Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '11

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1046
 

Çok istemek

Sokrates yolda giderken peşine bir genç adan takılmış ve “Sokrates, bana hayatın gerçeklerini öğretir misin?” demiş. Sokrates onunla ilgilenmemiş. Ancak adam Sokrates’i takip etmekten vazgeçmemiş ve sık sık aynı soruyu tekrarlayıp durmuş. Sokrates bir dereden geçerken beline kadar suya girmiş, arkasında da aynı adam. O zaman Sokrates adama dönmüş ve adamın başını suya sokmuş. Adam çırpınmaya başlamış, ancak bir süre sonra Sokrates onun kafasını sudan çıkarmış ve dönüp şunu demiş: “Eğer hayatın gerçeklerini, biraz evvel almak istediğin nefes kadar istiyorsan, peşimden gel.”

Yaşamımıza baktığımızda o kadar isteyip de gerçekleşmediğini gördüğümüz pek çok şeye rastlarız. Nedenini anlamaya çalışmak için şöyle bir düşünmeye başladığımızda belki de ilk test etmemiz gereken şeyin onu gerçekten ne kadar isteyip istemediğimizle ilgili olması gerekir.
Bunu biraz irdelersek bilinçaltına yaptığımız göndermelerle ilgili olduğunu görürüz. Az istemek zafiyet içerir. Yani bir anlamda o isteği sabote edebilecek başka unsurlara yol verir.
Oysa tam istemek, her türlü zararlıları bilinçaltına filtre ederek gönderir. Dolayısıyla istenenin gerçekleşmesi için programlanan bilinçaltı insanı yapılması gerekene yöneltir.
Gerekiyorsa çalışmaya, düşünmeye, koşturmaya veya davranışa yöneltir. İstenenin gerçekleşmesi için ihtiyaç duyulanları bir bir temin etmeye iter insanı. Yani o istek, insanı, gerçekleştirmek istediğini elde etmesi için durmadan çabalamaya yöneltir.
Öyleyse “gerçekten isteme”nin bir itici güç olduğunu da kabullenmek gerekir. Bu yüzden de “isteme”ye dikkat etmemiz de gerekir. İstemek olumlu da olabilir olumsuz da olabilir. Bir anlamda “istemek” kendi halinde nötrdür. Olumluya da olumsuza da yönelebilir.
Acaba dünyada görülen bunca zulüm, çatışma ve ıstırabın arkasında, insanoğlunun bu isteme bilincindeki eksiklik mi? Ne dersiniz…
Maharishi Mahashi Yogi, “The Science of Being” (Varoluş Bilimi) adlı eserinde meditasyonun tek tek insanın iç çatışmasını önlemek suretiyle dünya barışına katkıda bulunacağını vurgular.
Birey olarak isteklerimiz evrensel yasayla çatışmamalıdır… 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 82
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1039
Kayıt tarihi
: 24.05.11
 
 

TED Ankara Koleji ve ODTÜ Kamu Yönetimi mezunuyum. Asıl mesleğim bankacılık. Çeşitli kuruluşlarda..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster