Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Psikolog Barçın Canbolat

http://blog.milliyet.com.tr/bundansonra

19 Ekim '09

 
Kategori
Futurizm
Okunma Sayısı
794
 

Çokla mutlu olmak nasıl mümkün olacak?

Çokla mutlu olmak nasıl mümkün olacak?
 

Çokla Mutlu Olmak Nasıl Mümkün Olacak?


Arkadaşlarımızın sayısı hızla artıyor, facebook ve benzeri sosyal iletişim ağları bize her gün onlarca yüzlerce yeni arkadaş kazandırabiliyor. Kaç tanesi ile dostluk ve derin ilişki içine girebiliyoruz? Çok arkadaşla haberleşme çılgınlığı yaşamaktan dostluğa zaman kalıyor mu? Doğum günü gb özel günlerimizde bizi kutlayanların sayısı da hızla artıyor, facebook arkadaşlarımız, bankamız, alışveriş ettiğimiz mağazalar, potansiyel satıcılarımız bile peş peşe çok fazla teknolojik tebrik mesajları ve sanal hediye paketleri gönderiyor.

Kaç tanesini gece yatınca hatırlıyoruz? Bilgilerimiz hızla artıyor, okumaya yetişemeyeceğimiz kadar çok bilgi internette açık bizi bekliyor. Okumaktan vakit bulup kaç tanesinin üzerinde zaman ayırarak, derin düşünüp yaşamımızda bir faydaya dönüştürebiliyoruz?

Alışveriş olanakları çok artıyor, hiper marketler ardı ardına açılıyor.Yaşadığımız mahallenin ve şehrin dışında, internet aracılığıyla dünyanın her yerinden alışveriş yapmak mümkün. Alışverişlerimizin ne kadarı gerekli, işlevsel ya da ihtiyacımızı gerçekten karşılıyor? Yakında almaktan kullanmaya zaman bulamayabiliriz.

Pazar olanakları da çok fazla. Ürettiğimiz bilgiyi, ürünü ve hizmeti dünya pazarına internet üzerinden sunabiliriz. Ne kadarı sürdürülebilir, karlı, güvenli, yararlı ve başarılı ticaret olanağı sağlıyor?

Sayısal çokluk niteliksel azlık getiriyor. Niteliksel azlık tatminsizliğe, o da mutsuzluğa yol açıyor. Üstüne üstlük toplum çok şeyi var ama yinede mutsuz diye suçluyor.

Bundan sonra bir yandan yeni çoklara kavuşurken, yapmamız gereken çok önemli bir şeyde bunca çokluğu mutluluk kaynaklarına dönüştürebilmek olabilir. Belki önceliklerimizi yöneterek başlayabiliriz. Pek çok sanal arkadaş içinden “sıkı dostluk adayı”, “uygulanabilir yararlı bilgi”, “işime yarayan ürün”, “verimli iş” gibi kavramlar geliştirebilir ve önceliklerimizi bunlar üzerine inşa ederek, yaşamımızı zenginleştirecek düşünme ve uygulama molaları alabiliriz. Bunlar eğer çok zor geliyor ya da yapamıyorsak, belki o zamanda mutluluğun tanımını gözden geçirebiliriz. Bir sonraki yazımda…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Psikolog Barçın Canbolat; Biz insanlar, bu yerkürenin hareket halindeki akıllı ama doyumsuz canlılarıyız. Bu doyumsuzluğa internetli bilgisayarlar ile marifetli telefonlar ilaç(!) (yan ve ana etkileri yeni yeni ortaya çıkan bir ilaç) gibi geldi.Dokunamadığım, göremediğim,(can gözümle) konuşamadığım, ağlayıp gözyaşlarımı gözyaşlarına katamadığım, ideallerine ortak olamadığım bu kadar çok arkadaşı ben ve başkaları ne yapsın/ne yapayım!..Arabalar da öyle;görüp beğendiğine(!)korna çalıyor dat daaat... Hareket halindeki akıllı (bu gidişle o akıldan eser kalmayacak) insanın doyumsuzluğu kolay yoldan elde edilebilen çoklarla karşılıklı zararlarla insanlığa topyekun zarar vermektedir.Mutluluksa mumla aranır halde artık... Ne çare ki akıllı makineler;akıllı(!)insanlar da dahil, herkesi esir alıyor... Selam ve sevgilerimle...

Cemal Hüseyin Çağlar 
 25.10.2009 11:20
 

Barçın hanm merhaba, yazınızda yine önemli bir sorunu gündeme taşımışsınız; toplum bireyleri olarak herbirimiz, o kadar çok maddi şeylerin peşinde koşmaya koşullandık ki; bir süre sonra edindiklerimizle mutlu olamadığmızı, elimizdekilerin çok yavan olduğunu anladık...Çünkü, biz bir şeyi hiç önemsememiştik; "ruhi" yanımızı gereksizmiş gibi, "hoyratça" bir kenara attık, ama sonra anladık ki, o olmadan yaşamın bir önemi yok!..Sanırım şu anda bütün sorun, o dışladığımız "ruh"u, maddi kazanımların içine katabilmekte...Ne yazık ki, bu o kadar da kolay gibi görünmüyor...Saygılar, selamlar.

Ali Özdemir 
 20.10.2009 23:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 3585
Kayıt tarihi
: 15.09.09
 
 

Psikolog Barçın Canbolat Doğum Tarihi: 1961 Eğitimi : Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji '83. Ç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster