Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Nisan '07

 
Kategori
Anne-Babalar
Okunma Sayısı
2125
 

Çocuklarınızın karakteri sizin elinizde(2)

Çocuklarınızın karakteri sizin elinizde(2)
 

Bilimsel olarak çocuklarınızın karakteri oluşturmak sizin elinizde.Bu süre çocuğun doğumundan dört yaşına kadar gelen sürede çok etkin olduğu vurgulanıyor.Erikson'a göre çocuğunuzun kimlik gelişiminin sağlıklı tamamlanabilmesi için sekiz ayrı evreyi sağlıklı tamamlaması gereklidir.Bu sekiz evrede yapılması gereken ve yapılmaması gerekenleri vurguluyor.
Anne ve babalar bu evrelerde çocuğun yanında oldukları için onların bilmesi gerekenleri vurguluyor.Erikson bu evreler sağlıklı tamamlanmazsa çocuğun sosyal gelişiminde sorunlar olacağnı vurguluyor.
(0-1yaşdönemi)=Eğer bu dönemde çocuğun ihtiyaçları karşılanmayıp ilgilenilmezse ileri yaşlarda çocuk topluma ve insanlara karşı güvensiz bir kişi olarak toplumda yerini alacaktır.Anne bebeği besler ve bakımını yaparsa güven duygusu gelişir.Anne tarafından sevilmezse ileri dönemlerde güven duymayan bir birey olur.
(2-3yaş arası)=Çocuğun yardm almadan yürümeye ,yemek yemeye,başladığı dönemdir.Anne ve baba çocuğun kendini denetlemsini öğretip kendi başına yapması sağlanmalıdır.Aşırı koruyucu sergilenmezse,çocuk özerk kişlik taşır.Kendi davranışlarını kontrol edecek kişiliğe sahip olur.Dışkılama döneminde ail tarafından kötü karşılanırsa çocuk davranışlarından utanır sürekli olarak davranışlarının doğru olup olmadığından kuşku duyar.Dışkılama dönemi çok hassas bir dönem. freud'un cinsel gelişim evresinin sağlığı için önem aez ettiğini yazmıştım.Dışkılamanın bir ihtiyaç ve olması gereken olduğu çocuğa hissettirilmeli.İğrenç ve kötü bir şey olmadığı ortam sağlanmalı.Bu çocuğunuzun hem cinsel hemde sosyal gelişimi için gereklidir.
(4-5yaş arası)=Çocuk bu dönemde herşeyi merak eder,Öğrenmek ister. Eğer çocuğun sorduğu sorulara cevap verilmezse,sorduğu sorular yüzünde eleştirilirse,Çocuk yaptığı davranışın doğru olmayan davranış olduğunu düşünerek suçluluk duyacaktır.Çocuğun sorularına cevap veren,merak duygusunu gideren,ortam sağlanırsa çocuk girişken bir kişiliğe sahip olacaktır.
(6-12yaş)=okula başlamış sosyal çevresi olan çocuktur.Çocuk iin bu dönemde bi şeyi başarma ,yeteneklerini gösterme oldukça önemlidir.yapıkları onaylanan taktir edilen çocuk başarı duygusu gelişir.Çocuğun çabaları anne-baba veöğretmen tarafından görülmez veya ciddiye alınmazsa çocuk aşağılık duygusuna kapılır.
(12-18yaş dönemi)=Çocuğun "bir kimim" sorusunun cevabını aradığı dönemdir.Bu dönemde çocuk arkadaşlarına anne ve baba dan daha yakındır.Anne vebabalar çocukları ile dostça bir ilişki kurmalıdır.
Kimliğini başaı ile kazanmış genç yetişkinlik devresinde erkek ve kız arkadaşları ile ilişilerinde sağlıklı bir süreç geçirecektir.
orta yaşa gelindiğinde kişinin topluma katkı sağlamıyorsa hayatında durgunluk olur.önceki evreler sağlıklı bir şekilde geçirilmişse topluma yarar sağlıyan kişi olarak yerini alır.
İLERİ YAŞ=üretken bir yaşam sürmüş ise kişi üretkenliğinden doyum alır.Üretken bir yaşam sürmemişse ölüm korkusu kişiyi sarar

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba. iki blogtur yazılarınızı ilgi ile izliyorum. Çocuk eğitiminde gerçekten doğru tesbitler ve araştırmaları takip ediyorsunuz. bu bir gönül işidir. İnsanı sevmektir. Günümüzdeki bunalımların en büyük sebebi bilgisizlik ve bilinçsizlik olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımızın eğitiminden sorumlu olanlar ne hikmetse 18 yaşına kadar basit, işe yaramaz bir sürü şeyi öğretmeye çalışır görünüp 18 inden sonra kişinin kendisi seçsin öğrensin der gibi bir tavır sergiliyor. Anne baba zaten çocuk yetiştirmeyi; karnını doyurmak giydirmek okula göndermek olarak algılıyor. Çoğu zaten anneanne, babaanne bakımında, çok az bir kısmı da yuvalarda. Nasıl bir toplum, nasıl bir insan istiyoruz ve bunu nasıl sağlarız gibi bir program da olmadığı için saldım çayıra mevlam kayıra gelişip büyüyor. Sonrada sevgisiz saygısız, ilgisiz, sadece nefsi egosuna göre yaşayan insansı bir model çıkıyor. Bu yazılarınızı yetkililerin gözüne sokmak lazım. Kaleminize sağlık, çalışmalarınızda başarılar. sevgiler saygılar.

akar 
 11.04.2007 22:27
Cevap :
yorumunuz için teşekkürler.velilere düşen sorumluluğu bilgiye dayalı sorumluluk haline getireceğiz.Hep birlikte.  12.04.2007 12:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4004
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster