Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Eylül '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
313
 

Çok yazık!

Çok yazık!
 

Almanya'nın Hessen eyaletinin Waechtersbach kentindeki bir doktor, başörtülü kadınları, Almanca bilmeyenleri ve çocuk sayısı 5'ten fazla olan aileleri muayenehanesine almıyor.

“Gelnhaeuser Neuen Zeitung” adlı yerel bir gazetede yer alan haberi Alman Haber Ajansı'na (DPA) doğrulayan Doktor R. P., yıllardan beri Müslüman hastaların muayenesinde sorunlar çektiğini öne sürerek, şimdi kendisine göre bazı kurallar koyduğunu ve bunu muayenehanesinde uyguladığını belirtti.

Kapalı olan kadınların muayenesinin zor olduğunu savunan doktor, 17 yıldır doktorluk yaptığını ve çok sayıda Türk hastasının olduğunu belirterek, kapalı ve Almanca konuşmayan hastaların muayenesinin mümkün olmadığını söyledi.

Koyduğu kurallarla muayene akışını sağlamak istediğini savunan doktor, Türklere ve başörtüsü taşıyanlara karşı bir tepkisinin olmadığını belirtti.

Söz konusu doktorun “Muayenehanede Müslüman kadın ve kızlarda sıkı başörtüsü yasağı var”, “5 çocuktan fazla Müslüman aileler muayene edilmezler” ve “Almanca temel bilgisi şarttır” şeklinde kurallar astığı kaydedildi.

Kentte bulunan Türk-İslam Kültür Derneği Başkanı Şeref Değirmenci, doktor ile konuştuğunu ve kendisine, bu kurallardan vazgeçeceğini belirttiğini söyledi.

Doktor ise, kuralların muayenehanesinde halen asılı durduğunu, kuralları Müslümanların kabul edebileceği bir şekle getireceğini ifade etti.

Hessen eyaleti Tabipler Odası Başkan Yardımcısı Marin Leimbeck de, söz konusu doktorun kurallarını “aşırı tehlikeli” bulduğunu belirterek, meslek yönetmenliğine göre doktorların muayenede ayırım yapmamaları gerektiğini, doktorun bu davranışının da tüm doktorların itibarına zarar verdiğini kaydetti. (Kaynak: Milliyet)

Gerici zihniyet ne derseniz işte budur derim!

Hem gerici, hem ırkçı, hem din düşmanı, hem de şekilci...

Yaptığı şey belki kanunsuz değil ama kesinlikle insan haklarına aykırı.

Medeniyetin arkasına saklanan gericilirden hep rahatsız olmuşumdur.

Yazık ! Çok yazık!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

objektif görüşümü sunayım. Kesinlikle baş örtüsüne karşı değilim. Her insan özgürce giyinebilmeli. Ancaaak ! Doktor, hastasının derdini anlayabilmeli ki teşhis koyabilsin. Doktor, hastasını gereğinde soyup muayane edebilmeli ki tedavi edebilsin. Dil bilmeyen, mutaassıp bir insanla bunu başarması zor. Dolayısıyla, tavrı itici gelse de doktoru da anlamak lazım. Almanya'da mahalle hekimleri var ve hastaneye gidebilmek için onlardan geçmek şart. Türklerin yoğun yaşadığı bölgelerde de, insanların bu hassasiyetleri bilindiği için genellikle Türk hekimler görev alıyor. Anlattıkların bir istisna ve genel bir örnek olmadığını söyleyebilirim Esma. Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 06.09.2010 7:00
Cevap :
:) Sevgili Ata; Bildiğin üzere Türklerin tavırları kadının yetiştirilme koşullarından tut da erkeğin yetiştirilme koşullarına ve içinde yaşadığı koşullara kadar uzar gider. Buna din kavramı alışkanlıklar ve töre girince bu şarkı bitmez. :) Bitmeyen şarkıları da ne yapmıyoruz? Yasaklamıyoruuzz.. Sevindirici olansa, o doktorun bir istisna olması. Bizim ülkemizde de var istisnalar. Ve bunlar kaideyi bozmaz. Neyseki sağlıklı düşünen doktorların tek derdi hastaları sağlığına kavuşturmak. Sevgiler.  06.09.2010 10:05
 

O kadar uzağa gitmeyin Esma Hanım, bizdeki doktorlar daha da evlere şenlik... Mesela steteskopun kulaklığını ısrarla baş örtüsünün üzerinden takıp dinlemeye çalışanlar, acil nöbetinde erkek hastaya ultrason yapmayı reddedip hastayı sabaha kadar acıdan kıvrandıranlar... Say say bitnez. Yakın arkadaşım olan bir kaç doktor arkadaşımın, hem de devlet hastanelerindeki uygulamalar hakkında anlattıklarını duysanız dilinizi yutarsınız. Elbette Alman doktorun tutumu çirkin ama sonuçta kendi muayenehanesini bağlayan bir durum. Beğenmen gitmez ona. Ama biz, ta Almayalarda falan değil, şuracıkta, burnumuzun dibinde, devlet hastanesinde kadın hasta erkek hasta ayrımı yapan doktorlarla uğraşıyoruz. O doktora dileyen gitmez dee, Peki biz burada, devlet hastanesinin acilinde bize bakmayı reddeden doktoru napıcaz...???? Sevgi ve selamlar

Yıldız... 
 05.09.2010 12:28
Cevap :
Önyargı olduğu sürece, mantıktan uzaklaşıldığı sürece her türlü saçmalığa imza atılabiliyor. Bu hasta için de geçerli doktor için de. İnsanlıktan çıkmamak dileğiyle. Sevgiler.  05.09.2010 12:36
 

yorumlama şekline sonuna kadar katılıyorum Sayın Yazarım. En başta, Hipokrat yemini adına katılıyorum. Almanya başka bir ülkedir her şeyiyle. Biz de (orada çok doğal sayılan) bazı şeyleri ülkemizde hazmedemiyor değil miyiz? Örneğin iki Alman turistin sokakta öpüşmesini? Ya da... çoktur örnek!.. Peki ya bizim hastanelerimizde, jinekologa giden başı kapalı kadınların Hipokrat falan takmayıp illa da kadın jinekolog istemeleri? Örneğin bu ne oluyor? O doktorun (yanlış!) yapmaya çalıştığından çok mu farklı? Demem şudur: Önce kendimize bakmamız gerekiyor. Selam se sevgilerimle.

pirmete 
 05.09.2010 11:32
Cevap :
Sevgili Pirmete; senin de örnekte verdiğin gibi, gericilik heryerde her zaman her şekilde karşımıza çıkabiliyor. Her türlüsü arızalı bir düşünce modeli. Sevgiler.  05.09.2010 11:41
 

Doktorun görevi hasta katil olsa bile onu iyileştirmektir kaldı ki burada sadece inancını yaşamak isteyen insanlar var doğru yada yanlış bir sağlıkçının görevi hayat kurtarmak değilmidir aşırılık herzaman insanı medeniyetten uzaklaştırıyor malesef .

Çöl Rüzgârı 
 05.09.2010 1:05
Cevap :
Sayın Yazarım; bence olayın nedeni, insanlar kalplerinde sevgi beslemek yerine nefret besliyorlar. Bu da sonucu. Sevgiler.  05.09.2010 12:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1930
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 642
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster