Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
42
 

Çölaşan: "Bu meclis anayasa yapamaz"

Çölaşan: "Bu meclis anayasa yapamaz"
 

ÇÖLAŞAN MAKÜ'DE KONUŞTU: "BU MECLİS, ANAYASA YAPAMAZ"


Bu Meclis, Sadakat Andı nedeniyle Anayasa Yapamaz

ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, MAKÜ ADT’nin çağrılısı olarak Anayasa ve Türkiye Gündemi konulu bir konferans verdi. Çölaşan, bugünkü Meclis’in, vekilleri göreve başlarken Anayasa’yı koruyacağına ve sadık kalacağına şerefi üzerine ant içtiğinden dolayı Anayasa yapamayacağını, ancak anayasa değişikliği yapabileceğini; Anayasa yapmanın toplumsal bir mutabakatla Kurucu Meclislerin ya da devrimlerin işi olduğunu, çünkü rejim meselesi olduğunu vurguladı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Atatürkçü Düşünce Topluluğu’nun davet ettiği Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan, Örtülü kampusunda Veterinerlik Fakültesi Konferans Salonunda, “Anayasa ve Türkiye Gündemi” konulu bir konferans verdi. Çölaşan, bugünkü Meclis’in, vekilleri göreve başlarken Anayasa’yı koruyacağına ve sadık kalacağına şerefi üzerine ant içtiğinden dolayı Anayasa yapamayacağını, ancak anayasa değişikliği yapabileceğini; Anayasa yapmanın toplumsal bir mutabakatla Kurucu Meclislerin ya da devrimlerin işi olduğunu, çünkü rejim meselesi olduğunu vurguladı.

Konferansı, CHP İl Başkanı Süleyman Erman, CHP merkez İlçe Başkanı Barış Ayten, CHP Kadın Kolları Başkanı Canan Bektaş ve örgütün Yönetim Kurulu üyeleri, ADD Şube Başkanı Kazım Üstüner, BAYŞADER Başkanı Ali Bilgen, MAKÜ önceki Rektörü Gökay Yıldız, öğretim üyeleri ve çok sayıda MAKÜ öğrencisi izledi.

ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONU SÜRECİN MEŞRUİYETİNİ SAĞLIYOR

Çölaşan, anayasa kavramını açıklayarak başladığı konuşmasını, devletin temel yapısını belirleyen anayasa yapımının aslında bir rejim değişikliği anlamına geldiğinden dolayı en geniş toplumsal mutabakatla ve kurucu bir meclisle gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, “dünyanın her yerinde uygulama böyledir” dedi. Bu Meclis’in anayasa yapamayacağını vurgulayan Çölaşan, “çünkü bu vekiller anayasaya sadakat yemini etmişlerdir” dedi. Ayrıca bugün ülkenin bölünmeye götürüldüğü koşullarda, toplumun dokularına kadar ayrıştırıldığı ve toplumsal mutabakatın tamamen ortadan kaldırıldığı koşullarda anayasa yapımının tamamen rafa kaldırılması gereken bir süreçten geçtiğimizi hatırlatarak “zaten masaya APO da oturmuştur. Anayasa yapmaya Apo da katılmıştır. Böyle bir süreçte olmaması gereken Anayasa Uzlaşma Komisyonu da sürecin meşruiyetini sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

Konuşmasının bitiminde soruları alan Çölaşan’a daha sonra MAKÜ anmalığı ve çiçek verildi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 511
Toplam yorum
: 126
Toplam mesaj
: 26
Ort. okunma sayısı
: 493
Kayıt tarihi
: 04.04.08
 
 

"Cv" Dedikleri Özgeçmişim 1953 yılının karanlık günlerinde Haziran ayının 24. günü, ağaçların mey..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster