Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Şubat '11

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
747
 

Çoklu zekâ

Çoklu zekâ
 

Başarısız çocuk yoktur, başarının sırrı sahip olduğumuz zekâ türlerindedir ve bu zekâ türleri bizim doğuştan getirdiğimiz kalıtsal özelliklerimizdir. Yetişkinler olarak kendi düşünce ve kendi hayallerimizi çocuklarımızda görmek istemekteyiz. Onların zekâ türlerini bilmeden veya önemsemeden, hangi alanlarda başarılı olacaklarını düşünmeden, kendi kalıbımıza sokmak için mücadele etmekteyiz. Bu da kuşak çatışmalarının önde gelen sebeplerinden biri olmakta, çocuklarımızın daha iyi yerlerde olmalarını isterken, farkında olmadan zararlar da vermekteyiz. Öncelikli olarak çocuklarımızın zekâ türlerini tespit etmeli, hangisinin veya hangilerinin özelliklerini gösteriyorsa, yönlendirmelerimizi bu doğrultuda yapmalıyız. Çocuklarımızın yaşamdan ve kabiliyetleri ölçüsünde kendi tercihleri olan mesleki yaşantılarından zevk alması, mutluluk duyması çok önemlidir. Başarıya ancak bu şekilde ulaşılabilir. Zekâ türlerini ayırt edici çeşitli testler de mevcuttur. 

GÖRSEL ZEKÂ (Resim, Renk ve Şekil Zekâsı) 

Okurken kelimelerden çok resimlerinden anlarlar. Tasarım, çizim, sanat ve proje aktivitelerini severler. Öğrendiği bilgileri hatırlamada kendi zihinsel resimlerini kullanırlar. Ressam, fotoğrafçı, mühendis, kameraman, mimar, tasarımcı, dekoratörlük gibi meslek alanlarında başarıyla çalışabilirler. 

BEDENSEL ZEKÂ (Beden, Hareket ve Denge Zekâsı) 

Uzun süre hareketsiz oturamazlar. Hareket ederek öğrenirler. Dinlemeyi, konuşmayı, dans etmeyi, spor yapmayı severler. Yaptıkları çalışmalarda denge, zarafet, maharet ve dakiklik gösterirler. Spor çeşitleri, dans, heykeltıraş, teknik direktör, oyunculuk, cerrahlık gibi alanlarda başarıyla çalışabilirler. 

MÜZİKSEL-RİTMİK ZEKÂ (Ses, Melodi ve Ritim Zekâsı) 

Seslere karşı duyarlıdırlar. Şarkıları kolaylıkla öğrenir, müzik aletlerine karşı ilgi duyarlar. Şarkı söylemeyi, mırıldanmayı ve dinlemeyi severler. Şarkıcı, besteci, müzisyen, orkestra şefi, müzik eleştirmeni gibi alanlarda başarıyla çalışabilirler. 

SÖZEL-DİLSEL ZEKÂ (Okuma, Yazma ve Konuşma Zekâsı) 

Hafızaları kuvvetlidir, kelime oyunlarını severler. Sözel olarak iyi iletişim kurarlar, kelime hazineleri zengindir, taklit yetenekleri vardır. Edebiyat, yazarlık, şair, dil bilim, hukuk, siyaset gibi alanlarda başarıyla çalışabilirler. 

MANTIKSAL-MATEMATİKSEL ZEKÂ (Sayı, Anlama ve Mantık Zekâsı) 

Matematik aktivitelerini, mantık bulmacalarını, zekâ oyunlarını severler. Deney yapma, sınama, sorgulama ve araştırma yapmaktan zevk alırlar. Muhasebeci, matematik ve mühendislik bilimleri, bilim adamı, istatistik, bilgisayar, ekonomi ve fen bilimleri alanlarında başarıyla çalışabilirler. 

SOSYAL-KİŞİLERARASI ZEKÂ (İnsan, İlişki ve Uyum Zekâsı) 

Arkadaşları ile işbirliği içinde çalışma, sözel ve sözsüz iletişim kurma, insanların duygu, düşünce ve davranışlarını anlama, paylaşma, ifade edebilme, yorumlama ve insanları ikna edebilme becerileri vardır. Dinlemeyi ve konuşmayı severler, güçlü bir espri yeteneklerine sahiptirler, liderlik vasfı taşırlar. Öğretmenlik, yönetim, işletme, danışmanlık, psikologluk ve politika gibi alanlarda başarıyla çalışabilirler. 

KİŞİSEL-ÖZE DÖNÜK ZEKÂ (Karakter ve Kişilik Zekâsı) 

Özgürlüklerine düşkündürler, bireysel çalışmalardan zevk alırlar, kendi ilgi ve becerilerinin farkındadırlar, yalnızlıktan hoşlanırlar. Yazar, psikoterapist, dini lider, sanatçı, iş adamı, ressam gibi alanlarda başarıyla çalışabilirler. 

DOĞACI-VAROLUŞÇU ZEKÂ (Doğa, Çevre ve Canlı Zekâsı) 

Doğadaki canlıları incelemekten hoşlanırlar. Seyahat etmeyi, belgeseller izlemeyi, canlıların yaşamlarını incelemeyi, çevre sorunlarını araştırmayı severler. Zooloji, botanik, organik kimya, meteoroloji, arkeoloji, çiçekçilik, tıp, fotoğrafçılık, izcilik gibi alanlarda başarıyla çalışabilirler. 

Çocuklarımızın yetenekleri ölçüsünde, yapmaktan zevk alacakları meslekleri seçebilmeleri ve kendi alanlarında başarılı olabilmeleri dileğimle… 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 1812
Kayıt tarihi
: 22.01.09
 
 

1986 Bolu Eğitim Yüksek Okulu Mezunuyum. Sınıf öğretmenliği yapıyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster