Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Haziran '20

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
62
 

Çocuklarda ishal

(Kara kaplı not defterimden)

Ani ortaya çıkan, sık, bol, sulu dışkılama akut; 2-4 haftadan uzun süredir var olan dışkılama değişikliği kronik ishal olarak adlandırılır.

İshal su kaybı nedeniyle öldürücü olabilecek bir hastalıktır. Bu nedenle ciddiye alınmalı ve üzerinde durulmalıdır. İshali olan çocukta su kaybını önlemek için suyu her zamankinden daha çok vermemiz gerekir. Çocuk su içmek istemiyorsa onu özendirmek için çeşitli meyve suları (taze şeftali suyu, portakal, şekerli su, tuz, limon suyu gibi bir karışım) veya renkli meyve çayları da verilebilir. Her kaka yapışından sonra çocuk 2 yaşından küçükse bir çay bardağı, 2 yaşından büyükse bir su bardağı sıvı içirilmelidir. İshali olan çocuğu aç bırakmak da doğru değildir. Sık sık ve az az beslenmelidir. Meme emiyorsa sık sık emzirilmelidir. Çocuğunuzu ağız ve dilin kuruması, bıngıldak ve gözlerin çökmesi, göz yaşlarının olmaması, karın derisinin çekilip yavaş yavaş geri dönmesi gibi su kaybı (dehidrasyon) belirtileri yönünden yakından izlemeniz gerekir. İshal kesici ilaçların ishal tedavisinde pek yeri yoktur. Bu ilaçları vermeden önce mutlaka doktorunuzla görüşün.

*

İshalli biri ne yemeli ne içmeli?

(Ağızdan beslenebilen çocuklar ve erişkinler)

Tedavide istirahat, kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konması, bol sıvılı diyet, pirinç lapası (çorbası), yoğurt, patates püresi, yağsız et/köfte gibi sindirimi kolay yiyecekler tercih edilir. Şeftali ve muzun da ishal tedavisinde önemli bir yeri vardır. 

*

İshalde hastanın bulantı ve kusması varsa ağızdan verilen ilaçlar etkili olmayabilir. Bu takdirde hastanede damar yolu ile serum verilir.

(Kaynak bilinmiyor).

*

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Şen ve esen kalınız.

*

Dr. Atanur Yıldız

28 Haz. 20

Ardahan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 530
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 256
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster