Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '09

 
Kategori
Çocuk Sağlığı
Okunma Sayısı
2108
 

Çok acıkmışım gibi özledim seni

Çok acıkmışım gibi özledim seni
 

Kahramanım:)))


Günlerden bir gün oğlumu okulundan alıp, eve geldiğimizde bana söylediği sözler yerimde mıh gibi çakılıp kalmama neden oluyor."Annecim seni ben bugün çooook özledim. Hani karnım çok açıkıyo ya, çok acıkmışım gibi özledim" Kuzguna yavrusu anka, o öyle evet. Ama oğlumun bu betimleme yeteneği bir gün beni hık diye götürecek. Kime çekmiş bilmem ki?Hiç olmadık yerlerde, beklemediğiniz anlarda boyundan büyük, ona dar bana bol gelen laflar ediyor ki akıllara zarar. "mujukkss" yapıyorum anında "bende seni çoooook açıkmışım gibi özledim ve seni çoooook seviyorum"diyorum, ardından da bunaltana kadar öpüyorum. O kadar çok öpüyorum ki çocukcağız arkasına bakmadan odasına kaçıyor.Oğlumun böyle duygusal sözlerle bana sarılması pek nadirdir aslında. O yüzden benim için güzeldi.

Bende annelik biraz manyaklık boyutunda sanırım. Gerçi her annenin öyledir. Çocuğum bebekken o kadar çok öpüp kokladım ki anlatamam. Gittim geldim öptüm sevdim, kokladım. Ve haliyle şimdi oğlum kendisinin
öpülmesinden hiç hoşlanmıyor.Kimseye kendisini sevdirmek gibi bir çabası asla ve asla yok. Daha yedi yaşında olsada girdiği mekanlara bir komutan gibi girip, çevresindekilere komutan gibi hissettirip, komutan gibi uğurlanıyor. Ben onda sevgiye doymuş bir çocuğun, yüksek özgüvenini görüyorum.

Bebek ve Çocuk psikolojisi açısından ne kadar doğrudur bilemem ama kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki; Çocuklarınızı özelliklede bebeklerinizi kucağınızdan düşürmeyin. Büyüklerin, alışır aman ha alma kucağına fazla
lafına sakın ola inanmayın. Ana kucağının sıcağını hayatının en ihtiyacı olan bu döneminde bol bol tatsın.Zaten
büyüyüp hayata karıştığımızda bir daha bulamıyoruz o şefkat dolu, huzur kucağını. En iyisimi onlar küçükken, kucağımıza da sığıyorken kucak güzeli yapalım onları. Zamanımız varken. Sevgi büyütür, yaşatır, kuşatır, sarar sarmalar unutmayın. Sevin, öpün, dukunun, konuşun, gözlerine bakın.Korkmayın şımarmazlar en fazla sevgiyi yeterince aldıkları için özgüveni tam bireyler olurlar.

Çocuklarımıza iyi bir hayatın kapılarını açmak için her türlü imkanı yaratan, şartları zorlayan bizleriz. Tek istediğimiz mutlu ve başarılı olmaları. Başarılı bir insanınsa en büyük özelliği özgüveninin tam olmasıdır. Kendisine güvenen bir birey, herşeyden önce kendisini daha iyi ifade edecek ve daha çabuk ve sağlıklı kararlar alabilecektir. Anlaşılıyor ki; bize maddi hiçbir külfet getirmeyen ve çocuklarımızın hayatı boyunca yüksek bir özgüvene dayanan başarıları elde etmesine neden olucak, koşulsuz sevgi, ilgi, şefkat duygularını hayatların ilk iki yılında bunaltana kadar onlara yaşatmalıyız:))

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1483
Kayıt tarihi
: 10.07.09
 
 

Yaklaşık 14 yıldır eğitim sektöründe sırasıyla Grafiker, Art Director, Creative Director, Sanat D..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster