Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Uzman Psikolog İrem Afşar

http://blog.milliyet.com.tr/iremafsar

05 Ocak '20

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
81
 

Çocuklarda Okul Korkusu

Okula gitmek istememe, çeşitli kaygılar nedeni ile de ortaya çıkabilir. Okul reddi olan çocuklar, özellikle kaygı sorunu yaşarlar ve genel olarak bunun nedenini bilmezler. Bu sebepten okulda durmak istemezler.Okula gitmekte zorlandıkları zaman fiziksel belirtiler ve davranış problemleri ortaya çıkabilir. Uykuya dalmakta güçlük çekebilirler ve bunun sonucunda sabah uyanmada zorluk yaşarlar. Karanlıktan ve yalnız uyumaktan korkabilirler. Yapılan araştırmalarda ise genellikle bu belirtileri açıklayacak bir fiziksel rahatsızlık yoktur. Okulda yoğun bir kaygı ve korku yaşayan çocuk okula gitmediği zaman veya hafta sonları oldukça rahattır. Özellikle cuma günü herhangi bir sorun yaşanmaz. Pazar günü akşamdan itibaren veya pazartesi sabah bu belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Çocuk neden okula gitmediğini tam olarak açıklayamaz ama ağlama hissi geldiğini söyler. Bazen çocuklar okula gitmemek için çeşitli bahaneler ya da suçlamalar üretebilirler. “Öğretmenim kızıyor”, “Arkadaşlarım benimle oynamıyor, dalga geçiyor”  ‘’Yemekleri çok kötü oluyor’’  gibi gerekçeler öne sürebilirler. 

Çocuğun annesinden ayrılmak istememesi ve bağımsızlaşamaması nedeniyle yaşadığı güvensizlikte okul reddinin sebepleri arasında yer alır. Çocuğun annesinden ayrılma korkusu aslında yaşanan okul korkusudur. 

Bununla beraber akran zorbalığı da dikkat edilmesi gereken bir diğer sebep önemli noktadır. Bu duruma maruz kalan bir çocuk travma yaşadığı ortamdan, kişiden kaçabilir ya da başarısız olma kaygısı taşıyan çocuk başarılı olmasına rağmen bu kaygı ile baş edemeyebilir. Girdiği okul ortamında sınanacağını düşündüğü için uzak durmayı tercih edebilir. Ayrıca dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan bir çocuk derslerde zorlandığı için okula gitmeyi reddedebilir. Depresyonda olan bir çocuk ise hayatın tüm alanlarında olduğu gibi okul konusunda da motivasyon kaybı yaşıyor olabilir.

Aile içinde yaşanan sorunlar da çocuğun okula gitmek istememesine neden olabilir. Çocuğun ev yaşamına karşı güvensizliği varsa, okula gittiği zaman evde olan biteni merak edip, kaygı duyuyor ise okula uyum sağlamakta zorlanabilir. Boşanma, yeni bir kardeşin doğması, kardeş kıskançlığı, yeni bir eve taşınılması, aile bireylerinden birisinin ölümü veya uzun süre hasta olması gibi olaylar çocuğun yaşadığı kaygıları arttırır. Bu da okul reddine neden olabilir. Aynı şekilde, arkadaşları tarafından rahatsız edilmek, aşırı rekabete ve başarıya odaklı bir sınıf ortamında bulunmak, ders başarısının düşük olması, sosyal etkinliklerde geri planda kalmak, okulun kurallarına uymakta zorlanmak, çocuk için okulu ciddi bir endişe kaynağı haline getirebilir.

Okula uyum konusunda zorluk çeken çocuğun mümkün olduğunca okula devamı sağlanmalıdır. Bu süreçte ailelerin mümkün olduğu kadar çocuğu okula gitmeye teşvik etmesi, kısa süreli de olsa okula gitmesinin sağlanmaya çalışılması gerekir. Çocuk okula gitmediği zamanlarda okul ile iletişim halinde olunmalı, ödevler alınmalı ve yaptırılmalıdır. Aileler çocuklarıyla bu konu hakkında konuşarak sebepler üzerine beraber düşünebilirler. Öğretmenler durumdan haberdar edilmeli ve işbirliği yapılmalıdır.  

Okul reddinin uzun süreli ve şiddetli olduğu durumlarda bir uzmana başvurmalıdır. Tedavi boyunca aile, öğretmen ve okul çalışanları işbirliği içinde olmalıdır.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 88
Kayıt tarihi
: 20.09.19
 
 

Uzman Klinik Psikolog Çocuk, Ergen ve Bireysel Terapist İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji Böl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster