Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '11

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
948
 

Çocuklarda,anksiyete(Kaygı ) bozuklukları ve terörün etkisi

Çocuklarda,anksiyete(Kaygı ) bozuklukları ve terörün etkisi
 

İnsan ruhu, dış etkenlerden çok çabuk etkilenen,kırılgan bir yapı gösterir.

Bizim gibi Akdeniz ülkelerinin özelliklerini taşıyan duygusal toplumların ruh dengeleri adeta bir bilye üzerinde gezinir gibidir.

Ağır travmalar karşısında derin yaralar alan ,genç toplumumuz, içe dönük yaşam biçimiyle de endişe,korku,kaygı,panik atak vb. anksiyete bozukluklarına çok yatkındır.

Giderek tırmanan ve toplumumuzu derinden yaralayan terör olaylarının sonucu olan her şehit haberi büyük bir ruhsal yıkımdır...Dünya üzerinde hiçbir toplum bu denli acı kayıplar karşısında ruhsal dengesini sağlıklı tutamaz.

Psikiyatriste ve pisikoloğa gitme kültürünü edinememiş olan bu toplumun insanı daha da zor durumdadır.

Çünkü acılar ruhsal yönden sindirilemez...Sorunlar paylaşılmadıkça, ruhsal dertler,tedavi edilmedikçe panik atakların ve ciddi ruhsal hastalıkların toplumu kemirmesi kaçınılmazdır. Sınav ,dersane,okul fobileri yetmez gibi terör ve şehit haberlerini ,hergün internette, tv'lerde denetimden uzak izleyen çocukların bilinç altına yerleşen fobilerin,kaygıların,panik atakların tedavisi mümkündür.

Hastalıkları yenebilmemiz için bu klinik vak'aları yakından tanımak ve tedavi yolları konusunda bilinçlenmek her ebeveynin görevidir.

Korku (Fobi ) nedir ?..

Korku, normal ve oldukça sıradan bir duygudur. Hoş bir duygu değildir bazı durumlarda yararlı olduğunu kabul etmek gerekir. Tehlikelerden korur hatta uygun dozlarda motive edici bile olabilir. Aşırı ve panik şeklinde olursa tam tersine bizi engeller. Korkunun objesi gerçek ya da hayal ürünü olabilir. Korku mantıklı ya da mantıksız (usdışı) olabilir.

İşte bu irrasyonel olanlara fobi adı verilir. Fobi Yunanca bir kelimedir (phobos) anlamı kaçmaktır. Adından da belli olduğu gibi fobi korku ile kaçınma arası bir duygudur.

Fobiler korkunun ortaya çıktığı uyarana göre üçe ayrılabilir:

Nesne Fobileri : (böcek, kelebek, köpek, sivri uçlu eşya gibi)
Durum Fobileri : (kapalı yer, açık alan, asansör, yüksek yer)
İşlev Fobileri : (altına kaçırma, gaz kaçırma, terleme, yüz kızarması)

Fobiler anksiyete (Kaygı ) bozukluklarına zemin hazırlar.

Bir anlamda kaygı ,organizmamızın savaşma-kaçma tepkisidir.

Kişi tehlike veya tehdit yaratan durum ya da nesneden başka bir şeye odaklanamadığında savaşmak ya da kaçmak imkânsızlaşır. Bu durumda kaygı aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.

—Psikolojik belirtiler: Endişe, tasa, dikkat ve motivasyonda bozulma, konsantrasyon bozulması, heyecan, huzursuzluk, sinirlilik, kötü bir haber alacağı beklentisi, irkilme, çıldıracakmış hissi, yabancılaşma-gerçek dışılık hissi, kişinin kendine ya da bedenine yabancılaşması.

—Bedensel belirtiler: Çarpıntı, titreme, terleme, nefes almakta güçlük, boğulacakmış hissi, ağız kuruluğu, göğüste sıkışma hissi, kulak çınlaması, yüz kızarması, elde terleme, baş dönmesi, huzursuzluk, gevşeyememe, uyku problemleri, vücutta gerginlikler ve çeşitli ağrılar.

Kaygı ( Anksiyete ) Ne Zaman Sorun Olur

Tehlike veya tehdit olarak algılanan durumlarda ortaya çıkan; duygusal, davranışsal ve fiziksel değişiklikler ve tepkilerin yer aldığı, otomatik, sağlıklı ve doğal bir yanıt mekanizmasıdır. Bir anlamda kaygı organizmamızın savaşma-kaçma tepkisidir.

Kişi tehlike veya tehdit yaratan durum ya da nesneden başka bir şeye odaklanamadığında savaşmak ya da kaçmak imkânsızlaşır. Bu durumda kaygı aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.


Kaygı ( Anksiyete ) Bozukluğunun Nedenleri:


Kaygı bozukluklarının oluşmasına birçok neden yol açabilir;

* Genetik yatkınlık,

* Soy geçmişi,

* Yetişme tarzı,

* İnanç ve düşünme biçimi,

* Kendini ifade ve ortaya koyma becerisindeki yetersizlik,

* Sosyal yaşantılar vb. gibi.

Kaygı ( Anksiyete ) Bozukluğunun Çeşitleri:

* Fobik Bozukluklar

* Genellenmiş Kaygı Bozukluğu

* Travma Sonrası Stres Bozukluğu

* Panik Atak

* Obsesif Kompulsif Bozukluk

* Sosyal Fobi

............

Tedaviye hastanın katılımı da sağlandığında 4 - 6 ay içinde tümüyle iyileşme şansı %95 dir. Hasta, hastalığı yenmesini öğrenmediyse nüks etme riski hep vardır.

Panik atağı iyi tanımak, tedaviden kaçınmamak, tedavi için doğru adresi bulmak önemlidir. Hipnoz, akupunktur, üfürükçü tedavileri zarar verebilir.

Geçerli tedavi yöntemleri:

- Psikoterapi
- İlaç kullanımı
- Relaksasyon teknikleri
- Nefes egzersizleri
- Spor ve egzersiz
- Biofeedback
- İmajinasyon
- Üstüne gitme teknikleri

................

Sağlıklı bir gelecek için ,sağlıklı nesiller yetiştirmeliyiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yakın zamanda bu rahatsızlığa yakalanmış ve hafif ilaç tedavisi görerek üstesinden gelmiş biri olarak aslında bu konuda bir yazı yazmıştım ama sizinki daha bilimsel içerikli olmuş. Asansöre binememek kadar saçma bir korku olabilir mi, ama oluyordu işte. Yani hasta, olaylara, nesnelere ve olgulara o denli farklı bakıyor ki çok komik şeyler onda kaygı yaratabiliyor. Sadece duygusal değil fizyolojik bozukluğa dayalı bir rahatsızlık da olabiliyor. Saygılar.

Güz Özlemi 
 06.09.2011 17:17
Cevap :
Her hastalık tedavi edilebilir...Yeter ki teşhis ve tedavi doğru olsun...Benim üniversitedeki bir öğrencim ,yıllar önce,Panik Atak yüzünden yurtlarının 5. katından aşağıya kendini atmaya kalkmıştı.Engellenip,tedavi sürecine geçildiğinde kısa sürede bu davranışının çok saçma olduğunu söyleyerek arkadaşlarına da bu konuda örnek olmuştu.İlaçlı tedavi ve moral kondisyon yaklaşımlarıyla kendine gelen gencimiz bugün başarılı bir pisikologdur...Sizin de kaygı ve korku ataklarınızı yenmenizden dolayı geçmiş olsun dileklerimle tebriklerimi iletiyorum... saygılarımla...  06.09.2011 17:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1521
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1622
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster