Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Kasım '09

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
823
 

Çocukları büyüten, büyükleri (hala besleyen kitaplar

Çocukları büyüten, büyükleri (hala besleyen kitaplar
 

İçimizde yerlerini bilmediğimiz tohumları sulayan kitaplar bunlar. Kiminde kocaman soruların basit cevapları, kiminde kahramanlarımız, kiminde başarmanın gücü, kiminde hayallerimizin şekle dönüşmüş hali gizliydi. İnsan olmanın ve insan kalmanın özü de sığmıştı bu ince ama koca yazılı kitaplara. Evet tüm bu sayılanlar çocuk kitabı deyip geçtiğimiz, bir zamanlar sıkı dostluk kurduğumuz sayfalardaydı.

Çocuklarınıza illa ki okutun. Ama siz de elinize alın da unuttuğunuz şeyleri hatırlayın. Çok vefalılar hala. Eski dost sıcaklığıyla sizi kucaklayacaklar. Tıpkı geçmiş zamanlarda olduğu gibi, yapmak istedikleriniz için destek olup, mantık doldurduğumuz büyükler dünyasına biraz da hayal gücünün gücünü getirecekler.

* * * * *

KÜÇÜK PRENS

Küçük devleri tanıtmaya tüm dünyaya mal olmuş KÜÇÜK PRENS ‘le başlayalım. Kitabın yazarı Fransız, Antoine de Saint-Exupéry. Kitap 1943’te yayımlanmış ve günümüze kadar büyüyen bir beğeniyle gelmiştir. Anlatıcı bir pilottur ve uçağı arıza yapınca Küçük Prens’in yaşadığı asteoride iner. Orada Küçük Prens’le tanışır. Onun istediği koyun resmini çizmesiyle aradaki dostluk bağı kurulur.(Aslında pilot sacede bir kutu çizer ve koyunun bu kutu içinde olduğunu söyler. Küçük Prens bunu çok beğenir.) Ayrıca Prensimizin bir de çiçeği vardır. Çiçek kaprisli, nazlı, zor beğenen bir güldür.

Küçük Prens, bulunduğu gezegenden bir süreliğine ayrılır ve diğer gezegenlere gider. Her birinde farklı birisiyle tanışır ve çeşitli diyaloglar geçer aralarında. Kitabın özü bu diyaloglara dayanıyor. Tam bir çocuk merakı ve mantığıyla sorulan sorular cevap bulur bu sayfalarda. Gittiği gezegenin birinde ona “Dünya” adındaki gezegene gitmesi önerilir. Dünya diğerlerine oranla büyük bir gezegendir. Orada da bazı maceralardan sonra çiçeğini özler ve kendi gezegenine döner Küçük Prens.

* * * * *

GULLİVER’İN GEZİLERİ

Çocuk kitabı olarak bilinmesine rağmen güçlü bir siyasi ironi kitabıdır. Çocuk gözüyle okunduğunda eğlenceli ve hayal dünyasının kapılarını zorlayan bir kitap. Ama biz büyükler yazıldığı dönemi de göz önünde bulundurarak okursak, siyasi bir misilleme olduğunu anlamak zor olmayacaktır. Dönemin aksaklıklarını hayallerle örtüştürerek atıfta bulunur yazar.

Gulliver’in dört yolculuğudur kitabı oluşturan. Onunla beraber bizler de yolculuk ederiz adeta. Her yolculukta ayrı bir macera yaşar. İlk olarak cüceler ülkesine düşer yolu. Bu küçük insanlara önce esir düşer. Sonra işlerine yaramaya başlar bu küçük ama akıllı insanların. Fakat içlerinde dönen entrikalara şahit olur. Cüceler ülkesi kısmı çocukları ilgilendirirken, entrika kısmı biz büyüklere hiç de yabancı gelmeyecek. Buradan ayrılmayı başarıp bu kez de devler ülkesine düşer Gulliver. Buradaki insanlar Cüceler Ülkesindekilere göre kaba, hoyrat tiplerdir. Onu bir kafese koyup para kazanma hevesine düşerler. Bu arada Gulliver kendini farelere yem olmak ve benzeri gibi birçok tehlikeye karşı korumak zorunda kalır. Burada da insanların hırsı ve bencillikleri üzerine bazı olaylara şahitlik eder.

Gulliver’in diğer durağı bilim adamlarının bulunduğu Uçan Ada’dır. Buradaki insanların ilgilendiği iki şey vardır; müzik ve matematik. Ama soyut bir dünyadır burası. Her şey tersine gider. Gulliver buradaki insanlardan da hiç hoşlanmaz

Hikayenin final yolculuğu Gulliver’in seveceği bir ülkeyedir. Atlar ve insanlar yaşamaktadır. Fakat burada yönetici olan atlardır. Onlar erdemli, yalandan uzak, aklı başındadır ve kardeşçe yaşamaya önem verirler. Yalan sözcüğünü kullanmazlar. İnsanları ahırların temizliği için kullanırlar. Gulliver , ülkesine dönünce iki at alır ve tüm vaktini ahırda geçirmeye başlar.

Bu kitabı büyükler tekrar okumalı. Yazıldığı dönemi hicvetse de bu döneme ait bir şeyler bulacaklarına eminim.

İki kitabın ortak yönü, kahramanlarımızın gezgin olması ve yeni insanlar ve yeni yerler keşfetmeleri. Çocuklar için en çekici taraf da sanırım bu hayal ülkelerindeki gezginlik…

* * * * *

ÇOCUK KALBİ

Çocuk Kalbi, İtalyan Yazar- Eğitimci Edmondo de Amicis tarafından kaleme alındı. Yazar kitabı yazarken, ilkokulda oğlunun tuttuğu günlükten yararlanıyor. Anti parantez belirtelim ki çocuk gelişimi için günlük tutmanın faydası tartışılmaz. Yine belirtelim ki çocuğunuz günlüğünün okunmayacağına dair güveni sizden almalı.

İlk basımı 1886 da yapılan kitap hemen hemen tüm dünya dillerine çevrilmiştir. Ayrıca eğitimbilimcilerce “Dünyanın en yararlı çocuk kitabı” olarak kabul görmüştür.

Kitabın çevirmeni ise şöyle bir yorum getirmiş kitaba ; “ Bu kitabı okumayan çocuk mutsuzdur. Bu kitabı çocuklarına okutmayan ana-baba ve öğretmenler sorumludur. Ve bu okulun girmediği okul, okul değildir.”

* * * * *

MARTI

Bu kitap sayfa anlamında ince ama anlattıklarıyla bir hayli kalındır.Bir martının şahsında insana direnç, yaşama tutunma şevki ve direnç aşılar. Ayrıca hedef belirlemenin hayatı anlamlandırmada ne kadar etkin olduğunun göstergesidir bu kitap.

Martı Jonathan, diğer martılardan daha yükseklere uçmayı hedefler. Aynı zamanda daha derinlere inip en lezzetli balıkları avlamayı da hedef edinir kendine. Her seferinde, çıktığı yüksekliği biraz daha artırır. Bu tavrı onun hayatta kalma sebebi olur.

Yazar Richard Bach, Martı Jonathan’ı anlatırken insanlara mutluluğun anahtarını vermeyi amaçlar kitabında. İnsanın yaşama tutunması edindiği hedeflerle doğru orantılıdır. Mutluluğu da buna bağlıdır. Matı Jonathan her yükselişinde özgürlüğü, direnci ve kendine güveni hisseder. Bence bir insan da hedefini gerçekleştirdiğinde aynı duyguları yaşar.

Martı Jonathan, bazen başarısızlığı da tadar. Ama bu başarısızlık, tökezleme onu hedefinden vazgeçirmez. Aksine onu kamçılar ve hatalarından ders çıkarmayı bilir. Karşımızdaki kahraman bir martı ama bu martıyı izleyerek, kendi yaşamımıza ışık tutabiliriz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Küçük Prens'in çocukluğumda yarattığı hayal gücü tartışılmaz. Hala o hayal gücünün peşinden gidiyorum. Burada Küçük Prens'i görünce yazmaktan kendimi alamadım. Benim de ''Bir Gül'üm'' var artık. :)) Saygılarımla.

***BİRGÜL*** 
 23.11.2009 14:20
Cevap :
Yorumunuza teşekkürler. Selamlar...  23.11.2009 18:52
 

Samed Behrangi'nin Küçük Kara Balık'ı da muhakkak bu listede olmalı. Ayrıca Şeker Portakalı'da :)

mea culpa 
 23.11.2009 12:34
Cevap :
Yorumunuza teşekkürler. Selamlar...  23.11.2009 18:53
 

Sevgili Yazar, okurken, benim de aklıma Alice Harikalar Diyarında geldi. Tavşanı, zalim kraliçesi, saati ve anahtar deliği ile büyülü bir dünyaya götürürken, aslında gerçek hayatı anlatır çocuklara. Sevgiler özlem pekcan

goglar kültür sanat 
 16.11.2009 17:15
Cevap :
Teşekkürler yorumunuza...Selamlar....  16.11.2009 17:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3493
Kayıt tarihi
: 16.01.09
 
 

..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster