Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '17

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
25
 

Çocuklarda Alerji İhmal Edilmemelidir

Çocuklarda Alerji İhmal Edilmemelidir
 

cocuk-alerji-uzmani


Çocuğunuzda gördüğünüz besin alerjisi belirtilerini mutlaka çocuk alerji uzmanına danışın. Daha çok hayvansal ürünlere bağlı olarak oluşabilen besin alerjisi, ihmal edilmezse tehlikeli olabilir.

Çocukluk döneminde başlayan besin alerjileri, bazen kendiliğinden kaybolurken bazen de ileri yaşlara kadar sürebiliyor. Besin alerjisi olduğundan şüphelenildiğinde vakit geçmeden bir uzmana görünmekte fayda var.

Besin alerjilerinin tedavi edilmemesi halinde çocuklarda nefes darlığından, bulantıya ve deride kaşıntıya kadar birçok sorun ortaya çıkabiliyor. Hatta yaşam kaybına bile sebep olabildiği durumlar görülebiliyor.

Bazı durumlarda besin alerjisi besinin koklanması, solunması ya da yalnızca dokunulmasıyla da kendini belli edebiliyor. Besin alerjisi, ağır durumlarda yaşandığında ise besini yemese de sadece pişirildiği ortamlarda bile rahatsız olabiliyor. O besini yemiş kişilerle temasında da problem olabiliyor.

Besinlerin hemen hepsinin alerji yapma ihtimali vardır. Bu sebeple eğer sık hastalanan, hırıltılı solunumu olan, döküntülü deri hastalığı bulunan ve bunlara kusma, ishal ve reflü eşlik eden çocuklar varsa, mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Ailelerin kendi kendine teşhis koyarak çocukların beslenmesinden bazı gıdaları çıkarması doğru değildir.

Kısacası besin alerjisinden şüphe duyulduğunda tanı ve tedavide işin uzmanı olan kişilerden destek almak, onların yönlendirmelerine göre hareket etmek yapılacak en doğru davranıştır.

Bahar alerjileriise polenlerden kaynaklanan bir problemdir. Baharın gelmesiyle ağaçlarda açan çiçeklerden birçok polen yayılır. Bu da hava ile ağız, burun, göz, deri ve akciğerlerimize kadar ulaşırlar ve ciddi alerjik hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olurlar.  Alerjiye en sık sebep veren polenler arasında zeytin, fındık, kızılağaç, pelin, kavak, çayır otu, yulaf, çavdar ve buğday olduğunu söyleyebiliriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 127
Kayıt tarihi
: 14.08.17
 
 

Kendim tarafımdan özgün bir şekilde yazılan bilgi verici yazılar paylaşmak istiyorum. Kullanıcıla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster