Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1735
 

Çocukluk geleceği belirliyor ne yapmalı?

Çocukluk geleceği belirliyor ne yapmalı?
 

İlk altı yaş içerisinde karakterin %80 oluştuğu idda ediliyor. Ailede öğrenilen davranışların taklit edildiği veya benzer davranışlar sergilendiği bir gerçek. Çocuk iyi, kötü, yanlışı aileden öğreniyor. Aile nasıl olmalı,çocuğuna nasıl davranmalı. Aile türleri şu şekilde;

1-otoriter aile;çocukları ile arasında hep bir mesafe olan emir vererek çocuklarını yöneten aile tipi. Bu tür ailede bulunan çocuk çok kolay yönetilir, kendine güveni yoktur.

2-Demokratik aile; Çocuğun söz hakkı vardır.Çocuk kendini ifade edebilir.kendine güveni vardır.

3-Aşırı hoş görülü aile;Çocukların her istediğini yapan ailedir.Bu tür ailelerde çocuk aileyi kendi istediği gibi yönetir.

4-Dengesiz Aile;Bu tür ailelerde anne ve babaların kızdığı şeyler zamana ve mekana göre değişir. Çocuk neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlayamaz.

5-Koruyucu aile;Çocukların düşünceleri önemli değildir.Çocukları korumak için devamlı emirler verilir.

Aslında iyi bir anne- baba nın net bir tanımı yapılmamaktadır.Sadece anne-baba nerede, ne zaman, nasıl davranacağının bilincinde olan anne-baba olmalıdır. Yani bilinçli anne-baba iyi çocuk yetiştirir.

Yani bizim oluşturmamız gereken bilinçli anne-baba oluşturmak.Bilinçli anne-baba ne demek ,nasıl oluşturulur.

Doğru nerede, Yanlış nerede,Doğru ne zaman,Yanlış ne zaman, Hata nerede, Hata ne zaman gibi zamanı ,mekanı, olayları ve sonuçları değerlendirebilecek anne-babalar bilinçli anne- babadır. o zaman bilinçli anne-baba nasıl oluşturulur?Bunun cevabını oluşturursak sorunlarımızın çoğunu ortadan kaldırırız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kural 1:Ne ekersen onu biçersin. Kural 2: Bütün çocuklar "modelleyerek" ögrenirler. Model ne kadar "canlı", gelişen, yaşayan doğruların temsilcisi olabiliyorsa çocukta o kadar yanlışlarını görmeye ve düzeltme-ye açık olacaktır... Ben bir Heykeltraşım. Model kullanarak çalışırım. Ama ne kadar iyi olursam olayım KARGA ya bakarak KARTAL heykeli yapamam... Yaparım yapmasına da sergilemeye cesaret edemem... Uzun lafın kısası: Bilinçli anne-baba çocuğunu değil, kendini "yontar", eğitir, yanlışlarından, eksiklerinden ve hatalarından çocugunu korur. Bu arada kendisi de büyür, gelişir ve dünden daha iyi bir örnek olur.!!! Döngü bu şekilde işler. Yani: ÜZÜM ÜZÜME BAKA BAKA BAKA BAKA BAKA BAKA BAKIŞIR.::)

Ragıp ÇEÇEN 
 29.10.2006 19:25
Cevap :
İşte bugün eğitimde ideal (model) oluşturarak eğitimlerini tamamlamalarını sağlıyoruz. Bu idealin geniş ve büyük olması aileye bağlı. Anne kendini geliştirir kabul etrafındaki herkes bundan faydalanır. Eşi, çocukları ve diğerleri oluşan model rastgele bir model olmaz. Anne bu yüzden eğitilmelidir.  30.10.2006 13:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 4004
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster