Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
557
 

Çok Sevilen Bir ABD Başkanı! Üstelik Yürüme Engelli! 4 Kez Seçilen Roosevelt’ in Sırrı Neydi?

Çok Sevilen Bir ABD Başkanı! Üstelik Yürüme Engelli! 4 Kez Seçilen Roosevelt’ in Sırrı Neydi?
 

4 İş Kolik Arkadaş Sohbet Ediyor.

Konu: Engelli olanlara engel yok!

Kemal: Konuyu Kazan& Kazan Kanunları (KAKEP) odağında sorguluyoruz.

Serdar: Evet, tam 4 kez başkanlığa seçilen Franklin D. Roosevelt, tüm dünyada çocuk felci hastaları ve aileleri için, bir Motivasyon kaynağı! (2) İzlediği politikalar ve I. Dünya Savaşı’ndaki başarılı liderliğiyle de çoğu kişi tarafından takdir edilmiştir.1999 yılında yapılan bir araştırmaya göre; Abraham Lincoln ve George Washington’la birlikte gelmiş geçmiş en iyi başkanlar arasında gösterilmiştir.

KAKEP.1UYANIŞ: “Bilinç Dışı Körlükten Kurtul”

Can: Efsane başkan, başarılı yönetim şeklinin yanı sıra Motivasyon konusundaki yeteneğiyle de milyonlarca insanın sevgisini kazanmıştır. Bununla beraber; Amerika’nın bugünkü halini almasında büyük rol oynamıştır. Gelin, 20. yüzyılın en etkili devlet adamlarından Franklin Roosevelt hakkındaki detayları aşağıdaki başlıklarda konuşalım.

Caner: Franklin D. Roosevelt ABD’nin 32. başkanıdır. Onu diğer ABD başkanlarından ayıran özelliklerinden ilki, en uzun süreyle görevde kalmasıdır. Zira ülke tarihinde hiçbir başkan üst üste 4 kez başkanlığa seçilmemiştir.

En iyi yönetici yapılmasını istediği işi yapacak kişiyi seçme hissine sahip ve onlar bu işi yaparlarken onlara karışmamayı da bilen kişidir. Theodore Roosevelt (3)

Kemal: Franklin D. Roosevelt ülkenin tek engelli başkanıdır. Geçirdiği çocuk felci yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkûm olmuştur. Sonrasında, Roosevelt hayatı boyunca hiç yürüyememiştir. Gene de, halkın karşısına hiçbir zaman sandalyeyle çıkmaz.

Serdar: Ülkeyi 1929 Büyük Buhranından sonra toparlaması ile de hafızalara kazınmıştır. Sonuçta; Roosevelt gelmiş geçmiş en ünlü ve en çok sevilen ABD başkanlarından biridir.

30 Ocak 1882’de Hyde Park, New York’ta zengin ve köklü Roosevelt ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Ayrıcalıklı bir şekilde yetiştirilen Roosevelt, sahip olduğu koşullar sayesinde hemen her alanda kendini yetiştirmiş. Küçük yaşlarda iyi derecede Almanca ve Fransızca konuşan FDR, kürek, tenis ve polo gibi sporlarla uğraştığı biliniyor..

KAKEP.2AMAÇ: “Kazan& Kazandır Amaçlarını Belirle”

Can: Roosevelt, 14 yaşına kadar evde eğitim görür! Sonrasında, Massachusetts’te bulunan Groton School isimli seçkin yatılı okula devam eder. Burada çok etkileneceği müdür Endicott Peabody ile tanışır. Müdürden çok etkilenir! Sebebi ise onun öğrencilere davranış şekli ve yardıma muhtaç insanlara yardım edilmesi gerektiği konusundaki düşünceleridir.

Karar verme anında doğru olan şey, yapabileceğin en iyi seydir. Yapabileceğin ikinci en iyi şey ise kötü olan şeydir. Yapabileceğin en kötü şey ise hiç bir şeydir.Theodore Roosevelt

Caner: 1900 yılında Groton School’dan mezun olan FDR, buradan Harvard Üniversitesi’ne geçer. Sırada tarih bölümünü derece alarak sadece 3 yıl içerisinde bitirmek vardır. Öğrencilik yıllarında kuzeni Theodore Roosevelt’in ülkeyi nasıl yönettiğine şahit olan Franklin, ileride onu kendine rol model alacaktır. Harvard’dan mezun olur. Sonrasında, aynı zamanda uzaktan kuzeni olan Theodore Roosevelt’in yeğeni Anna Eleanor Roosevelt’le evlenecektir. Ve çift yıllar içerisinde 5 çocuk sahibi olurlar.

KAKEP.3 HEDEF: “Hedefini Duyur”

Kemal: Roosevelt,1905 yılında New York Columbia Üniversitesi’nde hukuk bölümü okumaya başlar. 1907’de avukatlık sınavını geçerek, buradaki eğitimini tamamlar. Sonraki 3 sene boyunca da New York’ta ayrıcalıklı bir şirkette avukatlık yapacaktır.

Roosevelt, 1910’da politikaya atılır. New York State Senato’suna Demokrat Parti üyesi olur. 1 Ocak 1911’de ise bir grup reformcuya liderlik etmeye başlar. Grup Demokrat Parti’ye uzun süredir hükmeden gruba karşı harekete geçer.

Serdar: Efsane başkan, Demokratların içinde gitgide daha da popülerleşmeye başlamıştır. 5 Kasım 1912’de ikinci kez Senato’ya seçilir. 1913’ün Mart’ında senatodan istifa eden Roosevelt, Deniz Kuvvetleri Müsteşar Yardımcılığı görevine getirilir. 1913’den 1917’e kadar donanmanın gelişimi için çalışır. Roosevelt, 1920 yılında başkan yardımcılığına adaylığını koyar.

Bir insanı ahlaken eğitmeden sadece zihnen eğitmek topluma bir bela kazandırmaktır. Theodore Roosevelt

Can: Roosevelt, donanmada görev yaptığı dönem boyunca yöneticilik yeteneğinin üstünlüğünü kanıtlar. Görevi süresince, pek çok kişi ve kurumla iyi ilişkiler kurmuş. Ayrıca 1918’de Amerikan donanma üslerini incelemek için İngiltere ve Fransa gezilerine çıkar. Winston Churchill’le tanışır.

Caner: Roosevelt, 1920 yılında girdiği seçimi kazanamaz. Yetmedi, 1921 yılında o dönemde büyük bir salgın haline gelen çocuk felcine yakalanır. Geçirdiği hastalığı yenmesine rağmen, yürüme yeteneğini kaybedecektir.

KAKEP.4 STRATEJİ: “Hedefe Uygun Strateji Seç”

Roosevelt, 1926’da Georgia’dan bir yer satın alır. Aldığı yeri, çocuk felcine yakalananlar için bir tedavi merkezi haline getirecektir. Kendisi de burada tedavi olmaya başlar. Tedavi olumlu sonuçlar verir. Kalçalarına ve bacaklarına takılan demirler sayesinde kısa mesafelerde yürümeye başlar. Bu arada, siyasetle de ilgisini sürdürür.

KAKEP.5 RİSK YÖNETİMİ: “Dinamik Önlemler Uygula”

Kemal: Yıllarca süren tedavinin ardından Roosevelt politikaya geri döner. Roosevelt, 1928’de New York’a vali olarak seçilir. 4 yıl süren valilik yapar. Ardından, 1932 seçimlerinde, Hoover’a açık ara fark atarak 32. ABD Başkanı olmayı başarır

Yarını var etmemizdeki tek engel, bugüne dair duyduğumuz şüphelerdir.Theodore Roosevelt(4)

Serdar: Büyük Buhran döneminde başkan olan FDR, Hoover’ın başarısız yönetiminden geriye kalanları düzeltmek için elinden geleni yapmaya başlar. Zira ülke tarihin en büyük çöküntüsünü yaşamaktadır.

·         Buğday – pamuk satışlarındaki durgunluk,

·         Dolardaki sarsıntı,

·         Borsa değerlerindeki düşüşler

Sorunların sadece birkaçıdır. Ülke çok zor günler geçirmektedir. Nüfusun çeyreği işsiz, milyonlarca vatandaş ise evsizdir.

KAKEP.6 TEKLİF: “Sektör Aktörlerine/Oyuncularına Ret Edilemeyecek Teklifler Getir”

Can: Roosevelt durumu düzeltebilmek için Yeni Düzen (New Deal) isimli bir politika geliştirir. Plan işe yarar!ABD 1930’un sonuna doğru eski günlerine dönmeye başlayacaktır. Efsane başkan, yöneticilik konusunda başarılıdır. Ayrıcaiyimser haliyle halkı rahatlatıp, onlara umut vermeyi başarmıştır.

Siyasette hiçbir şey durup dururken olmaz. Eğer bir şey oluyorsa, emin olabilirsiniz ki bu o şekilde planlandığı için oluyordur.Theodore Roosevelt(

Caner: Roosevelt Amerikan ekonomisinin büyümesini sağlar. Gene de, artan işsizliğin önüne geçmede pek başarılı olamaz. 15 Şubat 1933’de Giuseppe Zangara tarafından öldürülmeye çalışılsa da, Roosevelt, bu saldırıdan yara almadan kurtulacaktır. Fakat yanındaki Chicago valisi Anton Cermak aldığı kurşun yarası nedeniyle hayatını kaybedecektir. Cermak yaralandığı zaman Roosevelt’e onun yerine kendisinin vurulduğu için sevindiğini söylediği söylenir. 1936 yılında ezici bir çoğunlukla yeniden başkan seçilen Franklin D. Roosevelt, bu dönemde çok fazla yeni kanun çıkarmayacaktır.

KAKEP.7 PAYLAŞIM: “Kazandığından Fazla Kazandır”

Kemal: 1939’da II. Dünya Savaşı patlak verir., Roosevelt, İngiltere ve Fransa’ya yardım etmenin yollarını aramaya başlayacaktır.  1940 yılında İngiltere Başbakanı Winston Churchill ile ilişkilerini geliştirerek onunla yakın dost olacaktır. Aynı yıl yeniden başkan seçilerek, Amerika tarihinde bir ilke imza atar. 1941’de Churchill ile Atlantik Sözleşmesi’ni imzalayacaktır.

KAKEP.8 TAKTİKLER: “Ortaklaşa Kazandıran Taktikler Uygula”

Serdar: Roosevelt, başkanlığı sırasında, azınlıkların da desteğini almayı başarır. Çünkü yeni iş imkânlarından faydalanmaları için azınlıklara yönelik bir dizi kanun çıkartacaktır. Afro-Amerikanların orduda üst kademelere gelebilmeleri onun döneminde mümkün olur.  

Kitaplar, uygarlığa yol gösteren ışıklardır.Theodore Roosevelt

Can: Savaşa girme taraftarı olmayan Amerika, Japonya’nın Pearl Harbor limanına saldırmasıyla II. Dünya Savaşı’na katılacaktır. Savaş döneminde, ABD’yi kısa sürede askeri bir güç haline getiren Roosevelt, 1944’te dördüncü kez başkan seçilmeyi başarır.

KAKEP.9 KURALLAR: “Kazan& Kazandır Kurallarından Ödün Verme”

Caner: Müttefiklerle birlikte Adolf Hitler yönetimindeki Almanya, İtalya ve Japonya’ya karşı liderlik eden Roosevelt, savaşın son yılında yani 1945’te aniden hastalanarak görevi başında hayata veda edecektir. 12 Nisan’da müttefiklerin üstünlük sağlamaya başladığı dönemde ölen Roosevelt’in yerine ise başkan yardımcısı Harry S. Truman gelecektir.

KAKEP.10 SÜREKLİ İYİLEŞTİRME”KAİZEN” “Hedefleri sürekli iyileştir

Basın hürriyeti kalkarsa, vicdan, eğitim, konuşma hürriyetleri de kalkar.TheodoreRoosevelt

Faydalanılan kaynaklar…

1.       http://uzuncorap.com/wp-content/uploads/2013/02/cocukfelci-300x178.jpg

2.       https://paratic.com/franklin-d-roosevelt-kimdir/

3.       http://www.meshursozler.com/meshur-sozleri/811-theodore-roosevelt-sozleri.html

4.       https://unlumeshursozler.blogspot.com.tr/2017/11/franklin-delano-roosevelt-sozleri.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 410
Kayıt tarihi
: 10.10.11
 
 

Şükrü ÖZGÜR İ.T.Ü Metalürji mühendisliğinden mezun oldu. Kamu ve özel sektörde farklı pozisyonlar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster