Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
7566
 

Çocuklarda dil gelişimini etkileyen faktörler

Çocuklarda dil gelişimini etkileyen faktörler
 

Konuşma yeteneği ile dünyaya gelen çocuk çevresini, dünyayı içinde doğduğu toplumun dil sistemi ile algılar.Kendisini mensup olduğu toplumun dili ile algılar.

1-Çocuğun dil gelişimi mensup olduğu ailenin dili ile aynıdır. Ailenin dil kurallarını benimser. Bu yüzden anne ve babalar çocukları ile bebek gibi konuşmamalıdırlar. Çocukları ile ve evde konuşurken dil kurallarına uygun olarak konuşmalıdırlar.

2-Çocuk çevreyi taklit ederek büyür. Çocuk doğru kelime ve cümleler kurduğunda ödüllendirilmelidir.

3-Dil gelişimini etkileyen en önemli faktör aile ve bebeklik, çocukluk dönemidir.

4-Anne ve çocuk iletişimi arttırılmalıdır. Sohbet edilmesi hem dil gelişimini hemde çocuğun topluma hazırlıklı olmasını sağlar.

5-Çocuk çevre ile ne kadar erken iletişime girerse dil gelişimi o kadar fazla olur. Yani çocuğunuzu anaokul, kreş gibi sosyal topluma erken çıkarmanız dil gelişimini olumlu etkiler.

6-Anne ve babanın eğitim düzeyi arttıkça çocuğun dil gelişimi ve sosyal toplumu artacaktır. Bu da çocuğun kaliteli yaşamasını ve başarılı olmasını sağlayacaktır.

7-Çocuğun yaşıtları ile eğitim ve oyun gruplara girmesi, gezip görmesi ve düşüncesini söylemesi gibi fırsatlar çocuğun erken ve düzgün dil gelişimini sağlayacaktır.

8-Dil gelişiminin çocuğa doğduğu andan itibaren bilinçli olarak verilmesinin gelecekte dil gelişimini arttıracaktır.

9-Oyun, çocuğun fiziksel, zihinsel, dil ve sosyal kapasitesinin gelişmesine fırsat verir.

10-İşitme engeli olan çocuklarda dil gelişimi çok geç tamamlanır.

11-Evde yabancı bir dilin konuşulması, konuşulan dilin kalitesiz oluşu konuşmayı kazanma ve pekiştirme döneminde çocukla ilgilenen birisinin olmaması çocuğun dil gelişimini geciktirir.

12-Az konuşulan evde, kitap okunmayan evde çocuk dil gelişimini sağlıklı tamamlayamaz.

Dil gelişiminin iyi olması çocuğun okul başarısını olumlu etkileyecektir. Dilin doğru kullanımı hayatı olumlu yönden etkiler. Dilin gelişmesi için he türlü çalışma yapılmalıdır.

NOT: TÜRK DİL KURUMU HER GÜN İKİ KELİME KAMPANYASI BAŞLATMIŞTIR. İNTERNETTEN www.tdk.gov.tr adresinden kayıt olursanız. İnternetinize ücretsiz her gün iki kelime ve manası açıklanacak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

iyi de ben işe kürtçe başladım. annemden doğduktan sonra ilk öğrendiğim dil Kürtçe idi... sorduğum türkçe'nin kötü kullanılmasını istemek değildi ki. tam da bütün dilleri iyi öğrenmek için sormuştum ben.

Doğan Durgun 
 14.10.2007 22:16
Cevap :
Toplumda kullanılan dil hayatımızı etkiliyor. Yani doktoru,mühendisi,olayları doğru ve tam anlayabilme dilimizi güzel ve doğru kullanmaya bağlı. Dil olayları algılamamızdada etken. Bu yüzden toplumun kullandığı Türkçeyi kullanmak birbirlerimizi anlamamızda en önemli etken olacağı kanaatindeyim. Ama istdiğinizi kullanabilirsiz.  14.10.2007 22:30
 

Yazınız için sizi kutluyorum(bu arada geçmiş bayramınızda kutlu olsun). Sevgili Yasemin, Böyle bir yazıyı inan dil bayramının olduğu gün (milliyet blok yazıları arasında) çok aradım bulamadım, bir kaç yazı vardı ama çok basitçe yazılmıştı okumaya bile değmezdi. Dil toplumun en değerli varlığıdır. Kıymetini bilelim, doğru konuşalım, doğru yazalım, doğru öğretelim arkası gelir.Yazdıklarınıza tamemen katılıyorum.Tekrar kutluyorum. Saygılar, sevgiler.

Murtaza Çiçek 
 14.10.2007 21:51
Cevap :
Teşekkür ederim.  14.10.2007 22:22
 

çocuğun ana dilini öğrenmesi(mesela kürtçe) öğrenmesi konusunda ne düşünürsünüz?

Doğan Durgun 
 13.10.2007 12:57
Cevap :
Toplumsal başarı iyi iletişim ile kazanılıyor. İletişim için hepimiz Türkçeyi doğru ve güzel kullanmalıyız. Bunun için işe Türkçe ile başlanmalıdır. Diğer dilleri öğrenmek isteyen öğrenebilir tabii ki.  14.10.2007 20:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4000
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster