Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Aralık '06

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
570
 

Çok garip

Çok garip
 

Evet çok garip... Garip ne olan ne peki? Garip olan okul öncesine olan bilincin hala ülkemizde gelişmemiş olması. Ne kadar çok kampanyalar yapılsa da ne kadar çok televizyonlarda, radyolarda bilgi varilse de malesef yurdum insanı hala okul öncesinin eğitimin farkında değil. Aileler her ne kadar çocuklarını okul öncesine gönderseler de bence bilinçli olan çok az aile var. Öğrencilerimin neden sınıfıma geldiğini düşünüyorum. Bir kaç tane neden aklıma geliyor.

Bunlar:

1-) Annesi babası çalışıyor, evde çocuğa bakacak olmadığından -mecburen- okul öncesi okula gönderiyorlar.
2-) Çocuğa yeni bir kardeş gelmiştir, evde kıskançlık krizleri başlayınca aile okula göndermeye -mecburen- karar vermiştir.
3-) Anne gezmelerine altın günlerine rahat gidemezdir -mecburen- okul öncesine göndermiştir. Bu tip annelerden sınıfımda öyle çok örnek var ki.. Maalesef var. Bunların söylediklerinden aklıma gelenleri aktarayım sizlere. Hocam ders saatleri benim gezmelerime uygun olmuyor, nasıl alacağım çocuğu ya da hocam bugün günüm var, çocuğu erken alacağım...vs. Sırf kendilerini düşünüyorlar. Bu annelerin çocuklarını görseniz "Anne lütfen bu oyun çok güzel, bitireyim ya da ama biz daha suluboya yapacaktık" gibi sözlerle o kadar çok üzülüyorlar ki.

Her anne-babayı da mutlaka yukarıdaki maddelerden birine koymayalım. Çünkü o kadar çok iyi, bilinçli ailelerimiz var ki. Çok harikalar. Panoya asılan çocuğunun yaptığı etkinlikleri inceliyor. Çocuğuyla yaptığı etkinliğinin ne olduğunu nasıl yaptığını, yanlışları ya da doğruları hakkında sohbet ediyorlar. Böyle bir ailede yetişen çocuk sınıfta arkadaş ilişkileri muhteşem, gün içinde yapılan etkinliklere hemen katılan birisi haline geliyor.

Okul öncesi eğitime giden ya da gidecek çocuğu olan ailelere seslenmek istiyorum. Lütfen çocuklarınızla konuşun. Çocuk okula gitmiyorsa bile gün içinde neler yaptığı hakkında sohbetler edin. Onu dinleyin ve onun konuşmalarını, düşüncelerini, duygularını küçümsemeyin. Çünkü onlar o küçücük kalbi ve boyuyla her şeyin farkındalar...

Her zaman çevrenize, ailenize ve özelliklede çocuklarınıza ilgili, hoşgörülü olmanız dileğiyle...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben bu savasi cevremdekilerle senelerdir veriyorum, " iyi biz herseyi ogretelim, okulda ne ogrenecek" gibi sacma bir savunmaya giriyorlar. Insallah bir gun okul oncesi egitimin farkina varacak anne babalar. O zaman okullarda daha zevkle islenen dersler daha basarili ogrenciler olacak belki .

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 20.12.2006 23:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 29
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 2278
Kayıt tarihi
: 17.12.06
 
 

2006 yılında çocuk gelişimi ve eğitimi öğetmenliği bölümünü bitirdikten sonra aynı senede anasınıfın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster