Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '06

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
747
 

Çocuklarımızı uyuşturucudan korumak

Çocuklarımızı uyuşturucudan korumak
 

Son bir kaç gündür bütün haber organlarında uyuşturucudan ölen genç bir kızı bahsediliyor. Çok genç daha çocuk yaşta bir kız, çok acı bir durum. Yaşanacak güzel bir ömrün uyuşturucu batağında hazin sonu.

Bunun nedeni bizde mi, çocukarımızda mı, çevrede mi? Bu durumda herkes birbirini suçlar. Kabahat gelin olmuş kimse almamış derler. Buda öyle bir durum.

Çocuk yetiştirmek gerçekten çok zor. Hele günümüz şartlarında, büyük şehirlerin kalabalığı çocukları denetleme imkanının zorlaşması, çevrenin etkileri gibi bir sürü nedenden dolayı çok büyük özen ve özveri gerektiriyor. Çocukla hem arkadaş olmak hemde anne baba ağırlığını hissettirmek gereklidir.

Çocuğun eğitimi ailede ve daha bebeklikten başlamalıdır. Bebeklikten itibaren hem sevgiyi vermeli hemde yaşamı için gerekli kuralları koyarak bunu kabullenmesini sağlanmalıdır. En basitinden daha bebeklikten uyku saatleri belli kurallar çerçevesinde olmalıdır. Bunu bir kere bozmanız onun bunu sürekli istemesi durumu alır. Bebeklikten itibaren aman ağlamasın diye her istediğini yapmak çocuğa yarar yerine zarar verir. İsteklerinin makul zamanlarda olmasını öğrenmesi için hayır demesini bilmek gerekir. Bu zor olabilir. Ama biraz gaddar olmak onun yetişmesi için gereklidir.

Büyüdükçe sizin kurallarınızı kabullenmeyi de öğrenecektir. Hep aynı tutarlılıkla devam ederseniz bunu göreceksiniz. Sevdiğinizi her fırsatta dile getirip gösterin. Küçük bile olsa fikirlerini sorun. Alınacak kararlar için fikir belirtmesini isteyin. Ona güven duyduğunuzu hissettirin. Güvenildiğini bilen çocuk kolay kolay bu güveni sarsmaz.

Sorumluluklar verin. Ağır olmasın ama onun yapabileceği türden işler verin. Okula gittiği zamanlarda uzaktan takip edin. Arkadaşlarını eve getirmesi için izin verin. Mümkün olduğunca arkadaş çevresiyle tanışın ve birlikte vakit geçirin. Büyüdükçe büyüdüğünü kabul edin. Bunu onada hissettirin.

Kız veya erkek çocuk farketmez. Dışarıda hepsi aynı tehlikelerle karşı karşıya kalıyorlar. Zamanımız değişti. Kız ve erkek arkadaşları olacağını sizde kabullenin ve bir grubu olacağını bilin. Çocuğunuza kız yada erkek arkadaşları konusunda ayrım yapmaması gerektiğini karşısındakini insan olarak değerlendirmesi gerektiğini öğretin. İnsanlarda kişiliğin önemli olduğunu belirtilin. Kızınızın grubunda bulunan erkek veya kız hepsini evine getirmesine izin verin. Kendinizde bir zamanlar gençtiniz, unutmayın.

Gençler en çok barları, diğer eğlence yerlerini merak ederler. Buralara çocuğunuzu siz götürün. Ortamı görmesini sağlayın. Buralar için düşüncelerini öğrenin. Siz yanında olduktan sonra zarar gelmeyeceğini anlatın. Ona bu rahatlığı ve güveni verirseniz sizin güveninizi yıkmak istemeyecektir. Gitmek istediği yere sizin götüreceğinzi bilirse sizinle gitmek ister. Ailem ne der korkusunu içinden atar.

Bütün sırlarını sizinle paylaşmasını sağlayın. Anlattıklarına kızmak yerine konuşmaya çalışın. Anlattıklarının doğru ya da yanlış yönlerini gösterin. Olaylar karşısında nasıl davranırsa zarar görmeyeceğini anlatın. Ne olursa olsun yanında olduğunuzu gösterin. Sizden korkmasını değil saygı duymasını sağlayın. Saygı duyarsa sizi üzmemek için davranışlarına dikkat edecektir. Bulunduğu yerleri size haber vermesini sağlayın. Bunu onu denetlemek için yaptığınızı değil de aileniz ile ilgili bir olay olduğu zaman ona ulşmanız gerektiği izlenimi vererek yapın.

Bazen bunları uygulamak zor gelebilir. Ama deneyin. Onlar genç ve günümüzde gençelerin istekleri bizlere göre değişti. Çocuğunuzu korumak istiyorsanız onunla arkadaş olmak zorundasınız. Yoksa daha nice gençler uyuşturucu batağında solup gidecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 2919
Kayıt tarihi
: 30.06.06
 
 

Memur olduğum için Türkiyenin çeşitli illerini gezmekteyim. Yaşamı seven, hayatını daima daha iyi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster