Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '11

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
797
 

Çocuklarımın her istediğini yapmak istiyorum

Çocuklarımın her istediğini yapmak istiyorum
 

Çok sevin çocuklarınızı... Çok sevin elbette ancak her istediklerini yapmayın. Belki kendi çocukluğunuzu onlarda buluyorsunuz bu yüzden hiç bir şeyleri eksik olsun istemiyorsunuz. Belki onların mutlu olması sizi çok mutlu ediyor. Belki onların sevgisini kazanmak istiyorsunuz. Belki iyi anne baba olabilmek için uğraşıyorsunuz. Çocuk herşeydir. Ancak her istediklerini yapmayın, tavsiyem...

Çocuğunuza HAYIR diyebilmelisiniz. Çünkü ileride ona HAYIR diyecek bir çok insan olacak. Eğer şimdiden "hayır" ı öğrenmezse yetişkinlikte büyük bir sıkıntı yaşayacak demektir. En yakın arkadaşı, sevgilisi, müdürü, trafik polisi ona HAYIR diyecek. Hayır dendikçe mutsuz olacak, sebepsiz yere mutsuz olanlar arasına o da dahil olacak.

Çocuğunuzun her istediğini almayın. Elindeki ile yetinmesini, mutlu olmasını öğretin. İleride istediklerini elde edemeyeceği bir dönem gelebilir. Şimdiki istekleri küçük ve maddi açıdan önemsizdir belki... Ama yetişkinlikte istekleri, beklentileri oldukça yüksek olabilir. Aldıkça daha fazlasını almak isteyecek. Alamadıkça mutsuz olacak, hatta aldıkça bile mutsuz olacak, çünkü bu sefer başka şeyler almak isteyecek. Sebepsiz yere mutsuz olanlar arasına o da dahil olacak.

Çocuğunuza koşulsuz sevgi verin ancak onun da sınırını bilin. İstenmeyen şeyler yaptığında hoş karşılamayacağınızı bilsin. Her istediğini yapamasın. Çünkü ileride yetişkinlikte her istediğini yapamayacak. Yaptırmayacaklar. Sevdiği davranışlar engellenecek, düşünceleri eleştirilecek, bu yüzden sebepsiz yere mutsuz olanlar arasına katılacak.

Çocuklarınız, sizin biricik evlatlarınız ileride onlara kötü davranacaklar, hakaret edecekler, eleştirecekler, ona kazık atacak en yakınları, sevgilileri tarafından terkedilecekler, aşk acısı çekecekler, itilicekler, dışlanacaklar, haklarında dedikodular çıkacak, dalga geçilecekler, dayak yiyecekler, suçlanacaklar, yalnız bırakılacaklar ve daha bir çok olumsuz davranışlarla karşılaşacaklar. Bunlara hazırlıklı olmalılar. Sebepsiz yere mutsuz oluyorlar yoksa. Neden mutsuzum diye düşünen yetişkinlere dönüşüyorlar. Herşey yolundayken bir bakışla, bir sözle, bir HAYIRla mutsuz olan yetişkinler oluyorlar.

Benimki bir tavsiye...

Ünal Şeref bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 5896
Kayıt tarihi
: 24.11.11
 
 

Alanımda severek çalışan bir psikoloğum. Ankara'da yaşıyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster