Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '12

 
Kategori
Çocuk Oyunları
Okunma Sayısı
1188
 

Çocukluğumun oyunları; Tak tak Kulübenin içinde

Çocukluğumun oyunları; Tak tak Kulübenin içinde
 

“Tak Tak Kulübenin İçinde” isimli oyun bildiğiniz/bildiğinizi düşündüğüm “Aç Kapıyı Bezirganbaşı” isimli oyunla aynı şekilde oynanan bir oyundur. Tak Tak Kulübenin İçinde ismi Uşak’ta kullanılmaktadır. Ben bu oyunun farklı bir isminin olduğunu Ankara’da öğrenmiştim. Daha sonraları yaptığım araştırmalardan sonra Türkiye’nin çoğu bölgesinde bu oyunun adının Aç Kapıyı Bezirganbaşı olduğunu öğrendim. Oyunun başka bir bölgede başka bir isim var ise bunu henüz bilmiyorum.  İşte Türkiye’nin ortak isimle bildiği bir oyuna Uşaklılar farklı bir isim vermişler ve üstüne üstlük farklı bir oyun müziği bulmuşlar.

Oyun şu konu üzerine kuruludur; İki tane kulübe vardır ve bu kulübelerin birer sahibi. Misafirperver olan bu kulübe sahipleri kapılarını çalan misafirlerin hepsini kendi evlerinde ağırlamak istemektedirler. İki kulübe sahibi de bir tane bile misafiri komşu kulübeye göndermek istememektedir. Bu nedenle kulübe sahipleri misafirlerin kendi kulübelerine gelmeleri için yarış ve çekişme içine gireceklerdir. Kazanan ise tüm misafirleri ağırlama şerefine nail olacaktır.

Tak Tak Kulübenin İçinde oyunu iki aşamalıdır. İlk aşaması “şarkılı” olan oyunun, ikinci aşaması ilk aşamanın neticesine bağlı olarak oynanan “çekişme” aşamasıdır.

Oyunun ilk aşaması başlamadan önce sayışma yapılır, iki çocuk seçilir, bunlar “Kulübe sakinleri” olurlar. Kulübe sakinleri, arkadaşlarına duyurmadan kendilerine birer ad takarlar. Mesela, biri ‘Elma’, diğer ‘Armut’ olur. (kalem – silgi, ,kırmızı – mavi, çivi - vida vb. birbirine yakın başka adlar da seçebilir.)

Kulübe sakinleri karşılıklı durarak el ele tutuşurlar; ellerini yukarı kaldırarak "kapı" yaparlar. Öteki çocuklar tek sıra biçiminde dizilirler; bunlar "misafir" olurlar. Oyun başladığı anda Kulübe Sakinleri ve Misafirler hep bir ağızdan oyunun şarkısını söylerler. Şarkının sözleri şöyledir;

Tak tak kulübenin içinde

Biz size geldik on birde

Geldiyseniz geldiniz

Bizleri memnun ettiniz

Bir sıçan

İki sıçan

Üçte kapana kısan

Üçte kapana kısan cümlesi söylendikten sonra hangi çocuk "kapının" içinde kalmışsa o çocuk kulübe sakinleri tarafından kollar arasında tutularak eve davet edilir. Fakat misafir kimin misafiri olacaktır. Burada kulübe sakinleri, "misafir"ın kulağına fısıldayarak sorarlar: "Elma mı?, Armut mu?" misafir de fısıltıyla yanıtlar: "Elma" derse, adı "Elma" olan kulübe sakininin arkasına, "Armut" derse, adı "Armut" olan kulübe sakininin arkasına geçer; belinden tutarak, oyunun tamamlanmasını bekler.

Oyun şarkılı olarak yeniden başlar ve bir çocuk kalıncaya kadar aynı kurallarla devam eder. Kulübe sakinleri son çocuğu da aynı yöntemle misafiri olarak alırlar. Ve oyunun çekişme aşaması başlar. İkinci aşama için oluşan iki grubun ortasına bir çizgi çizilir. "Elma" ile "Armut" çizginin iki yakasında karşılıklı olarak durur, birbirlerinin ellerinden sıkı sıkı tutarlar (elele tutuşmak yerine bir halat da kullanılabilirler). "Elma"ın arkasındaki çocuklar birbirlerinin, "Armut"un arkasındaki çocuklar da birbirlerinin bellerinden, sıkı sıkı tutarlar.

Üçe kadar sayılıp "başla" denilmesi üzerine, Elma grubu ile Armut grubu çekişmeye başlar. Hangi grup çizgiyi geçer ya da dağılırsa, o küme yenilmiş olur. Kazanan gruptaki çocuklar ellerini tempo ile çırparak "çürük elma, çürük elma" diye bağrışırlar. Aynı anda iki kümede de dağılma olursa, bütün çocuklar "çürük elma" diye bağrışırlar. Çocuklar isterlerse oyun, kulübe sakinleri ve sembolik isimleri değiştirilerek oyun yeniden oynanır.
  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 49
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 5152
Kayıt tarihi
: 24.08.12
 
 

Ansızın kalemime düşen kelimelerden ibaret hayatım.           ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster