Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '09

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
338
 

Çok özel bir gün

Çok özel bir gün
 

Merhaba gönül dostlarım,

Hangi kategoriyi seçmem gerekir diye düşünürken, ancak "ÖZEL GÜNLERİN" uygun olabileceğini düşündüm.

Cumhuriyet Bayramı'mızın oluştuğu 29 Ekim tarihinde bilgisayarımın bozuk olmasının nedeni ile yazamadığımın hüznü ile 10 Kasım, Ata'mızı kaybedişimin gününde yazmak istedim.

Evet çok ama çok özel bir gün. O gün sadece Ata'yı değil, onun ile birlikte ülkeyi de kaybetmeye başladık.

Bugün Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na geçişimde yaptığım yolculuk sırasında gözlemlediğim İstanbul'un göbeğinde yaşanılan insan manzaraları ile Ata'nın ne kadar da önemli bir insan olduğunu bir kez daha anladım. Şalvarlılar, sarıklılar, sakallılar, çarşaflılar, ellerinde arapça kitaplar olan, kat kat bürünmüş genç kızlar ama o bürünmenin altında fıldır fıldır sallanan iç bedenler. Beyinler ayrı, bedenler ayrı giden insanlar. Daha doğrusu insancıklar.

Bütün bu günlere şu bir kaç yıl içerisinde geldiğimizi düşünmüyorum. Bunun temellerinin çok eskilerde yattığını hepimiz biliyoruz. Değilmi ki; köy enstitüleri kapatıldı, değilmi ki; halk evleri kapatıldı, değilmi ki; Sümerbank kapatıldı, değilmi ki; Ziraat Bankası çıkarlar doğrultusunda yönetildi, böyle böyle de bu günlere gelindi.

Köy Enstitüleri kapatılıp, kuran kursları açıldı. Yazın okutulduğu yetmiyormuş gibi, kışın da derslere konuldu. Dini bir inanç olarak değil, şekil olarak, menfaat olarak, çıkar olarak ele alındı.

Sevgili Ata'yı anarken; bir yandan şükran duyuyoruz, bir yandan da ne tür çözüm üretebileceğimizi düşünüyoruz. Onun kurduğu ilkeler, devrimler, cumhuriyet ve laiklik elden giderken.

Hani derler ya; "balık baştan kokar" diye. Kokmuş balıkların kılçıkları olmaktan nasıl kurtulacağız, bunun çözüm yollarını arıyoruz.

Sevgili Atam; yaptıkların için şükran duyuyorum, yapamadıklarımız için ise utanç.

Rahat uyu diyeceğim ama dilim varmıyor, çünkü biliyorum ki kemiklerin sızlıyor.

Söyleye bileceğim tek söz; KARŞINDA SAYGIYLA EĞİLİYORUM...

SEMA

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Emin olun değiliz! Biz kaptanız! Bu gemide zaman zaman kokmuş balıklar olur. Ama tekrar temizler, yeniden rayına sokarız. Yeter ki; kaptan olanın biz olduğumuzu unutmayalım. Kaleminize sağlık. Atamızın ruhu şad olsun.

Emine Supçin 
 10.11.2009 9:36
Cevap :
Teşekkür ederim Emine Hanım. Dilerim dilediğiniz gibi olur, lakin ben ümidimi yitirmiş bulunuyorum. Hoş kalın...  10.11.2009 11:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 42
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 764
Kayıt tarihi
: 10.08.09
 
 

Merhaba, 18 Şubat 1964 Artvin doğumluyum. Yüksek okul mezunu olup, uluslararası bir Vakıf'tan ofi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster