Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '10

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
819
 

Çok yönlü bir adam:Bertrand Russel

Çok yönlü bir adam:Bertrand Russel
 

Russel, yalnız dolaşmayı ve düşünmeyi sever


-1872-1970 yılları arasında yaşamıştır.
-Felsefeci, matematikçi, Mantıkçı, konferansçı, hoca, yazar ve eleştirici olarak çok yönlü kişiliği ile tanınır.
-1874’de annesini, 1876’da babasını kaybeder.
-1948 yılında “Savaşın önlenmesi” üzerine konferanslar vermeye gittiği Norveç’de uçağı denize düşen Russel, bu kazadan sağ olarak kurtulur.
-1950’de Nobel Yazın Ödülü’nü alır.
-1970’de 98 yaşında iken ölür.
-Russel, yalnız dolaşmayı ve düşünmeyi sever. Çocukken bir gün toprağı kazmış ve Avustralya’ya varamadığı için dünyanın yuvarlak olmadığına inanmıştı.
-Ona göre, Felsefe kavramı üzerinde ortak bir tanımın verilmesi mümkün değildir. Öyle ki Felsefe üzerinde yorum yapan ya da onu anlamaya çalışan iki filozof arasında bile ortak bir felsefe tanımı mevcut değildir. Bu sebeple herkesin kendine özgü bir felsefe tanımı ve anlayışı söz konusudur.
-Bertrand Russel, Cambridge’de üniversiteye Matematik alanında başlıyor. Ancak buradaki öğretim elemanlarının geleneksel düşüncelerle Matematik’e yaklaşımlarından memnun kalmıyor. O nedenle Matematik’ten vazgeçerek, Felsefe Fakültesi’ne giriyor.
-Russel’dan bir söz: ”Bu dünyada, aklı başında hiç kimsenin şüphe edemeyeceği kadar çürütülemez kesinlikte bir bilgi var mıdır?”
İsterseniz bu sorunun cevabını birlikte arayalım: Var yada yok demek yetmez, kanıtlarını da göstermeliyiz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kısa da olsa bilgilendiriciydi yazınız.. Özellikle her şeye şüpheyle yaklaşmamız, ya da çok iddiacı olmamız gerektiğini öğütleyen.Teşekkürer.

Ahmets 
 10.09.2010 13:50
Cevap :
Ahmet bey, değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Bilhassa bu tür yazıları kısa tutuyorum, çünkü okuyucuların çoğu uzun yazı okumak istemiyor. Bu yazının yorumlarından birinde aynı konunun bir başka arkadaş tarafından da işlendiği anlatılıyor. Yazıda linki de var. Dileyen arkadaşlar orayı tıklarlarsa Russel'ın çok güzel sözlerini de okuyabilirler. Saygılarımla.  10.09.2010 16:04
 

Aynı fotoğrafı kullanarak ben de yazmışım Russell'ı... Selamla, saygıyla... MS ( blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=213229 )

Mehmet Sağlam 
 06.09.2010 22:14
Cevap :
Mehmet bey merhaba. Yazınızı okudum. Russel'ın sözlerine yer vermiş olmanız yazınızı çok güzelleştirmiş. Ayrıca bazı yazılarınıza da baktım. Çok güzel şeyler var. İnşallah ileride vakit buldukça hepsini incelerim. Selam ve saygılarımla.  06.09.2010 22:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1081
Toplam yorum
: 219
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 910
Kayıt tarihi
: 30.07.10
 
 

Uzun yıllar çeşitli sitelerde Oruç Yıldırım adı ile yazı yazdım. Dört tane romanım ve çokca da de..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster