Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1001
 

Çocukluğumdaki Yılmaz Güney

Çocukluğumdaki Yılmaz Güney
 

"Bahçelievler yazlık sinemasında bu akşam oynuyorrrrr ARKADAŞ, çirkin kral” YILMAZ GÜNEY ” saat 20:00 de başlıyor..." mikrofonla cızırtılı bir sesle konuşarak giderdi. Ne günlerdi o günler, külüstür bir pikap araba üstünde “ YILMAZ GÜNEY ” in afişleri sokaktan geçerdi bizde arkasından koş ha koş.

Filmin adı Arkadaş yönetmen Şerif GÖREN müzik Melike DEMİRAĞ, hafızamdan silemeyeceğim tek film diyebilirim.

Akşam yemekten sonra evde bir telaş, ağabeyim ile babama baskı yapardık para ver sinemaya gideceğiz diye. O da yok, yok derdi ama parayı yinede verirdi.

Sinemanın önünde upuzun bir kuyruk olurdu sıra gelmek bilmez ufak adımlarla gişeden bilet alınır ve içeri girilir sinemanın içinde bir birine tellerle bağlanmış çok sayıda olan sandalyelere bakarak numaramızı bulurduk.

Yerler çakıl taşı ama görünmüyor çekirdek kabuklarından gök yüzünde çok sayıda kalabalık yıldızlar eşliğinde gonk çalar, işte o muhteşem an herkes oturur ve film başlar.

Nedense ben hep sinemanın yanında olan binalar da bakan var diye sık, sık kontrol ederdim keşke bu evlerden birinde otursak diye söylenirdim kendi kendime ne şanslı insanlar derdim, ama onlar da bıkmış olmalı ki hiç bakan olmazdı nedense.

Önümüzden geçen satıcılar tablalarında frigo buz, gazoz, çekirdek, çikolata, sakız satardı. Ağabeyim benle hep pazarlık ederdi sadece gazoz içeceksin derdi. Çünkü öbürleri pahalı para yok. Ben de ikide bir hadi al, al diye ısrar ederdim. Bir yandan gazoz içer, çekirdek yer, bir yandan ağzım açık “YILMAZ GÜNEY” e bakardım. Önüne çıkanı indiriyor aşağıya, vuruyor, kırıyor, döküyor, aşk var, gurur var. O bütün bunları yaparken seyirciler bir alkış bir alkış birisi ona vurduğu anda hep bir ağızdan yuh çekerdik.

Seneler sonra İstanbul’a taşındım. Meşhur Yeşilçam sokağını bilmeyen yok gibidir. Bir film şirketinde işe başladım. Teknik olarak o kadar çok insan tanıdım ki sinemadan, tanıdığım aktörleri ve aktrisleri gördükçe nerden nereye demekten kendimi alamıyordum. Şimdi yan yanaydım onlarla. Ama ben hep benden büyük ağabeylere hep “YILMAZ GÜNEYİ” soruyordum. Nasıl birisiydi o diye... Çünkü ben bu işe başladığımda rahmetli olmuştu. Anlatırlardı bana "Çok iyi bir adamdı sinemaya çok şey kazandırdı o." diyorlardı. Çok seviyorlardı onu. "Baba adam!" diyorlardı hep, sevmeyenlerde vardı ama sevenlerin yanında azınlıkta kalıyordu.

Sevmeyenlere de soruyordum neden sevmiyorsun diye. "Film setinde canı sıkıldığı zaman şişe dizer ateş ederdi diyorlardı ve vururdu da ıskalamaz, çok korkardık ondan sinirli olduğu zaman kimse yanına yanaşmazdı" gibi. Yumurtalık Hakim’ ini nasıl vurduğunu anlatamıyorum bu konu beni aşar.

Ama çok seviyorum YILMAZ GÜNEY i.

"Sorunun esası şudur: Ya devrim yolunu seçeceğiz... Ya da, bu düzenin baskılarına, haksızlıklarına boyun eğerek, şu ya da bu biçimde teslim olarak yaşamayı seçeceğiz. Bu çeşit bir seçiş, yok olmanın bir biçimidir." YILMAZ GÜNEY

EYLÜL DELİSİ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dostum selam www.yesilcam.gen.tr sitesinin sahibiyim blog.milliyet.com.tr/yesilcam da benim blogum burda ylmaz guneyle ilgili detaylı bir yazı var. bana mail atarsan seninle konusmak isterim. bende yeşilçam sinemasının gelişimi için uğraşan birisiyim. erhan@yesilcam.gen.tr

Erhan ISIK 
 12.08.2007 23:24
Cevap :
slm site nizi çok olumlu buldum tebrikler yardımcı olabileciğim bir konu olursa seve seve yardım cı olmak isterim size ben mail adresimi yazayım diyecem ama genele de taşımak istemiyorum tabiki nasıl yaparız bilemiyorum  17.08.2007 22:38
 

Sevgili eylül delisi, Yılmaz Güney bu ülkenin yetiştirmiş olduğu ender usta isimlerden biridir, elbette onu sevenler kadar, çekemeyenlerde var ve bunlar sevgili Yılmaz Güney'i adaletsizce eleştirmektedir, gerçi sanat eserleri ve onun ustalığı meydanda, bunun üstüne laf söyleyenler, sanırım siyasi düşüncelerine yenik düşüyorlar, 26 yaşında bir genç olarak onu seviyorsam ve seven bir çok arkadaşımı tanıyorsam, demek ki bu ülkede Yılmaz Güney vardır sanatıyla, sinemasıyla, duruşuyla ve daha bir çok kuşağa ulaşacaktır... Umutla Kal

Kaya 
 03.07.2007 14:01
Cevap :
Çok teşekkür ederim sağlıkla hoşkalın.  03.07.2007 20:23
 

Guney ,filmcilik yonu o zaman icin enteresan olabilir.Ama siyasi kisiligi istismara ugramis bazi cevrelerce simge olarak kullanilmistir.Turkiye cumhuriyeti kanunlarina uygun yasamamis her kimse kanundisidir. Bu acidan kanundisi ama sinamaci kisiligi farkli olabilr. Saglikla

Newyorker 
 20.05.2007 18:06
Cevap :
Teşekkürler edrim katılımınız için saygılar  20.05.2007 22:01
 

Yıllar önce baba fimiyle tanıdım yılmz güneyi çocuktum; ama okadar çok agladım ki... hala bazı replikler aklımda. Bir arkadaşım yılmaz güney sevgimi farketmiş parasız pulsuz yıllardayız bir kartpostalını almış ve kendi el emegi tenekeden kestiği bir çerçeve uydurmuş bana hediye etti. Çok sakladım o resmi; ama artık bazı değerler gerçek anlamını buldu gözümde , körükörüne bağlanmıyorum herşeye...Geldi ve geçti Yılmaz Güney, sn Mustafa MUMCU'nun yazdığından anladığım kadarıyla , hapis yatarken filim çevrilmesi için serbest bırakılmış!!! Esen kalınız.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 18.05.2007 1:03
Cevap :
tesekkurler hoscakalin saygilar  20.05.2007 12:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 18
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1628
Kayıt tarihi
: 26.04.07
 
 

Bir film şirketinde teknik eleman olarak çalışmaktayım. Sinemayı, okumayı ve yazmayı seviyorum. Haya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster