Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
2906
 

Çocukta cinsel eğitim

Çocukta cinsel eğitim
 

Çocular 2-3 yaşlarında kız veya erkek olduklarını farkederler. 4-5 yaşlarında , kız veya erkekler arasındaki farklılıkları anlayabilirler. 6 yaşından itibaren, kız çocuk ''kız''; erkek çocuk ise ''erkek'' olarak kalacağını anlar.

Çocukların, kendi cinsiyetlerini ve karşı cinsi tanımaya başladıklarını; çıplak dolaşmaktan hoşlanmasından, aynanın karşısında soyunup kendisini seyretmesinden, cinsel organıyla oynamasından ve yetişkinlerin bedenine ilgi duyup, onlara dokunmaya çalışmasından anlayabilirsiniz. Çocuk bu zamanlarında, kendi cinsinden ya da karşı cinsten olan kişilerle dudaktan öpüşmek ister. Televizyonda , dergi ve gazetelerde yer alan cinselliğin ön plana çıktığı fotoğraf ve sahnelere ilgi duyar. Cinsiyet faktörünün ön plana çıktığı oyunları tercih eder(evcilik vb.) . Cinsellikle ilgili çeşitli sorular sorup, kızarıp bozarmanıza sebep olabilir.

Çocuğun cinsellikle ilgili soruları karşısında sakin olunmalıdır. Sadece bilgi almak amacıyla soru sorduğu unutulmamalıdır. Çocuğun sorduğu soru, herşeyi açıkça sorabilmesini sağlamak amacıyla , dikkatli bir şekilde dinlenilmelidir.

Çocuğun cinsellikle ilgili soruları, cinselliğin yanlış, çekinilecek, hatta bazen suçluluk duyulacak, utanılacak bir şey olduğunu düşünmesine neden olmamak için , mutlaka yanıtlandırılmalıdır.

Çocuk kime sorarsa o kişi soruyu yanıtlamalıdır. Çocuğa verilen yanıtlar, doğru ve yaşına uygun olmalıdır. Çocuğa gereksinimi kadar bilgi verilmelidir. Fazla bilgi, çocuğun kafasını karıştırır, az bilgi daha fazla soru sormasına sebep olur. Soruların kesilmesi ise ; gereksinimin karşılandığı anlamını taşımaktadır.

Mesela; ''Ben dünyaya nasıl geldim?'' sorusuna ''leylekler getirdi'' demek yerine:'' Annenin karnında özel bir bölümde oluştun ve yeterince büyüyünce ordan çıkabildin '' yanıtı verilebilir.

''Kızların neden pipisi yok veya erkeklerin neden pipisi var?'' sorusuna (çocuk erkekse) : ''Çünkü sen erkeksin onlar da kız. Kızların pipisi olmaz , erkeklerin olur'' yanıtı verilebilir.

''Kızlar neden ayakta çiş yapmaz?'' sorusuna :'' Kızların pipisi olmadığı için tuvaletlerini yaparken üstlerini kirletebilirler.'' yanıtı verilebilir.

''Erkekler neden bebek doğuramazlar ?'' sorusuna :'' Erkeklerin ve kadınların vücutları birbirinden farklıdır; bebeğin büyümesi ve gelişmesi için annenin vücudu daha uygundur'' cevabı verilebilir.

Çocuklarınızı bu tür sorular sorduklarında geri çevirmeyin, onlara'' sus terbiyesiz, çocuklar öyle şeyler sormaz '' gibi cevaplar vermeyin. Çocuklar meraklıdır ve bize düşen de onların merak duygularını bastırmaya çalışmak değil; alabilecekleri kadarını karşılamaktır. Çocuğunuzu bu anlamda geri çevirdikçe sizden uzaklaşmasına sebep olursunuz ve belki de size bir çok şeyi sorma; sizinle sorunlarını paylaşma durumunu ortadan kaldırırsınız. Özellikle günümüzde ne yazık ki artan çocuk istismarını bir nebze olsun engelleyebilmek için cinselliği bilen; ve -Tanrı korusun ki böyle bir durumla karşılaşınca -sizinle paylaşabilecek çocuklar yetiştirelim.

{resim www.biltek.tubitak.gov.tr adresinden alınmıştır ve Morpa'nın Aile Katılımı Çalışmaları kitabından yararlanılmıştır}

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ellerinize sağlık...

Defne Cu 
 29.03.2007 19:28
Cevap :
Teşekkür ederim sevgiyle...  29.03.2007 22:55
 

Yazınız bu konuyla ilgilenenler için rehber niteliğinde olmuş. Konu ile ilgili teknik, teorik bilgiye sahip değilim ancak düşüncelerimin bu yazı ile desteklenmesi hoşuma gitti. Ciddi ve etkili bir yazı olduğunu düşünüyorum.

Yiğit Aka 
 27.03.2007 0:45
Cevap :
Teşekkür ederim, dileyelim ki cinselliğin doğallığının farkına varabilen,bilinçli bir şekilde yaşayabilen,ve bastırılmışlıkların verdiği zararlara meyilsiz nesiller yetişebilsin...  27.03.2007 19:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 74
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 4415
Kayıt tarihi
: 04.03.07
 
 

Yazmak sadece bilgi paylaşımı değil benim için.Yazmak, öğrenmek,unuttuklarımı hatırlamak,bilmediğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster