Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Şubat '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
362
 

Çoluk-çocuk meselesi...

Çoluk-çocuk meselesi...
 

cocukvegelisimi.com


Sayın Başbakan, hangi nikaha gitse müstakbel damat ve gelinden hemen aman üç tane- olmazsa 4 tane diye, göstere göstere kaç tane bebek beklediğini gösterip duruyor. Türkiye’nin istikbali ancak böyle sağlam olabilirmiş; insangücü kaynakları böyle güçlenirmiş… Hadi o söylemiyor biz söyleyelim. İstikbaldeki Mehmetçik sayısı da ancak böyle artarmış.

Kazın ayağı pek öyle değil. Önemli olan, o yaptığın çocukları helal ekmekle yetiştirmek; kimseye muhtaç olmadan, eline bakmadan yetiştirmek ve dünyada yaşadığın müddetçe onlarla gurur duymaktır. Eğer gurur duyamayacağın çocuklar yetiştirir; ondan sonra, koyverdim çayıra, Allah kayıra…dersen. O çocukların ne sana ne de bu vatana yararlıkları olmayacağı bellidir.

Son olaylarda, kocaman Bakanların kocaman çocuklarının, babalarını nasıl utandırdıklarını gördük. İşin sonunu biz bilmeyiz, Türk adaleti bilir amma… Hikayenin sonu da bu devirde aşağı yukarı bellidir.

Ama, diğer yandan, Sayın Recep Tayyip Erdoğan, ne yazık ki, çocuğu olmayanlarla alay etmeye kalkmakta. Tarizlerde bulunmakta ve laf sokuşturmaktadır. Güya, MHP Başkanı Devlet Bahçeli’nin ailesi yokmuş, o bakımdan çoluk çocuk kıymeti bilmezmiş…

Kimin çoluk çocuk kıymeti bildiği; çoluk çocuğunu kimin iyi yetiştirdiği  belli. Olaylar bunu çok güzel gösteriyor.

Bazı çocukların Maşallahları var..!

Şimdi size Prof.Dr.M.Fatih Köksal’ın yazdığı bir yazıyı takdim ediyorum. Hele o yazıyı okuyun; ondan sonra, kimin çoluk çocuğunu iyi yetiştirdiğine karar verin. Yazı şöyle:

”Sayın Başbakan, siz Diyarbakırlı Ali Emîrî Efendi'yi (1857-1924) bilir misiniz? Yok bilmezsiniz. O sizin bildiğiniz Diyarbakırlılardan değildi... On altı bin cilt el yazması eserden oluşan şahsî kütüphanesini devlete / millete bağışladı. Kütüphanesinin adını da daha sağlığında kendisi koydu: Millet Kütüphanesi. Kitaplar yazdı Ali Emirî Efendi. Türk dili ve kültürünün bir parçası olarak Diyarbakır kültür ve edebiyatını çok önemsiyordu. Diyarbakırlı şairlerin biyografilerini araştırdı, kitaplaştırdı. Onlarca kitabın yanı sıra "Amid-i Sevda" ve "Osmanlı Tarih ve Edebiyatı" dergilerini çıkardı.

İstanbul'un işgali yıllarında, çok değerli kütüphanesini satın almak için kendisine gelerek on binlerce altın, Paris'te lüks bir villa gibi akla gelecek bütün dünya nimetlerini önüne seren Fransız işgal güçleri komutanına "Biz Türklerde misafire hürmet gösterilir. Geldin kahveni içtin. Edebinle de git. Yoksa vallahi seni şununla döve döve gönderirim." diyerek Fransız generali bastonuyla kovaladığı da anlatılır.

Ali Emiri Efendi'nin çok değerli bir tarafı da Türk kültürünün en eski ve en değerli kaynaklarından Divanu Lugati't-Türk'ü bularak bu millete armağan etmesidir.

Ali Emiri Efendi hiç evlenmedi sayın Başbakan. Tıpkı Hakkı Tarık Us (1889-1956) gibi, Seyfettin Özege (1901-1981) gibi... Siz tanımazsınız bunları. Sizin kültür bakanınız da duymamıştır adlarını. Onların da çocukları yoktu. Sizin latif (!) tabirinizle "aile, çoluk çocuk bilmezler"di. Ama bu millete öyle büyük yadigârlar bıraktılar ki... Düzinelerce çocuk bırakıp göçenlerin adını çocukları bile yaşatamadı da onların adı bu milletin kültür dünyasında ilelebet yaşayacak.

Atatürk de çoluk-çocuk aile nedir bilmeyenlerdendi size göre. Israrla "Mustafa Kemal" deyip bir türlü "Atatürk" demediğiniz, diyemediğiniz altın adamın sıkletini her terazi çekmez; o yüzden onu bu bahsin tamamen dışında tutalım.

Evet... Sizin çocuklarınız var maşallah.

Bilal'iniz de var.

Peki, Bilal'de -aile, çoluk-çocuk nedir bilmeyen (!)- Ali Emiri'deki yürek var mıdır?

Musalla taşına yatırıldığımızda hoca efendi "Merhumun ne kadar parası, katı, yatı, gemisi ne kadardı?" diye mi soracak, "Merhumun çoluk-çocuk durumu nasıldı?" diye mi, yoksa "Merhumu nasıl bilirdiniz?" diye mi soracak?

Bu, düz vatandaşlar için böyledir.

Devlet adamları için önemli olan ise, tarihin onu nasıl yazacağıdır...” *

Sayın M.Fatih Köksal’ın yazısı burada bitiyor. Ama asıl mesele buradan sonra başlıyor. Bazı meseleler vardır ki, öteki dünyaya kalmaz… Bakalım ilerde neler olacak!

Gördüğünüz gibi, önemli olan çocuk sahibi olmak değil, o çocukları, kendin ve Türk toplumu için nasıl yetiştirdiğin çok önemlidir. Ne yazık ki , Başbakan’ın önceki kabinesi bu bakımdan örnek olamamış ve  çocuklar yüzünden dağılmıştır.  İşin adli tarafı ise,  herhalde mahşere kalmadan , eninde sonunda, bu dünyada hesabı görülecektir.

Bu konuda fazla konuşmaya gerek yok. Her şey öyle ayan beyan ki… Yeter ki gözlerimizi kapamayalım. İşte o kadar.
 ……………………..
*(Prof.Dr.M.Fatih KÖKSAL: Ahi Evran Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü; internet ; 23.2.14)

Abdülkadir Güler, Şennur Köseli bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Erdal Hocam sizin gibi düşünüyorum ve değerli vaktinizi harcayarak çok hassasça yazdığınız bu yazı için size teşekkür ediyorum.Sizin gibi düşünen insanların varlığı dünyayı güzel kılıyor.

Şennur Köseli 
 25.02.2014 8:48
Cevap :
Biz öyle düşünürüz. Her şeyin başı eğitim, ama nitelikli eğitim..! Sağolun Şennur Hanım.  25.02.2014 13:55
 

Değerli ve sevgili yazarım. Gönlünüz ve ruhunuzun temizliği ve saydamlığı, erdeminizin ışığı satırlarınızda can bulmuş. Eminim ki, bu kadar açık düşünceler, muhataplarını da ziyadesiyle hoşnut kılacaktır. O ne büyük bir erdem ve cesarettir ki, gerçekleri ve kıralın çıplak olduğunu, kıralı da içinde bulunduğu güç durumdan kurtarmak adına haykırabilmektir. Selam ve saygılarımla. Refik Başdere

Refik Başdere 
 25.02.2014 0:09
Cevap :
Sayın Başdere, siz de takdir edersiniz ki, çocuk yapmak hiç önemli değil; önemli olan onları vatana millete ve ailesine yararlı, onurlu insanlar olarak yetiştirebilmektir. Şimdiki zıpçıktı aileler, dünyanın yüzüne nasıl bakacaklar; bu davayı nasıl anlatacaklar... Hele bir süre daha geçsin; bakarız, başka ülkelere göç ediyorlar mı, etmiyorlar mı? Göreceğiz. Saygılar Refik abi.  25.02.2014 14:03
 

İsrail'in nüfusu 8 milyon etrafında 100 milyon dan çok fazla nüfus var gel de çık işin içinden.

Şahin ÖZŞAHİN 
 24.02.2014 21:51
Cevap :
Demek ki, işler aç çoluk çocukla yürümüyor. Önemli olan sıhhatlı, akıllı, ve insaflı kuşaklar yetiştirebilmek. Onu yapamıyorsan da, işte, işler senin gösterdiğin gibi...  25.02.2014 1:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 764
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster