Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '18

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
118
 

Çocukluk Çağı Depresyonu

Çocukluk Çağı Depresyonu
 

Bugün çocukluk çağı depresyonundan bahsedeceğim. Çocukluk çağı depresyonu nedir? Çocuklar depresyona girer mi ? Çocukluk çağı depresyonu aslında basit bir üzüntüden fazlasıdır.

Çocukluk çağı depresyonu, çocuğun aktivite isteğini kaybetmesidir. Belirtileri en az 2 hafta sürüyorsa çocukluk çağı depresyonundan söz edebiliriz. Yani çocuk daha önceden keyifle yaptığı aktiviteleri 2 hafta boyunca yapmayacak ya da isteksiz bir şekilde yapacaktır.

Çocukluk çağı depresyonu çocuğun duygu durumunu ve davranışlarını etkiler. Peki çocuklar bundan nasıl etkilenir?

Çocukta tuhaf, beklenmedik davranışlar gözlenebilir. Düşünme ve konsantrasyon olmada zorluk görülebilir. Bu tip çocuklar dikkatlerini bir şeye vermede sıkıntı çekerler. Yeme bozukluğu da görülebilir. Örneğin bazı çocuklarda aşırı yemek yeme davranışları olabilir. Bazılarında ise tam tersi iştah kaybı ortaya çıkabilir.

Çocukluk çağı depresyonu değişik nedenlerle ortaya çıkabilir. İlk olarak genetik faktörlerden bahsedebiliriz. Anneden veya babadan gelen genetik bir bağ bunu tetikleyebilir. Aynı zamanda anneden de kaynaklanan bir durum söz konusudur. Çocuğun anne ile etkileşimi oldukça önemlidir. Anne depresifse çocukta depresyon görülme olasılığı daha fazladır. Depresif anneler çocuğun davranışlarını olumsuz şekilde algılarlar. Bu anne çocuğa karşı daha az duyarlıdır. Bu nedenle çocuk duygularını düzenlemede başarısız olur ve çocukta çocukluk çağı depresyonu görülür. Yani çocuklar da depresyona girebilir.

Peki çocukluk çağı depresyonu için neler yapılabilir? Nasıl önlenir? Uzmanlar genellikle BDT ve antidepresanın birlikte kullanılması gerektiğini söylüyorlar. Çocuğun gerçekçi olmayan olumsuz düşünceleri bilişsel davranışçı terapi (BDT) ile değiştirebiliyor. Çocuğa olumsuz düşüncelerle başa çıkabileceği stratejiler öğretiliyor. Çocuk keyif alabileceği aktivitelere yönlendiriliyor. Ayrıca çocuklar için depresyon önleyici programlar yapılıyor. Böylece çocuğun depresyon yaşama olasılığı azaltılıyor.

Yazımın sonunda çocukluk çağı depresyonun önemli olduğunu, tedavi edilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum. Eğer çocuklarınızda depresyon belirtileri varsa bir uzmandan yardım almanız gerektiğini şiddetle tavsiye ederim.

PSİKOLOG SULTAN AYTEKİN
 

 

Nurbanu Kablan bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 120
Kayıt tarihi
: 14.10.18
 
 

Başkent Üniversitesi psikoloji lisans mezunuyum. Klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapmayı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster