Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '07

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
2763
 

Çocuklarda yalan söyleme

Çocuklarda yalan söyleme
 

Çocukta yalan söyleme, 7 yaşına kadar bir uyum ve davranış bozukluğu olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü çocuğun 7 yaşından önce zaten yalan söylediği kabul edilemez. Çocuk, ilkokua başlayana kadar gelişim süreci içerisinde , gerçeklik kavramını tam olarak kazanamadığından gerçekleri olduğu gibi algılayamayabilir.

Çocuk büyüdükçe gerçekleri daha iyi anlamaya başlayacak, gerçekdışı durumları ayırabilecektir. Bu nedenle okul öncesi dönemde çocuğun doğru olmayan her sözüne yalan damgası vurmak yanlış olur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında çoğu anne-baba çocuklarını suçlamakta hatta cezalandırmaktadır. Gelecekte çocukta yalanın yerleşmesinde, ailelerin onlara iyi birer model olmaları çok önemli bir etkendir. Bu nedenle çocuklar sık sık cezalandırılmamalı, onlara iyi örnek olunmalı, gerçeklik kavramları gelişemediğinden hayal ile gerçeği ayırt edememeleri karşısında onlara yalancı etiketi yapıştırılmamlıdır. Okul öncesi yıllarda çocuklar yalan söylemezler. Çocukların okul öncesinde yalan olarak nitelendirilen davranışları, olayı değiştirerek anlatma davranışından başka bir şey değildir. Gerçek anlamda yalan olarak değerlendirilmeyen çocuğun bu davranışı çeşitli nedenlerle(korku, kıskançlık, ilgi çekme, beğenilme isteği vb.)herhangi bir olay karşısında durumu kendine göre değiştirmek istemesinden aynaklanmaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

olaya hiç bu açıdan bakmamıştım. yeni bir şey öğrendim. harika. tazecik okul öncesi öğretmeninden taze fikirler. hepimizin ihtiyacı var sanırım.

Yiğit Aka 
 27.03.2007 1:26
 

Çok güzel değinmişsiniz konuya.Fikirlerinize sağlık.Başarılar diliyorum...liki'den sevgiler

liki 
 08.03.2007 20:32
Cevap :
teşekkür ederim :)) liki ye de benden sevgiler:))  08.03.2007 22:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 74
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 4327
Kayıt tarihi
: 04.03.07
 
 

Yazmak sadece bilgi paylaşımı değil benim için.Yazmak, öğrenmek,unuttuklarımı hatırlamak,bilmediğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster