Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Gülşen Aydın "gökkuşağım"

http://blog.milliyet.com.tr/gokkusagim

05 Ağustos '07

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
1638
 

Çocukların gelişim özellikleri ( 2 )

Çocukların gelişim özellikleri ( 2 )
 

4-5 yaşındaki çocuğun gelişim özellikleri

DİL GELİŞİMİ
Özellikleri belirtildiğinde vücudunun kısımlarını gösterebilir. Davranışları ve emirleri yerine getirebilir. Resimleri mantıklı bir şekilde açıklayabilir. Tek başına 3–4 mısralık basit şarkıları söyleyebilir. Düzgün ve tam cümleler kurabilir. Yedi kelimeden oluşan cümleleri kurabilir. Geçmiş, şimdiki ve gelecek zamanları doğru olarak kullanabilir. On sekiz adet değişik nesne resminden on dört tanesinin ismini söyleyebilir. Yakın zamanda yaşanmış olayları anlatıp, olaylar arasında ilişki kurabilir. Ev adresini söyleyebilir. Kaç yaşında olduğunu söyleyebilir. Sürekli olarak "neden, ne zaman, nasıl" gibi sorular sorabilir. Kelimelerin anlamlarını merak ederek ne olduğunu sorabilir. Gerçekleri hayalleriyle karıştırarak hikâyeler anlatabilir. Artık konuşmalarında bebeksi konuşmalara yer vermez veya çok az konuşur.

SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM
Kendine ait olarak sorulan sorulara cevap verebilir. Engellenirse inat edip direnebilir. İlgi çekmek için dramatik gösterilerde bulunabilir. Başkalarına yardım etmeyi sever. Grup oyunları oynayabilir. Zaman zaman saldırgan davranışlarda bulunabilir.
Verilen kurallara uyabilir. Yetişkinleri taklit edebilir. Sevdiği kişileri paylaşmayabilir. Oyunlarda cinsiyet ayrımı yapabilir. Hakkini savunabilir. Duygularını ifade edip paylaşabilir. Başkalarının görüşlerini alabilir. Grup içinde işbirliği yapabilir. Eşyalarını paylaşabilir.

BİLİŞSEL GELİŞİM
Özellikleri belirtildiğinde iki ve üç boyutlu nesneleri seçebilir. Dört seçenekten istenilen rengi seçebilir. Altı rengi isimlendirebilir ve genelleyebilir. Sekiz parçalı eşleştirme kartlarını seçip, düzenleyip eşleştirebilir. Orijinal resim ile ayni resmin gölgesini esleştirebilir. Sayıları ezberleyebilir.1 den 5'e kadar olan nesneleri dokunarak sayabilir.5'e kadar sıra dizisi içindeki sayıları seçer ve isimlendirebilir.5'e kadar olan sayı kümelerini ve sayıları eşleştirebilir.6 adet bloğu büyüklük sırasına göre dizebilir. Nesneleri görmeden dokunarak tanımlayabilir.6–8 parçalı bir bul yap ı tamamlayabilir.

PSİKOMOTOR GELİŞİM

(Küçük Kas Gelişimi)Tek gözü kapalı iken yerdeki küçük nesneleri toplayabilir. On küple kule yapabilir. Beş adet bloğu tren şeklinde dizebilir. Model gösterildiğinde kare, artı, çarpı, üçgen, V, T, H, D şekillerini çizebilir. Üç kısımlı adam resmi ve basit bir ev resmi çizebilir. Sınırları belli bir yol üzerinde soldan sağa, yukardan aşağıya, sağdan sola doğru elini kaldırmadan çizgi çizebilir.1'den 5'e kadar olan sayıları kopya edebilir. Ufak bir makasla sekil kesebilir ve başka bir kâğıtta bulunan ayni şeklin üzerine yapıştırabilir. Model gösterildiğinde bir kâğıdı üç kere katlayabilir.

(Büyük Kas Gelişimi) Tek ayağının üstünde durabilir. Bir denge tahtası üzerinde yürüyebilir. Parmak ucuna basarak koşabilir. Tek ayağınla sıçrama hareketi yapabilir. Yardımsız on basamağı ayak değiştirerek çıkabilir ve inebilir.
Atılan küçük bir topu dirseklerini kullanarak tutabilir. Müzikli halka oyunları oynayabilir. Üç tekerlekli bisiklete binebilir. Müziğe göre hareket edebilir. Hareket halinde büyük bir topu ayağı ile durdurabilir.

ÖZBAKIM BECERİLERİ
Burnu akınca, mendille silebilir. Hapşırınca elinle ağzını kapayabilir. Sofra kurallarına uygun bir şekilde oturup yemek yiyebilir. Kamış kullanarak içecekleri içebilir. Becerikli bir şekilde giysilerini giyip çıkarabilir. Ayakkabı bağcığını bağlayabilir. Giysilerinin önünü ve arkasını ayırt edebilir. Küçük düğmeli giysilerini kapayarak giyebilir.
Alt ucu kapalı sabit fermuarı çekip kapayabilir. Çıt çıt, kopça, kemer, ayakkabı tokalarını açıp kapayabilir.
Dişlerini fırçalayabilir. Yakın çevrede yalnız başına, bağımsızca gezinebilir. Eşyalarını toplayıp, ufak tefek işlerde büyüklerine yardım edebilir.


3–4 yaş çocuğun gelişim özellikleri; http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=52499

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 73
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 983
Kayıt tarihi
: 30.05.07
 
 

Sekiz yıldır anaokulu ve etüt merkezi işletmekteyim, yaptığım işin dünyanın en keyifli işlerinden bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster