Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '20

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
70
 

Corona 7

 

Corona önce  metabolizmamızı kuşattı.

Sonra da korku federasyonunu kurup beyinlerimizi etki altına almaya başladı acımadan.

Öyleki, " bu virüsü kim üretti, kendiliğinden mi zuhur etti?"  sorularına bile şu aralar artık hiçbirimizcevap aramıyoruz.

Hele bu işten bir kurtulalım " derdinde tüm insanlık. Etkilemediği bir alan ise neredeyse kalmadı.

Hattâ sıçramadığı alan kalmaması bir yana; ayrıca o alanların da  kendi içinde “düşünüş bölünmelerine”  sebep oldu.

Bilim sahasına bakıyoruz. Tıp otoriteleri her türlü siyâsî, ahlâkî, politik mülahazalardan  uzak şekilde birkaç parçaya bölünmüş.

Aşısı var mıydı, maske kullanmak doğru muydu , sokağa çıkma yasağının süresi daha da uzatılmalı mı, çift maske kullanılmalı mı, eldivene gerek var mı, siyah maskeler zararlı mı , sosyal mesafenin nicel kriteri ne olmalı ? v.d…

Hukukî  sahaya bakıyoruz. İnfaz yasası meclisten geçti. Kimler çıktı, kimler çıkmadı, virüs cezâ affına bahane mi oldu, kimlere yaradı, virüs bahanesiyle organize suç çetelerine göz mü kırpıldı? v.d…

Siyâsî sahaya bakıyoruz. Hükümet tedbir almakta çok başarısız, ölüm sayıları gizleniyor diyenler bir yana, Amerika Birleşik Devletleri’nde olmayan birçok olanağa sahip olduğumuz gerçeği de karşımızda…

Sokağa çıkma yasağının siyâsî sorumluluğuna istinâden, İçişleri Bakanımızın muvazaalı olduğu iddia bile edilen istifasından tutun da, kamuoyu nezdinde gücünü ve güvenilirliğini test etti iddialarına kadar…

Teolojik sahada durum farklı mı?  Yaratıcının ilâhî bir îkazı olduğunu düşünenlerden tutun, tamamen nesnel koşulların kendiliğindenliğiyle durumu açıklayanlar bile var.  

İnanıyorum ki, her alandaki işin uzmanları elbette her farklı görüşü dinliyor, değerlendiriyor ve karar almaya çalışıyor.

Acıbadem Maslak Hastanesi  İç Hastalıkları Uzmanı D r. D e n i z    S e b z e c  i’ yle  önceki hafta önce konuyla ilgili görüşmüştüm. İsminin de yayımlanması koşuluyla açıklamaları meâlen şöyleydi:

" Bu virüs vakası daha ilk görüldüğü günlerde, Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı koordineli olarak derhal sokağa çıkma yasağı ilân etmeli.

Hem de, kesintisiz ve ilk anda en az üç hafta sürecek bir sokağa çıkma yasağı.

Öyleki, apartman yöneticilerinden tutun mahâlle muhtarlarına kadar, yasağı ihlâl edenlere karşı  tutanak tanzim etme yetkisi verilmeli, semt komiteleri oluşturulmalı ve ev ziyâretlerine bile gitmek yasaklanmalı.

İlk anda ürkütücü gibi gelse de mâdem sinsi bir canavarla mücâdele ediyoruz, korunma tedbirlerimiz de o kadar konforlu olmamalı.

Bunun ekonomik ve sosyal faturası ilk anda ağır gibi gelecek olsa da, kısa sürede virüsün yayılması kontrol altına alınabilir.

Daha sonra yaşanması kuvvetle muhtemel facialar bu şekilde hiç değilse daha ilk baştan önlenebilir."

...

İlm-î  tabâbet konusunda ehil değilim ancak radikal ve bilimsel bir öneri olması açısından  Dr. Deniz Sebzeci’nin yaklaşımını  anlamlı buluyor ve önemsiyorum.

Sabrın sonu ile

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Baver merhaba, virüsün yok edilmesi mümkün olmadığına göre toplum bağışıklık kazanana kadar hasarlar yaşanacaktır. ANA konu yaşamın akışının engellenmemesi diye özetledim. SLM.

Kadri KANPAK 
 26.04.2020 16:03
Cevap :
Teşekkürler Kadri Abi...selamlar  01.05.2020 18:18
 

İnsanlar bilinç devrimini gerçekleştiremediği sürece daha ne coronalar görecek..

jale kasap 
 22.04.2020 11:04
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler.  23.04.2020 12:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1368
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1871
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

Kabataş Erkek Lisesi Matematik (1992) Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster