Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '20

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
61
 

Corona 2

Son Kale ya da orijinal adıyla The Last Castle.

Başrolünü Robert Redford’un oynadığı 2001 yılı Amerikan yapımı bir sinema filmi.

Savaş sanatının; liderlik, strateji, taktik ve karizmayla kusursuz bileşimini anlatan bir film.

Cezâevinde geçen bu film,  eski bir generâl olan mahkûm Irwin’in (Robert Redford’un) cezâevi yönetimine karşı açtığı savaşı anlatıyor. Hele filmde bir kesit var ki; dahiyâne şekilde kurgulanmış.

Sahne şöyle:  Mahkûm eski general Irwin (Robert Redford) cezâevinin tüm gardiyanlarını, güvenlik görevlilerini, özel savaş ekibini, destek timlerini yani kısaca idâreye ait tüm silahlı unsurları kurnazca bir yöntemle cezâevinin içinde topluyor.

Bu esnada tüm mahkûmların da  eksiksiz şekilde cezâevi avlusunda toplanmasını sağlıyor.

Sonra da  tüm kapıları kilitleyip, idâreye ait tüm silahlı unsurları içeri hapsediyor. Ondan sonrası ise izlemeye değer…

Corona  illeti dalga dalga tüm dünyaya üstel bir fonksiyon hızıyla yayılmaya devam ederken tedbir ve çözüm olarak  #EvindekalTürkiye  yaklaşımı hem de  “ama” sız şekilde elbette doğru, kusursuz.

Kimsenin itiraz ettiği de edeceği de yok. Olamaz da, olmamalı da.

Bu sabah (21.03.2020 Cumartesi) “Yunanistan’da korkutan şiddetli deprem” başlıklı ve sabaha karşı saat 04.06 itibariyle yayımlanmış Milliyet son dakika haberiyle irkildim.  

İçişleri Bakanlığına bağlı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 03.49'da Yunanistan'ın Thesprotia kentinde 5.7 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Aklıma hemen yazımın girişindeki film ve o filmdeki  bahsettiğim  meşhur sahne geldi.

Altmış yetmiş milyonumuz evimizde kalıyor ve bu Corona illeti geçene kadar da kendimizi ihtiyâten güvende hissetmeye, tedbirli olmaya çalışıyoruz.

Diyeceğim o ki; her şeye rağmen, olası bir beklenmedik deprem durumunda  ânî bir şok yaşamamak için, zihnî gündemimizi Corona tehlikesine tamamen tahvil et-me-me-miz gerektiğidir.

Sinirlerimizi bozmadan, sağduyulu şekilde depreminde gerçekleşebileceğini akılda tutmamız gerektiğidir.

Sanki  Corona virüsü hiç yokmuşçasına  normal zamanlarda  deprem için hangi tedbirleri almışsak; lüzumsuz paniğe ve endişeye yer vermeden o tedbirleri her an zihnî  gündemimizde tutmamız gerektiğidir.

Hâ  yeri gelmişken kafayı dağıtmak için şiddetle tavsiye ederim ki, merak eden varsa  burayı tıklayarak  o  mükemmel filmi, hem de hafta sonu münâsebetiyle ailesiyle birlikte rahat rahat izleyebilir de.

Nasılsa evdeyiz.

Sabrın sonu ile

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Son paragraftaki "burayı tıklayarak" ifadesinde atıf yaptığım "link" Milliyet yayın ilkelerini ihlâl ettiğinden "inaktif" olarak görünmektedir. İsteyen google arama motoruna "son kale izle" yazarak amacına ulaşabilir.

Baver Ergun 
 21.03.2020 10:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1368
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1871
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

Kabataş Erkek Lisesi Matematik (1992) Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster