Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
434
 

Çok Çalışkanlardı, Mesai Kavramı Bilmezlerdi!!!!

Çok Çalışkanlardı, Mesai Kavramı Bilmezlerdi!!!!
 

“Çok çalışkanlardı”, “Mesai kavramı nedir, bilmezlerdi” diye buyurmuşlar ölen iki gazetecinin arkasından basın dünyasının sermaye payandaları.

Basını tekeline dolaşmışlar için harbiden üzüntü verici bir durum var ortada. Kendilerini koşulsuz olarak sömürten insanları makbul eyledikleri için gariban iki gazetecinin Van’daki ölümlerini de bu meyanda ele alıyorlar.

Aslında onlar, yani muhabirler, yani basın dünyasının gerçek emekçileri, yani demem o ki, basının yükünü taşıyanlar, laf ola beri gele övgüye değer oluyorlar.

Ya az çalışkan olsalardı, ya mesai kavramını dillerine dolasalardı… Yıllık izinler, fazla mesai ücretleri, yol harcırahları ve diğer haklarını talep ediyor olsalardı, sizce makbul eleman, makbul birer emekçi olurlar mıydı bu payandaların zihninde?

Pek tabii ki, bencileyin hiç sanmıyorum.

Bir takım hak taleplerinde bulunmuş olsalardı zati, bu gün hayatta olurlardı. Çünkü işsiz bir halde aylak aylak dolaşıyor olurlardı sokak aralarında, kahve köşelerinde. Belki bir iki iş başvurusu sonrasında umutla beklerlerdi sonucu.

Geçelim bir kalem bunları.

Her kim ki bu memleket ahvalinde hak arama eylemiştir, makbul vatandaş olma şansını külli kaybetmiştir. Siz bakmayın öyle “Onları hiç unutmayacağız” martavallarına. Bu memlekette onca basın kalantörü ölüp gitti ve unutuldu da gariban iki emekçi mi unutulmayacak? Unutulur unutulur, hem de yarından tezi yok unutulur.

Nasıl unutulduklarını da hep birlikte izleyeceğiz. İş üstünde ölümleri gerçekleşmesine karşın, bakalım çalıştıkları kuruluş ne gibi bir takım sosyal haklardan yararlandıracak bu emekçilerin ailelerini? Harbiden bunu merak ediyorum.

Biz de böyle.

Her bir şey laftadır. Unutacaksınız. Yok daha ötesi. Neden beylik laflar edersiniz ki? Neden boyunuzu aşan, zihniyetinizi aşan laflar edersiniz ki? Sahi neyi ispat etmeye çalışıyorsunuz? İliklerine kadar sömürdüğünüz insanların çevresine ve efratlarına neden şirin görünmek istersiniz ki?  

    

Gülçin Erşen bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çok güzel bir yazı.Tebrik ederim.Sömürürken o insanı haklarını yok sayanlar ölünce meğer ne de severlermiş

nusret atayman 
 14.11.2011 17:06
 

Nihat Yıldız Bey, bir basın çalışanıymışçasına yazmış olduğunuz metine yürekten katılıyorum. Hem mektepli hem alaylı olarak yetişmiş, yaklaşık 15 yıl sektörde çeşitli görevlerde bulunmuş bir basın emekçisiyim. Şimdi özel sektörde yönetici yardımcısı (genel müdür sekreteri) olarak çalışıyorum. Mesleğimi çoook seviyor ve özlüyorum; ama sektörden tiksinti ölçüsünde soğudum. Tek basit ve somut örnek: Sigorta primlerim, gazetecilik yaptığım dönemde 4 yıl yatırılmamış...

Gülçin Erşen 
 14.11.2011 11:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1509
Toplam yorum
: 3024
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1134
Kayıt tarihi
: 07.08.07
 
 

Yazarım... Okurum... Öğrencilik yıllarımda çok yazdım... Kompozisyon derslerinde yazdım... Duvar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster