Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
542
 

Çok Yüzlü 1 Mayıs

Çok Yüzlü 1 Mayıs
 

Çok Yüzlü 1 Mayıs


1 Mayıs, 1880’ lü yıllarda en vahşi halini sürdüren ABD kapitalizmine bir başkaldırı eylemlerinin kök saldığı gündür.

1 Mayıs, İkinci Meşrutiyet’in ilanından bir yıl sonra, 1909’da Üsküp ve Selanik’te Selanik’te Rum, Türk, Yahudi, Bulgar işçilerin hakları için kol kola yürüdüğü gündür.

1 Mayıs, kurtuluş savaşı sırasında antiemperyalist bir hüviyet kazanarak düşmana baş kaldırı günüdür.

1 Mayıs, işçi memur ayırımı olmadan tüm emekçilerin işine, emeğine, ekmeğine, bu gün ve yarınına sahip çıktığı bir gündür.

1 Mayıs, özelleştirme madurlarının, 1 Mayıs, iş bulamayan üniversiteli gençlerin, sözleşmeli adı altında hak maduru genç eğitim emekçilerinin feryatlarının dile geldiği gündür.

1 Mayıs, her alanda ayrıma tutulan kadınların, taciz ve istismara uğrayan çocukların, 1 Mayıs, köylünün, esnafın… 1 Mayıs, Marmara, 1 Mayıs, Ege, 1 Mayıs, İç Anadolu, 1 Mayıs, Karadeniz, 1 Mayıs, Doğu Anadolu, 1 Mayıs, Güneydoğu Anadolu, Yani tüm Türkiye’nin, Avrupa, Asya, Afrika, Amerika, Avustralya yani aynı kaderi paylaştığı tüm dünya emekçileri ile dayanışma günüdür.

1 Mayıs, 1 Mayıs 1977’ de ölüp kanları yerde kalanların anıldığı gündür. 1 Mayıs, kucaklaşma, alanları doldurma birlik ve beraber olma günüdür. 1 Mayıs, haksız duruma düşmeden hak arama, olgun ve bilinçli bir şekilde örgütlenmenin bilincine varma günüdür.

1 Mayıs, hepimize kutlu olsun.

(Sahte emek dostlarını hariç tutuyorum.)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Emekcinin işi emek çektiği işin başıdır.Ben Ünüversite 3 ten ayrılmış 59 yaşında 18 yıllık bir işci emeklisiyim.22 sene bizzat termik santralda yağın pasın,tozun,sıcağın içinde çalışarak emekli oldum..Ve emeğimin karşılığını o cefakar bir şekilde çalışarak aldım.Senin dediğin o kişiler hiç çalışmadan,hiç işe gelmeden yata yata para kazanan kesimlerdir ki o kişilerden devlete ve millete hiç fayda olmaz.Onlar bedavadan para kazanmak için olmayan fikirler üretirler...Üç vardiya Günde 18 saat çileli bir durumda çalıştığımı çok bilirim...Şimdi emekliyim şükür....Hiç 1 mayısı kutlamadım.Milletime elektrik üretmek için,Milletimi ışığımızla aydınlatmak için var gücümüzle çalıştık.Günü geldi emekli olduk.18 senedir emekliyim...

ramazano55 
 29.04.2010 17:46
Cevap :
Yorumunuz ve katkınız için teşekkürler ederim.  30.04.2010 18:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 405
Toplam yorum
: 240
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 911
Kayıt tarihi
: 19.04.07
 
 

Okumayı ve kendimce yazmayı severim. Samimi eleştirilere açık biriyimdir. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster