Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '20

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
75
 

Corona 6

Hükûmet Corona vakalarını gizliyor mu? Kapalı kapılar ardında, halk kulislerinde, fısıltı gazetesinde çok duyduğumuz bir söylem.

Ben buna şehir efsânesi diyorum. Çünkü inandırıcı değil.

Hayır hayır ! düşündüğünüz gibi de değil… Yâni siyâsal iktidarı sempatik gösterme gayreti falan değildir beni bu şekilde düşünmeye sevk eden.

Ya peki nedir?

Varsayalım ki, Corona virüsünden ötürü hayatını kaybedenlerin sayısı, şu ankinden kat kat fazla olmuş olsun. Ve hattâ  devlet, kendince bir gerekçeyle de bunu gizlemenin uygun olduğunu düşünmüş olsun.

Devlet  aklı  sözgelimi şöyle düşünmüş olsun: Halk arasında paniğe sebebiyet vermemek  için Corona’dan kaynaklanan ölüm vakalarını saklayalım.

Ya da devlet büyüklerimiz: “Bakın biz ne kadar güçlü bir devletiz, önlemimizi aldık ve birçok gelişmiş dünya ülkesinden daha az kayıp vererek bu süreci atlatıyoruz” diyebilmek için Corona kaynaklı ölümleri varsayalım ki gizlemiş olsun.

Başta da söyledim.  İrrasyonel, gizem dolu ve aslı astarı olmayan bu şâyia, bana hiç inandırıcı gelmiyor.

Sebebine gelince: Bu illet öyle bir musîbet ki; bir kişi Corona’dan öldüğünde, gözünü yumduğunda, amel defteri kapandığında mesele bitmiyor ki.

Ve belki de  kalan sağlıklı milyonların zarar görmemesi, çevreye bu hastalığın yayılmaması için gerekli tedbirler, hasta hayatını  kaybettikten sonra asıl önem kazanıyor.

Mevtânın karantina koruması kapsamındaki özel cenâze torbasına yerleştirilmesi ânı…

Ölüm anında bulunduğu ortamdaki doktor, hemşire, hasta bakıcı, hastane personeli ve herkesin bu konu hakkında bilgilendirilmesi gerektiği hususu…

Ölen kişiyi yıkayacak olan din görevlisinden tut, onu son bir kez görmek için gasilhâneye giren yakınlarına kadar…

Cenâze nâkil aracının şoföründen, toprağa verecek olan mezarlık görevlisine kadar…Defin işleminde kabristanda oluşacak kalabalıktan ise hiç bahsetmiyorum.

Daha açığı şunu demek istiyorum:

Bizim iktidarımız da dâhil hiçbir siyasâl iktidar, üstel fonksiyon hızındaki bu yayılma riskini göze alıp Corona’dan hayatını kaybetmiş bir hastayı, Corona kaynaklı olmayan bir ölümmüş gibi milyonların hayatına ve zihnine sokuşturamaz.

Bunu yapacak bir iktidarın da anasının karnından daha doğmadığına inanıyorum.

Ha bakın şimdi okuyacağınız şey gerçekleşmiş olsa,  şu an bu görüşüme katılmayanlarla  aynı görüşte olurum ki o ayrı bir mesele.

Diyelim ki bir salgın  hastalık, kişi öldükten sonra bir karantina gerektirmiyor olsun…Buna tamam.

İşte salgın hastalığın bu evsafta olması durumunda devlet aklı kendince birtakım sebeplerle bazı gerçekleri halktan gizleme yoluna gidebilir ki, ona bir şey demem.

Ama Corona gibi bir hastalıkta böyle bir şey, saydığım gerekçelerle olamaz ve diğer bir deyişle hiçbir iktidar kendi ayağına sıkmaz, bindiği dalı kesmez.

Sabrın sonu ile

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok doğru bir tespit.Daha doğrusu mantık kullanma yeteneği.Ben mantık gücünüze sağlık diyorum.Selamlar.

yılmaz çetingöz 
 10.04.2020 17:31
Cevap :
Aklın yolu bir Vehbi Abi.Saygılar.  19.04.2020 16:19
 

Bu Corona'dan önce ölenler çok şanslı idiler. Hiç olmazsa cenaze namazları kılınıyordu yüzlerce kişinin dualarıyla. Ya şimdi. Dört kişi ya var ya yok...Allah'ım sen sabır ver...

Abdülkadir Güler 
 06.04.2020 2:45
Cevap :
Elbette iki cihanın farkında olanlar için en mukaddes duygulardan birisidir bahsettiğiniz. Teşekkürler yorumunuz için.  06.04.2020 19:50
 

Corona var var, haydi ev de kalalım. Evde kalmak hayat var..Dilinize sağlık Baver bey...Hoş ve esen kalınız....

Abdülkadir Güler 
 06.04.2020 2:41
Cevap :
Bilmukâbele.  06.04.2020 19:50
 

Defin işlemleri sırasında toplanma yasak birinci derece aile bireyleri ve herkes evine dağılıyor. Öyle bir zamandayız ki zaten hiç bir şey saklı kalmıyor. Selamlar ve sağlıklı günler diliyorum

kevser şekercioğlu akın 
 05.04.2020 12:06
Cevap :
Şüphesiz öyle. Hele ki, hiçbir devlet "normal ölüm olarak ilan ettiği" bir ölüm olayının cenazesine katılımcı sayısını "karantina" gerekçesiyle kısıtlayamaz. O zaman hemen sorarlar "peki niye?" diye. Teşekkürler  05.04.2020 14:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1368
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1871
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

Kabataş Erkek Lisesi Matematik (1992) Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster