Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '11

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1029
 

Çöküş - Hitler

Çöküş - Hitler
 

Size bu yazımda bir film tanıtacağım. Sanırım bir çoğunuz bu filmi biliyorsunuzdur ama ben yine de bahsetmek istedim. Geçmişin sayfalarında yer alan bu yapıtı enine boyuna irdelemek istedim. 

"Çöküş" Hitler'in son günlerini anlatıyor. Sığınağında geçirdiği bir kaç günle gösteriyor bize Führer'i ve onun genarellerini. Arka planda tabiki de 2. Dünya savaşı var ve savaş tüm çıplaklığıyla; yaşlı, kadın ve çocuk gözetmeden doğurduğu ölümleriyle, vahşetiyle anlatıyor. 

Hitler sığınağında hala büyük bir zaferin, dünyada yalnızca Alman halkının kurulabileceği inancının planlarını yaparken silah arkadaşları yenilgiyi çoktan kabullenmiş ve kendini içkiye vermiş durumda. Hem cumhurbaşkanı hem başbakan olan Führer'in emirlerinin dinlenmediği bir dönem anlatıyor bize. 

Bu cani savaş dahisi, ordusunun donarak öldüğünü bilmiyor ve ordunun gelişiyle Rusların Berlin'den defedilebileğine inanıyor. Filmin öyküsü kısaca budur. Ben bu filmde bir kaç şey üzerinde durmak istiyorum. 

Bu film bize Führer'in insan olduğunu anlatıyor. 6 milyon kişiyi öldürmüş birinin bile bir kalbinin olduğunu anlıyoruz, onu ağlarken görüyoruz. Zafere inancı o kadar büyük ki, kaybetmek kesinleşince ağlıyor. Aynı zamanda onun bu katliamları kendi egosu uğruna değil, dünya barışını sağlamak için yaptığını görüyoruz. Bu katliamlarını filmde şu örnekle açıklıyor ; 

" Başlangıçta maymunlarında değişik ırkları vardı. Sonra en güçlü olan ırk diğerleri yok etti ve şimdi bütün maymunlar huzur için yaşıyorlar. İnsanlarında huzurlu yaşamaları için bunu yapmaları gerekiyor." Führer'in kurduğu bu cümle tam bir müzakere konusu. Doğru olduğunu savunanlar mutlaka olacaktır. Öncelikle Hitler'e bu cümleyi kurduran etkeni bulmak gerekir. 

Almanya'da yahudiler ve Almanlar birlikte yaşadılar. Yahudi ırkı hızla yükselirken, Alman ırkı fakirleşiyordu. Yahudiler kendinden olanları koruyup, kollarken Almanlar için hiç bir destek olmuyolardı fakat köstek kısmını bilemiyorum. Böyle bir ırkçı tablo varken, Hitler yukarıdaki örneğin insanlar için geçerli olabileceğine inandı. 

Bu sözün gerçek yada yalan olduğuna kanaat getirmek sizin bakış açınıza göre değişebilir. Bizim topraklarımızda kürt ve türk birlikte yaşıyoruz. Kürt ve türk ayrımı yapıldığında çok büyük sorunlarla karşı kaşrıya kalırken hepimizin türk diye anıldığı bir toplumda sıfır sorunlu bir halk olabiliyoruz. İnsanlar birbirinden ayrı olabilir, biri siyah biri beyaz olabilir fakat esas mesele insanların ayrılmamasında gizlidir. Eğer siz insanlara birbirlerinde farklı olduklarını anlatırsanız o zaman toplumda kutuplaşmalar olacaktır. 

Bir diğer değinmek istediğim nokta şudur; Hitler Berlin'i kaybettiklerine inandığı sahnede genarellerine bağırmaya başlıyor ve o sıra şuna benzer sözler çıkıyor ağzından; " Siz genaraller akademide yetiştiniz. Orada çatal bıçak tutmasını öğrendiniz. bu yüzden korkaksınız. Ben hiç akademiye gitmedim bu yüzden bu kadar cesurum. Stalin akademiden yetişenleri idam etmişti, ben de aynısını yapmalıydım!" Yine çok tartışılıcak bir cümle. 

Savaşları kazandıran yada kaybettiren inançdır. Biz Kurtulul savaşında o kadar eksiğimize rağmen kazanabildiysek bunun tek sebebi zafere düşmandan fazla inanmamızdır. Hitler bu sözüyle onu vurguluyor. Akademide milleti sevmesi duygusunun değil, asker olma duygusunun verilmesinden yakınıyor ve bu yüzden onların bu ülkeye, savaşa yeterince inanmadığını bu inançsızlığında savaş kaybettirdiğini söylüyor. Bu gerçekten yabana atılabilecek bir şey değil. 

"Yarın milyonlarca insan beni lanetleyecek, N'apalım" cümlesi oluyor Führer'in son sözü, sonra yakılıyor. Film savaş bitişiyle de bitiyor. 

Teknik olarak eleştirilebilecek pek bir yanı yok. Her detayın üzerinde fazlaca durulmuş fakat intihar sahnelerinde az kan kullanıldığı kanaatindeyim. Gerçekten de 4-4'lük bir yönetmenlikle çekmiş filmi Oliver Hirschbiegel . 

Dipnot olarak filmin Hitler'in son özel sekreterinin gözüyle anlatıldığını belirtmek isterim 

Filmin İmdb puanına da şuradan erişebilirsiniz. DownFall 

Okuduğunuz için teşekkür ederim. 

Ender Yılmaz 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 532
Kayıt tarihi
: 10.08.11
 
 

21 yaşında hayatı gözlemleyen, gözlemlediğimi yorumlayan biriyim. Muğla üniversitesinden ayrıldım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster