Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '18

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
299
 

Çok Okunmak mı / Çok Yorum Almak mı Mutlu Eder?

Çok Okunmak mı / Çok Yorum Almak mı Mutlu Eder?
 

 
 
Yazıyoruz kendimizce, emek veriyoruz yazdığımıza. Benim esas dalım şiir olmakla beraber, zaman zaman düz yazı yazmakla da mutlu oluyorum. Ancak,konu seçimi, o konu hakkında araştırma yapmak, düzenlemek, yeterli olup olmadığını gözden geçirmek bayağı bir zaman alıyor. Hele sizi sinirlendiren bir şey hakkında yazıyorsanız insanı çokça yoruyor. En azından benim için böyle bir durum söz konusu. 
 
*Şiir yazmak elbette ki kolay değil. "Kolayca okunabilen bir şiirin kolayca yazıldığını mı sanıyorsunuz?.. demiş Orhan Veli. Elbette ki şiir de resim gibi eskizler toplamından meydana geliyor. Aklınıza geldiğinde karalıyor, sonra onları toparlıyor, gözden geçirip yeniden yeniden okuyorsunuz. Bu demlenme sürecinde şiirin aslı ortaya çıkıyor. Demine bakıyorsunuz, yeterli gelmiyor bazen, yeniden yine yazıp tekrar tekrar demlendiriyorsunuz ta ki içinize sinene kadar.
 
*Her yazan, yazdıklarının okunmasını ister elbette, yoksa niye yazıyoruz değil mi? Şiir çok okunan bir dal olmamakla birlikte, şiire gönül verenlerin okuduklarını düşünsem de yine de fazla okunma sayısına ulaşmıyor.  Bu blogda yayımladığım kendi şiirlerimdeki durumdan bahsediyorum, ha belki diğer arkadaşların kurdukları grupları vardır ve onlar tarafından daha fazla okunma sayısına ulaşıyorlardır onu bilemem!
 
*Herkesin herşeyi bilmeyeceği gibi, her konuda da yazması mümkün müdür? Çok sıkı bir araştırma, sonrasında olabilirliği mümkün kılar. diye Bir şeye emek verilmiş ise en azından okunmayı hak etmeli diye düşünüyorum. Yazar önerisinin paylaşımını, insanları kırabileceği düşüncesiyle sildim. Bu benim tercihim başkaları önermeyi uygun görebilir o da onların tercihidir.
 
*Çok okunmak mı, çok yorum mu sizi mutlu eder? Yorum motive eden bir olgudur ancak "ahbap çavuş ilişkisi" olmadıkça. Bilgisine, doluluğuna inandığınız kişilerin sayfanızda yorum yapması sizi mutlandırabilir ancak bu durum, yazarın olmazsa olmazı olmamalı diye düşünüyorum. Yorum yapmak ta bir iştir çünkü, öylesine yapılan bir yorumun değeri nedir sizce? Ayrıca insanız, hastalık seyahat, okuduğunuzda o modda olmamak gibi nedenlerimiz de olabilir. Benim için önemli olan, yazmış olduğum yazının veya şiirin çok kişi tarafından okunmuş olmasıdır.
 
"Sevmek, sevmek hep sevmek...
İnsan için liman yok; 
Sahil yok zaman için.
O geçer biz göçeriz." diyen Alphonse De Lamartine çok haklı. Kırmayalım kırılmayalım, zamanı geldiğinde göçer gideriz bu sayfalardan. Hatırlayanımız olur mu bilmem?!
 
Sevgiyle kalın.
 
Hâdiye Kaptan
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zamanla unutulur her şey, bizler, isimlerimiz bile...Ama olsun, bloglarda yazıyoruz şu an yaşadıkça yazacağımızı düşünüyorum hobi gibi algılayarak. Yorumlar genelde al gülüm ver gülüm misali karşılıklı oluyor ama okunma öğle değil, kimlerin okuduğu bilinmese de sayı yükseliyor. Sonuç olarak yorumlar da mutlu ediyor Hadiye hanım okunma sayıları da. Selam ve sevgi ile...

Yurdagül Alkan 
 05.10.2018 8:59
Cevap :
Açık yürekli bir açıklama. Ayırdığınız zamana teşekkürler ederim Yurdagül hanım. Sevgi,selamlar ile. Sağlıcakla kalın.  06.10.2018 17:52
 

Şu ana kadar yazdıklarımın, öğrendiklerimin, biriktirdiklerimin ışığında bir kitap yazmaya başladım. Eğer bitirebilirsem onu bastırıp emeğimin kendimce karşılığını almak istiyorum. Hatta M.Blog da daha önce yazdığım güncelliğini kaybetmiş bazı yazılarımı da kaldırıyorum arada bir temizlik yapıyorum. Beni bu halimle kabul eden değerli editörlerime de müteşekkirim. Hepimiz en iyisi olursak diğerleri ne yapacak. Hepimizin birer renk olduğumuzu düşünüyorum. Emeklerinize sağlık. Yazmayı seviyorum. Sevgilerimle, saygılarımla.

Adil Bozkurt 
 05.10.2018 0:00
Cevap :
Öncelikle yazıya zaman ayırdığınız, ayrıca uzun uzun fikir bildirmenize çokça teşekkürler ediyorum. Okuyup, yazan arkadaşlar fikir çeşitliliğini ortaya koymuşlar bu hepimiz için hakkımızda küçücük de olsa bilgi edinmemizi sağlar. Değişik fikirler çıkmış ortaya bu arada. Ben de zamandan kısıtlı değilsem, okumaya çalışıyorum elbette ki bu kadar çok bloğu okumaya zamanımız yetmez ve herkesin ilgi alanı farklı hâliyle. Ve de dediğiniz gibi yüreğe dokunmalı ya da size bir şeyler verebilmeli. Yazılarla görüşmek dileği ile.Selamlar ile. Sağlıcakla,sevgiyle kalın.   06.10.2018 17:51
 

Kendi açımdan değerlendirecek olursam ben tamamen amatör ruhla o an içimden ne nasıl kopuyorsa yazıyorum. Beğenilme gibi bir kaygı hiç taşımıyorum. İsterlerse hiç beğenmesinler. Hiç kimseyi de tanımıyorum. Yazdığım yazı yüreklerine dokunuyorsa benim için önemli olan da bu zaten. Hatta daha çok tıklanması için kullanılan anahtar kelimeleri bile çok zorlanarak seçiyorum. Kendi yazma merakımı gideriyorum. Yazmayı seviyorum. Şimdiye kadar iki bin sayfa kadar yazdım. Bunları amatörce kitap haline getirip arşivime koyuyorum.

Adil Bozkurt 
 04.10.2018 23:54
Cevap :
Her çeşit ve her renk bir arada. Kitabınız için şimdiden şans dilerim.  06.10.2018 18:10
 

Öncelikle herkese merhaba demek istiyorum. Değerli hanımefendi Hadiye hanımın yazdığı blogu yazdığı gün okudum. Hemen her gün o gün içinde yazılan blogların neredeyse tamamını okumaya çalışıyorum. Zaten günlük okuma istiap haddimi de aşıyorum çoğu zaman. Her hafta bir kitap okuyorum keyifle. Okuduğum yazarların blogların da ilgimi çeken çok güzel yazılar ve şiirler oluyor. Okuyunca yüreğime cızzz ettiriyor. Kimi bilgilendiriyor, kimi ufkumu açıyor. Kimi düşündürüyor, kimi can sıkıyor. Ama her şeyden önemlisi her biri birer emek ürünü. İçeriği ne olursa olsun ona verilen emek saygındır. Ben şahsen kişinin kariyerine, lisansına, yüksek lisansına, mesleğine, cinsiyetine hiç bakmadan okuyorum. Hoşuma giden olursa da önerilerime ekliyor kendimce yorum demeyim fakat onu teşvik bağlamında bir kaç kelam yazmaya çalışıyorum. Ben yüreğimden hissetmediğim hiç bir yazıya yorum yazmıyorum. Yüreğime dokunursa da hemen dalıyorum.

Adil Bozkurt 
 04.10.2018 23:48
 
 
Toplam blog
: 467
Toplam yorum
: 1657
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 141
Kayıt tarihi
: 16.05.11
 
 

Güzel Sanatlara tutkulu, Türk sanat müziği hayranı,  deniz ve İstanbul âşığı şiiryazar bir fâni....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster