Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ağustos '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
704
 

Çocuklarımızı nasıl eğiteceğiz?

Çocuklarımızı nasıl eğiteceğiz?
 

Bugünkü toplum yaşantımızda, karşı karşıya kaldığımız, en önemli sorulardan biri, çocuklarımızın nasıl eğitileceği sorusudur.

Eğitim, ister evde, ister okulda uygulansın amaç; bireylerin kişiliklerini oluşturma ve yönlendirme yolunda bir girişimdir. Eğitimin temel amacı;bireylerin eğitim süresi boyunca, birer üyesi bulundukları, ileride de yaşamlarını sürdürmeye devam edecekleri bir toplumla, uyum içinde olabilme zorunluluğudur.

Çocuklar, içinde bulundukları toplumun ideallerine uygun düşecek şekilde eğitilmedikleri takdirde, sonraki yaşamlarında, büyük olasılıkla bir takım güçlüklerle karşılaşırlar. Ait oldukları toplumun bireyleri olarak, ilgili toplum içindeki yerlerini alamaz, mutsuz olup, hayal kırıklığı yaşarlar.

Şüphesiz ki, toplum idealleri zaman içerisinde değişim gösterebilir.İyi bir eğitimcinin, geniş ve yenilikçi bir vizyona sahip olarak, değişen toplum ideallerine uygun bir metodla öğencilerini eğitebilmeyi başarabilecek, yetenek ve bilgiye sahip olması gerekir.

Okullardaki eğitim sisteminin, toplum idealleriyle bağlantısı , hiç kuşkusuz, o dönemde iktidar sahibi olan hükümetin kararlarıyla doğru orantılıdır.Hükümetin aldığı kararlar, anne ve babaların çocukları üzerindeki otorite ve eğitim sistemini etkileyemez fakat okullardaki eğitim sistemini doğrudan etkileyeceği için, okullar aracılığı ile gerçekleşen bireylerin eğitimi, alınan kararlarla aynı doğrultuda yol alır.Bu şekilde hükümet, kendi kararlarını uygulanabilir kılmak için okullardan faydalanır.

Tarihin çeşitli dönemlerinde okullar çok çeşitli idealleri yansıtmıştır.Avrupa'da ilk açılan okullar, soyluların eğitim alması amacıyla açılmıştır.Soylu sıfatına sahip olmayan kimseler, bu okullarda eğitim görebilme hakkına sahip değildi.Daha sonraları eğitim sistemini, kiliselerle birleştirdiler.Kiliselerle aynı görüşü ve değer yargılarını savunan çeşitli din okulları kurulup, eğitim vermeye başladı.Bu okullarda eğitim vermek üzere rahipler ve din adamları görevlendirildi.Sonrasında bu eğitim sistemininde yeterli talebi karşılayamamasından ötürü, daha geniş kitlelere yönelik, daha geniş kapsamlı eğitim verebilmek amacıyla, çeşitli dallarda uzmanlaşmış kişiler için, öğretmenlik mesleğininde kapıları yavaş, yavaş açılmaya başladı.Böylece eğitim sistemi, zaman içerisinde sürekli bir değişim gösterdi.

Uygulanacak doğru yöntemler neticesinde her çocuk, zihinsel bir problemi olmadığı takdirde, okuma, yazma öğrenip, kendini her konuda geliştirebilir.Bu eğitim süresi içerisinde çocuklara verilecek psikolojik desteğinde eğitimin vazgeçilmez bir parçası olduğu unutulmamalıdır.

Günümüzde, erkek, kız cinsiyet ayrımı gözetmeden, her çocuk yasal bakımdan okula gitmekle yükümlüdür.Fakat yurdumuzda, Anadolu'nun bazı köy ve kasabalarında maddi yetersizlik içinde olup, kız çocuklarını okula gönderemeyen ailelerin, kız çocuklarını okula göndermelerini teşvik etmek amacıyla "Baba beni okula gönder"kampanyası düzenlemiştir.Bu kampanya sayesinde toplanan yardımlar, Anadolu'da yaşayan eğitim çağındaki kız çocuklarının okula gidebilmek için eğitim bursu almalarına imkan sağlamıştır.

Çocuk eğitiminde, aile içi eğitiminde etkisi çok büyüktür.Anne ve babamın toplumla örtüşen ideallerle çocuklarını yetiştirmeye çalışmaları, çocuklarının okula hazırlık aşamasında ve okul eğitim süreci boyunca herhangi bir çelişki yaşamadan, ruhsal açıdan sağlıklı bireyler yetiştirmek adına son derece önemlidir.

Okul, aile ve devlet üçgeninin fikir birliği içerisinde çalışması, gelecekte eğitim düzeyi yüksek, psikolojik açıdan sağlıklı, bireyler yetişmesine zemin hazırlamış olacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okulumuz Mardin iline bağlı Nusaybin ilçesinde bulunmaktadır. İlçemizin nüfusu yüz bini geçmiştir. İilçemizin tek lisesi var. Bu lisede dört bin öğrenci öğrenim görmektedir. Sınıflarımız 60 ile 70 öğrenci mevcutludur. Okulumuzda eğitim zor şartlarda yapılmakta, yeni bir lisenin açılması için girişimde bulunduk ama bir sonuç alamadık. Okulumuzda ideal bir eğitim veremiyoruz. Bu sene ÖSS'deki başarımız bu eksikliklerden ötürü düştü. Bunun yanında üç farklı okulun binasını kullanıyoruz. Öğretmenler ve öğrenciler bu konuda çok sıkıntı yaşıyor.Bu konuda duyarlı tüm vatandaşlarımızı ve yetkilileri göreve çağırıyoruz.

firaz dag 
 03.09.2007 21:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1969
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster