişide erişkin yaşta, bu kez erişkin çağı kasık fıtığı ortaya çıkabilir.

 

Kimlerde daha sık olarak görülür?

Kasık fıtığı erkek çocuklarda kızlara oranla daha sık olarak görülür. Yaş ne kadar küçükse görülme sıklığı da o denli yüksektir. Bu nedenle, erken doğan (prematüre) bebekler ile yenidoğan döneminde daha sık saptanır. % 60-70 oranında sağda, % 20-30 oranında solda ve % 5-10 oranında da iki taraflıdır. Genetik geçiş tanımlanmamış olmakla birlikte, ailesinde kasık fıtığı  öyküsü olan hastaların % 15’inde de fıtık görülebilir.  

 

Bulgular nelerdir?

Kasık fıtığının en önemli bulgusu şişliktir. Şişlik, çocuk ağlarken ya da gülerken karın içi basıncının artmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Kabızlık ve bebek koliği gibi ıkınmaya neden olan durumlar, bebeklik çağında kasık fıtığının ortaya çıkmasına neden olur. Çocuk yattığı zaman şişlik kaybolur. Şişliğin üzerine bastırıldığında ise, içi hava dolu şişliğin boşalmasına benzer bir his alınır. Bu, fıtık kesesi içinde bağırsak bulunduğunun göstergesidir. Daha çok kız çocuklarında olmak üzere, kimi zaman da şişlik içerisinde bir sertlik ele gelir. Bunun nedeni, fıtık kesesi içine yumurtalığın girmiş olmasıdır. Ancak, bu konuda dikkatli olunması gerekir, çünkü sertlik boğulmuş fıtığın da bir bulgusu olabilir! Özellikle 1 yaşın altında kasık fıtığının boğulması riski yüksektir. Olağan koşullarda, fıtık kesesi içerisinde bulunan oluşum üzerine bastırılarak kolaylıkla karın içine geri gönderilebilir. Eğer kese içerisinde bulunan oluşum geri gönderilemiyorsa, bu durumda fıtık boğulması söz konusudur. Fıtık boğulması, acil ameliyat gerektiren bir durumdur.

 

Kasık fıtığı ağrı yapmaz. Çoğu ailede, çocuğun ağlamasının fıtığa yol açtığı ya da fıtık ağrı yaptığı için ağladığı inancı vardır. Bunun ikisi de doğru değildir. Çocuklarda kasık fıtığı doğumsaldır. Çocuk ağladığında artan karın içi basıncı ile fıtık görünür hale gelir. Boğulmadığı sürece kasık fıtığı ağrı yapmaz.

 

Tanı nasıl konur?

Kasık fıtığı, genellikle anne tarafından bebeğin altı değiştirilirken, daha büyük çocuklarda ise giydirilirken ya da banyo sırasında farkedilir. Rutin çocuk hekimi kontrollerinde mutlaka kasık muayenesinin de yapılması gerekir. Çünkü bu bölgedeki anormalliklerin atlanması şansı yüksektir.

 

Kasık fıtığı tanısı deneyimli bir çocuk cerrahı tarafından sadece fiziksel inceleme bulguları ile konabilir. Kimi zaman inceleme sırasında fıtık saptanmayabilir. Bu durumda annenin verdiği öykü tanı için önemlidir. Kasıkta, yukarıdaki tanıma uyan şişlik bir kez bile görülmüş olsa kasık fıtığı tanısı için yeterlidir. Eğer şişlik içerisinde sertlik ele geliyorsa, ultrasonografi yapılarak bunun nedeni araştırılmalıdır.

 

Çocuklarda kasık fıtığının tedavisi nasıldır?

Kasık fıtığının kendiliğinden kaybolma şansı yoktur. Bu nedenle, çocukluk çağında tanı konduktan sonra kasık fıtığı cerrahi yöntemle onarılmalıdır. Çocuk ne kadar küçükse fıtık boğulmasının oluşması olasılığı da o denli yüksek olduğundan, cerrahi tedavinin gecikilmeden yapılması büyük önem taşır. Başka bir hastalık ya da anormallik olmadığı sürece, çocuğun yaşı ya da ağırlığı ameliyat için bir engel değildir. Kasık fıtığı ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Çocuklarda kasık fıtığı onarımında laparoskopik cerrahinin yeri yoktur.  

 

Kasık fıtığı ameliyatı, çocukluk çağındaki tüm kasık sorunlarının cerrahi tedavilerinde olduğu gibi günübirlik olarak yapılır. Günübirlik ameliyatlarda hasta geceyi hastanede geçirmez. Ancak, eğer bebek prematüre ise ya da fıtık ameliyat edilmeden önce boğulmuşsa, o zaman ameliyat sonrasında bir gece hastanede izlenmesi daha uygundur.  

 

Eğer kesi yerinde enfeksiyon, boğulmuş fıtık, uygun olmayan malzemenin kullanılması, cerrahın deneyimsizliği ya da hastada bağ dokusu bozuklukları gibi sorunlar yoksa, çocukluk çağında kasık fıtığının ameliyat sonrasında yineleme olasılığı yok denecek kadar azdır.

 

Sağlıklı günler dileklerimle.

 

Prof. Dr. İrfan Serdar ARDA

Çocuk Cerrahisi Uzmanı

 

driserdararda@gmail.com

http://driserdararda.com

https://www.facebook.com/ArdaCocukCerrahisiSayfasi

https://twitter.com/drserdararda

https://tr.linkedin.com/in/isarda      

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 16299
Kayıt tarihi
: 02.03.13
 
 

Prof. Dr., Çocuk Cerrahisi Uzmanı...   "Çocuk Cerrahisi", çocuklarda tedavisinde cerrahi yöntem g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster