Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '13

 
Kategori
Uzay
Okunma Sayısı
336
 

Çok şiddetli bir Güneş patlaması İnsanlığı bir anda 19'uncu yüzyıl seviyesine indirebilir

Çok şiddetli bir Güneş patlaması İnsanlığı bir anda 19'uncu yüzyıl seviyesine indirebilir
 

Güneşteki bazı patlamalar ( Coronal Mass ejection ) birkaç yüzyılda bir Dünya'daki yaşamı sarsabilecek kadar büyük oluyor


İYİKİ KALKANIMIZ VAR adlı başka bir yazımda Dünya’nın etrafındaki manyetik alanın bizi Güneş’ten gelen radyasyondan nasıl koruduğunu, Dünya’da hayatın başlamasına ve devam edebilmesine imkan tanıdığını, Dünya’nın bu manyetik alanını nasıl ürettiğini ve Mars gibi manyetik alanını kaybederse olacak olan felaketi, 700 – 800 bin yılda Dünya’nın kutuplarının yer değiştirdiğini bu değişim sırasında manyetik alanın geçici olarak yok olduğunu, bunun yarattığı tehlikeleri ve bilim adamlarına göre yeni bir kutup değişim zamanının çoktan geldiğini anlatmıştım.

Bugün bu konunun devamı olarak manyetik alanın bizi Güneş’in radyasyonundan korumakta bir kapasite sınırı olduğunu yazıyorum. Güneşte bazen olağanüstü büyük patlamalar oluyor. Bu patlamalarda milyarlarca ton plazma (plazma : çok yüksek sıcaklıkta ionize olmuş yani elektronlarını kaybetmiş gazın maddenin 4üncü hali ) bir anda uzaya ışık hızı ile dağılıyor. Bu tür büyük patlamalara CME : Coronal Mass Ejection deniyor. Dünyanın manyetik alanın CME lerin Dünya’daki suyu ve havayı yok etmesini dolayısıyla canlıları öldürmesini engelleyebiliyor. Ama elektronik sistemleri çökertmesini engelleyemiyor. Bilinen son büyük CME 1859 da olmuş. Amerika ve Avrupa’daki tüm telgraf şebekeleri çökmüş. O tarihte insanlık elektroniğe bugünkü kadar bağımlı olmadığı için gördüğü zarar sınırlı kalmış. 

1859daki çapta bir Coronal Mass Ejection ( olağanüstü büyük patlama ) günümüzde olursa ne olur ? Bugün elektrikler birkaç saat kesildiği zaman dahi hayatımız aksıyor ve deliye dönüyoruz. Elektriğin sadece şehrimizde değil tüm Dünya’da geçici olarak değil temelli olarak kesildiğini ve Dünya’da bütün elektronik cihazların bir daha çalışmayacak şekilde arızalandığını düşünün. Bilim adamlarının dediğine göre 1859 çapında bir güneş patlaması olursa Dünya’daki bütün elektrik, telefon, bilgisayar, internet kısacası bütün elektronik şebeke ve aletler temelli zarar görür ve insanlık bir anda 19uncu yüzyıldaki medeniyet seviyesine iner. Normalde güneşten gelen radyasyon sadece kutuplarda Atmosferin üst katmanları ile etkileşime girerek şahane ışık ve renk gösterilerine sebep oluyor. Ama 1859 daki büyük patlamada bu ışıklar sadece kutuplarda değil Roma hizasına kadar tüm Dünya’da görülmüştü. Bugün de aynı çapta bir patlamanın ilk etkisi insanların sadece kutuplarda değil Dünya’nın her yerinde gökyüzünde müthiş bir ışık ve renk gösterisi izlemelerine yol açar. Bu güzel gösterinin hemen ardından elektrik santrallerinde patlamalar, yangınlar vs. ve nihayet tüm elektronik ve haberleşme sistemlerinin temelli olarak çöküşü ve insanlığın sadece birkaç saat içinde 21.inci yüzyıl medeniyet seviyesinden 19uncu yüzyıl seviyesine inişi takip eder. 

Böyle bir felaketin olma ihtimali nedir ve önlenebilir mi ? Bilim adamları 1859 türü büyük güneş patlamalarının birkaç yüzyılda veya birkaç bin yılda olabileceğini ama kesin ne sıklıkta olduğunu henüz bilmediklerini söylüyorlar. Korunmak için teknlojik çözüm geliştirmek için kafa yoruyorlar ama henüz bir çözüm bulunabilmiş değil. Yani bugün Güneşin bize gülümsemeye devam etmesi ve öfkelenerek bizi 19uncu asıra götürmemesi için dua etmekten başka yapabileceğimiz birşey maalesef henüz yok. 

 Rasih Bensan 23 Mayıs 2012

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 414
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1907
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster