Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '14

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
98
 

Çocukların Bilgisayar bağımlılığına karşı ne yapılmalı ?

Çocukların Bilgisayar bağımlılığına karşı ne yapılmalı ?
 

Asya'nın bilgisayar kullanımında yasakları vardı ama ailecek hasta olduğumuz dönem kontrolü biraz kaçırdım. Asya tablet bilgisayarında "Pepee" izlemekten kendini alamaz oldu. 3. gün baktım ki elinden bırakmak istemiyor ve oyuncaklarıyla oynamıyor. Hatta saatlerce konuşmadığı oluyor. Hemen eski düzenimize dönmek için çalışmalara başladım. Tabi ki zor oldu. Çocukların alışma süresi çok kısa ama vazgeçmeleri çok zor.
 
Bir haftada eski düzenimize döndük. Saatler koydum ve bilgisayarın aklına gelmemesi için kafasını sürekli meşgul ettim. Çalışan anne için zor oluyor ama yılmamak lazım. Sonuçta çocuğun varsa her zaman mücadele etmen gerekiyor. Kreş öğretmeniyle konuşup yardım istedim. Öğretilenleri kural kabul ettiği için, kreş Asya üzerinde baya etkili oldu. İlk gün bilgisayarı isterken tereddüt etti. Sonrasında da ben konuştum, gerekirse ağlamasına müdahale etmedim. Hatta duymamazlıktan geldim. Baktı ki ağlamakla da olmayacak mecbur durumu kabullendi ve kuralıma uymak zorunda kaldı.
 
Ara ara şansını denemedi değil. Çünkü en ufak zaafımız kaybettiğimiz andır. O da bunun farkında.
 
Çocukların Bilgisayar Bağımlılığına Karşı Ne Yapılmalı ?
 
Sürekli yasaklar ve cezalar koymak, çatışmak davranışın cazip gelmesine ve daha da artmasına yol açıyor. Çatışmak yerine uzlaşma yolunda gitmek daha iyi sonuç veriyor. Bilgisayar kullanımının belirli bir zamanda olması gerektiği konusunda anlaşılmalı.
 
Çocuklara, yapabilecekleri sorumluluklar verilmeli. Sorumluluklarını yerine getirdiklerindeödüllendirmek çok işe yarıyor. Örneğin, sofrayı kurduğu zaman bilgisayar kullanım zamanına 20 dakika daha ekleyebilirsiniz.
 
Çocukların sosyal beceri kazanabilmeleri için, sanal değil, gerçek bir çevrede bir arada bulunabileceği ortamlar ve aktiviteler oluşturmak, spora yönlendirmek gerekli. Gerekirse sosyal veya iletişim becerileri kazanabilecekleri eğitimlere katılmaları desteklenmeli.
 
Sürdürdüğü arkadaş ilişkileri desteklenmeli, yeni arkadaşlıklar kurması konusunda çocuk motive edilmelidir.
 
Anne - babalar çocuk üzerindeki denetimlerini arttırabilmek için çocukla daha çok nitelikli zaman geçirmeye özen göstermeli. Birlikte oynayarak oyunun içeriklerini yönlendirebilirler. Örneğin, problem çözme, duygularını ve düşüncelerini ifade etme, empati kurabilmeye yönelik oyunlar geliştirebilirler.
 
Çocuklar her zaman anne - babalarını rol model alıyorlar hatta ediyorlar. Anne - babalarda evde bilgisayar kullanımlarını minimuma indirerek çocuklarımıza yardımcı olabiliriz.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1829
Kayıt tarihi
: 05.07.14
 
 

Aslen ressam, biraz grafiker, tesadüfen televizyoncu, kendince okur-yazar, şu sıralar Beylikdüzü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster