Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

GÖNÜL EKREN-BURSA-PSİKOLOJİK DANIŞMAN

http://blog.milliyet.com.tr/gonulekren

06 Ağustos '08

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
1181
 

Çocuklarda kariyer planı

Çocuklarda kariyer planı
 

kişisel gelişim


Kariyer Planlama, çalışanın değerleri ve ihtiyaçları ile iş deneyimleri ve fırsatları arasında en uygun ilişkiyi kurmayı amaçlayan bir sorun çözme ve karar alma sürecidir.
Çalışanın daha mutlu ve işinde daha verimli olmasını sağlar. Geleceğini tahmin edebilen, kendisini neyin beklediğini bilen, amacını ona göre belirleyen, yüksek motivasyona sahip, kendini işine adayan çalışanlar yaratır.


Kariyerimizdeki başarımız, seçilen iş yada mesleğin kişiliğimize uygun olması kadar yetenek ve becerilerimizle de doğru orantılıdır. Örneğin, diş hekimliği ÖSS’de sayısal puanla almasına karşın, meslek ince ayrıntı ve estetik becerisi de gerektirmektedir. Bunun yanında iletişim, empati, sosyal hizmet becerileri üst düzeyde olgunluk gösterenler daha başarılı olmaktadır. Hemen her işte ön plana çıkan belli kişilik özellikleri ve beceri söz konusudur.
Çocukluk yıllarından sonra sağlıklı ruh sağılığı yapısına sahip birey olabilmek, Psikolojik Gelişim evrelerinde ailenin vereceği eğitim ve ailenin toplumla iletişimine bağlıdır. Araştırmalar, kişilik gelişiminin %60-70 inin 0-6 yaş arasında geliştiğini göstermekte.

Öyleyse biz çocuğumuzun Dr. Mimar, Mühendis ... vs olmasını istemek yerine, onların yeteneklerini keşfederken, kişilik gelişim yolculuklarında rehberlik etmeliyiz.


Kişilik gelişiminin temeli farkındalıktır. Önce kendimizde, sonra çevremizde… Çocuklarımız önce kendi ihtiyaçlarının, yeteneklerinin, potansiyellerinin, ilgilerinin, ..vs farkında olmalılar.. tabi bizde farkında olmalıyız ki, onları destekleyelim ve en önemlisi beklentilerimizi şekillendirelim.

Unutmayalım ki çocuklarımız bizim yaşantımızın ya da hayallerimizin devamı değil. Onlar bizden biri ama biz değil ayrı bireyler. Eğer onların mutlu olmasını istiyorsak, onlara destek vermeli ve rehberlik etmeliyiz. Onların yaşam yolundaki yolculuklarında, arkasında olarak değil, yanında eşlik etmeliyiz.

Farkındalık, karakter gelişimidir. Çocuğumuzun yaşı ne olursa olsun öğrenmek ve keşfetmek için istemek yeter.

Rogers’a göre insanın yaşamının amacını oluşturan tek güdü, kendini gerçekleştirme güdüsüdür. İnsanın tüm davranışlarını açıklamaya yeten bu güdü, toplumsal evrimin son aşaması olup, bireyin sahip olduğu gizil güçleri en üst düzeyde ortaya çıkarması ve tam olarak fonksiyonda bulunması anlamındadır (Bakırcıoğlu, 1998).


Maslow’un kendini gerçekleştirmiş birey tanımı piramidin en tepe noktasında yer almaktadır. Kendini gerçekleştirmekte olan birey, psikolojik sağlığı yerinde olan çağdaş insanda bulunması gereken özelliklere sahiptir. Özetle bunlar;

Eleştirileri kabul eder,
Kendine ve başkalarına karşı dürüsttür,
Sorumluluk sahibidir,
Geçmişten çok geleceğe dönüktür,
Değişime ve yeniliklere açıktır,
Yaratıcıdır,
Kendisi ve başkaları hakkında olumlu düşüncelere sahiptir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel ve yararlı yazı için teşekkürler. Sevgiyle kalın...

moonlight1 
 07.08.2008 0:32
Cevap :
İki kişinin birer elmaları var ve birbirleri ile paylaşırlarsa, değişen bir şey olmaz yine birer almaya sahiptirlerdir. Ama iki kişinin birer fikri var ve paylaşırlarsa iki fikre sahip olurlar... Paylaşımla kalın,...  08.08.2008 21:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 823
Kayıt tarihi
: 24.07.08
 
 

Halen Bursa'da yaşıyorum ve özel bir kurumda görev yapıyorum. Özellikle çocuklarda erken yaşlardan b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster