Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '12

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
252
 

Çöl adamı

Çöl adamı
 

Asur Dönemi krallarından Asarhaddon. İstanbul Arkeoloji Müzesi Eski Şark Eserleri Bölümü.


Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Eski Önasya-Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü Dergisi. ANADOLU (Anatolia) XV-1971. Ankara - 1973. Ankara Üniversitesi Basımevi. sayfa:73.

Bazı mektupların da ışığı altında Asarhaddon'un din politikası. Kadri Yalvaç.

Asur Devleti, Sargonitler devrinin önemli bir kralı olan Asarhaddon zamanında (m.ö.681-669) en kudretli çağını yaşamıştır.Önemli siyasi ve askeri olaylar arasında, Asarhaddon'un tahta geçer geçmez hemen Babil'i yeniden inşa ettiğini görmekteyiz. Babil'in restorasyonunu anlatan metinler için siyah taş I R, 49:C T XXXIV  1-2:K.192 (bunların hepsini Borger, die Inschriften Asarhaddons Könige von Assyrien, Graz, 1956 11 de toplamıştır.Metinlerin hepsi  mu-sag-nam-lugal (Akk.res-sarruti krallığın başı) de yazılmışlardır.

Babil'İ yeniden inşa etme isteği, babası Sin Heribe'nin yıkıp yaktığı Babil şehrindeki tahribatın izlerini gidermek istemesinden doğmuştur.(burada sin =çöl anlamında, Heribe ise aslında herif yani adam, çünkü b harfinin f harfi ile yer değiştirdiği çok olmaktadır. Basieus yerine vazileus dendiği gibi, Asur kralının ünvanı çöl adamı yani kendi dillerinde sin heribe. Bu ismi araplar okurken tersten okur ve ebrehe diye kutsal kitabımız Kuran-ı Kerimde de geçer.   

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 5
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1152
Kayıt tarihi
: 15.10.12
 
 

Ben Ali Önder. 3 mart 1948 günü Amasya ili Taşova ilçesi Darma köyünde bugünkü adıyla Ballıca köy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster