Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '09

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
608
 

Çok şey bilmeyeceksin bu düzende

Çok şey bilmeyeceksin bu düzende
 

Gazete okuma alışkanlığımı bıraktığım gibi haber izleme alışkanlığımı da bırakacağımdan korkuyorum.

Türkiye’nin en çok satan (ya da okunan) gazetesinin (!) rezilliklerini görmekten bıktım! Sayfa sayfa rezillikler, ne haber var ne de başka bir şey.

Gazetenin ilk sayfası renk renk zaten, okunacak satır bulamazsınız, işe gözünüzü boyamakla başlıyorlar.

İkinci sayfada bilmem kimin oğlu (sosyeteden) kendisinden yaşça büyük sevgilisi tarafından sigaraya alıştırılmış, ailesi bu duruma çok tepki göstermiş. Bu da yetmezmiş gibi o bilmem kimin oğlu hiç paket almazmış, hep arkadaşlarından otlanırmış bu yüzden adı otlakçıya çıkmış. Kullanılan kelimelere bakar mısınız? “Otlakçı”! Üstelik gazetede yazıyor bunlar. Bunu haber diye yazan adamın zekâsından şüpheliyim.

Bunu geçelim. Sayfalar ilerledikçe bizim beyaz saçlı matkap amcamız gençlerin sorunlarına çözüm buluyor. Ama ne çözüm! İğrençlikler diz boyu, hiç girmemek daha iyi.

Sayfaları çeviriyoruz, bu sefer bir köşe yazısı çıkıyor. Bir kadın. ‘Beyoğlu’sunu anlatmış. Diyor ki “Beyoğlu’ndaki barlarda erkekler o kadar rahat değil, gözünüzün içine bakıp ‘bize gidelim mi?’ demiyor. Siz isterseniz tek gecelikler geliyor…”

Daha ne yazabilirim ki?! İğrençlikler diz boyu…

Ergenlik bunalımını atlatamamış 0–3 yaş grubu zeka aralığına sahip insanların oluşturduğu ve Türkiye’nin en çok satan gazetesi(!) olmuş kağıt yığınlarını nasıl okuyabilirim?

Madem gazete okuyamıyoruz biz de haberlere verelim kendimi dedik değil mi? Fakat o da ne! Amcalar dizilmiş ekranlara. Birinin ne dediği anlaşılmıyor, birinin internette pornoları cirit atıyor, bir diğeri ise her habere tuz katıyor. Yahu bizim aklımız yok mu? Kendi yorumumuzu kendimiz yapamıyor muyuz? Bunların amaçları beyinlerimizi de özelleştirmek sanırım.

En çok rastlananı da (artık çoook alıştık) “Burası Türkiye, burada her şey mümkün.”Değil efendim! Mümkün falan değil. Anayasamız var kapı gibi… siz böyle derseniz bu millet ne anlar?...

Sanırım bir tek TRT1’de yoruma rastlamadım. Diğerlerinin gayeleri belli, öyle ya milletin yorum yapabilecek kapasitesi yok.

Tartışma programları ise hepsine keza. Tartışma programıymış!

Her türlü tartışmaya varım; tartışma 3-5 dengesizin (yoksa bilgisizin mi demeliydim?) programlara (kadın programları da dahil) çıkıp, bas bas bağırıp, karşısındakini dinlemeden, havadan atıp tutarak, reyting uğruna kavga ve dövüşe girmesi değildir. Öyle ki bu adamlar tartışmak için masaya oturmuyor, dövüşmek için ringe çıkıyor.

Çok şey bilmeyeceksin bu düzende!

Terbiye sınırlarının zorlandığı değil, çoktan aşıldığı bu yayınları/programları izlemek/okumak yerine cahil kalıp bihaber olmayı yeğlerim.


Öyle ya bana kitaplarım da yeter!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çok güzel ve haklı bir yazı olmuş, bu arada çevremdeki gençleri görünce geleceğe ait umutlarımı yitirmeye başlıyorum neyse ki senin gibi düşünüp sorgulayabilenler de çıkıyor arada, karanlıkların arasına biraz mavilikler serpiştiriyor, sevgiler

Ediz Nart 
 16.09.2009 0:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 428
Kayıt tarihi
: 10.06.09
 
 

Balıkesir'in Gönen ilçesinde yaşıyorum. 1993 Bandırma doğumluyum. Gönen Anadolu Lisesine gidiyorum v..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster