Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
195
 

Çöken adalet sistemi 2

Çöken adalet sistemi 2
 

Mahkeme


OLAYIN HİKAYESİ

Olayımız: 1997 yılının Şubat ayında, okulların ara tatilinden yararlanılarak yapılacak olan torununun sünnet düğünü için, Dedenin İstanbul’a gitmesiyle başlar. İstanbul dönüşünde Dede; evinin kiralık olan birinci katının, içkili gazino sahibi, tanımadığı birisi tarafından işgal edildiğini görür. Bir emlakcı; kiralamak isteyenlere gösterebilmesi için kendisine bırakılan anahtarları, Dedeye sormadan ve rızasını almadan, bekâr bir gazinocuya vererek evi işgal ettirmiştir.

Dede, Gazinocuyu kiracı olarak kabul etmez, bıraktığı kira akçesini almaz ve kendisiyle sözleşme yapmaz. Aynı zamanda hem emlakcıya ve hem de gazinocuya, evinin tahliyesi için birer ihtarname gönderir. Fakat gazinocu gönderilen ihtarnameye aldırış etmeksizin dedenin evini garsoniyer olarak kullanmaya başlar ve yapılan ricalara, ceketinin altındaki silahı göstererek;<ı> (Benim nasıl bir adam olduğumu bilmiyorsun. Fazla konuşma! ) der.

Dede korkar, sesini çıkaramaz olur ve adeta esaret hayatı sürmeye başlar ve bundan kurtulmak için, 3091 Sayılı Yasa gereğince Kaymakamlık dan müdahalenin men edilmesini ister. Kaymakam Özel İdare Müdürünü görevlendirerek araştırma yaptırır. Şahitler dinlenir, ifadeler alınır ve emlakcının; yetkisi olmamasına rağmen, komisyon alıp anahtarları Gazinocuya verdiği meydana çıkar. Çıkar ama cevap: <ı>( Eve zorla girilmemiş, anahtarla girilmiştir. Bu nedenle bir şey yapılamaz.) olur.

Dedenin boynu bükülmüş ve bir avukat tutma ihtiyacı duymuştur. Avukat önce Kaymakamlığın olayla ilgili geliştirdiği dosyayı görmek ister. Kaymakamlık, dosyayı gösteremeyeceğini, mahkemeye başvurması gerektiğini söyler.

<ı>İŞTE ÜLKEMİZ İDARİ SİSTEMİNDE BU DERECE ŞEFFAF! VE BU DERECE TARAFSIZ! DURUMLAR VARDIR…

<ı>VATANDAŞI İLE İLGİLİ OLARAK YAPILAN BİR İŞLEM; O VATANDAŞIN AVUKATINA YANİ RUHSATLI BİR HUKUK ADAMINA GÖSTERİLMEMİŞTİR. İGİLİLERE DUYURULUR…

Bu durum karşısında, müdahalenin men’i için dava açılır.

Bu arada Gazinocu: Gecenin gelişigüzel saatlerinde, kadınlı, kızlı, sazlı sözlü, sarhoş ve nahoş kişilerle gece âlemlerine başlar.

Aynı ana kapıdan girilen üst kattaki Dede ile eşi bu durumdan son derecede rahatsız olmaktadır. Bu yüzden Dede ile eşinin araları açılır ve eşi Dedeyi terk edip çocuklarının yanına gider…

Dede çaresizdir. Gazinocu, beş kuruş kira, elektrik ve su parası ödemeksizin gece âlemlerine devamdadır.

Dedenin evi tenha ve etrafında komşu olmayan bir bölgededir. Gazinocu da evin bu özelliğinden yararlanmaktadır. Durum çekilmez bir hal almıştır. Bu durum karşısında dede bir hayli masraf yaparak evinin giriş kapısını değiştirir, fakat gece âlemleri devam ettiği için rahatsızlıktan kurtulamaz.

Dede; bu durumdan kurtulmak için her şeyi göze alıp, gazinocunun koltuk altından gösterdiği silahına rağmen, çareyi; onun elektrik ve sularını kesmekte bulur ve o güne kadar parası ödenmeyen elektrik ve suları keser.

Gazinocu kendisinden korkulmayıp elektrik ve sularının kesildiğini görünce, süt dökmüş kediye döner ve Dedenin avukatına elektrik ve sularının bağlanması için ricada bulunur. Ama Dede kararlıdır. Elektrik ve suları bağlamayacak ve gazinocuyu evde oturamaz hale getirecektir.

Ne tekim öyle olur ve gazinocu, kendi minibüsüyle pırlısını pırtılısını taşıyarak evden ayrılır. Fakat borçlarını ödemez ve evin anahtarlarını vermez. Dedenin avukatına da telefon edip; evi boşalttığını, birkaç parça eşyası kaldığını, Dede kendisinden para istemeyip ibra ederse o eşyaları da alarak anahtarları teslim edeceğini söyler.

Dede bu teklifi kabul etmez. <ı>Keşke etseymiş…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 104
Toplam yorum
: 334
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 707
Kayıt tarihi
: 11.04.07
 
 

6 Mayıs 1927 Simav doğumlu, İstanbul Yıldız Teknik Okulu’nun ( Bu günkü Yıldız Üniversitesi) son sın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster