Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '20

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
67
 

Corona Günlüğü

CORONA GÜNLÜĞÜ
Baharda Mart ayının son haftası. Kartepe eteklerine çöken gri mantar gibi sis bulutu ile göğü dahada yaklaştırdı sanki. Hafif çiseleyen yağmur damlaları bahçede üryan duran akasyanın dallarında gözyaşı gibi damla, damla tutunup sarkıyorlar aşağıya düşmemek için. Pencerenin dışındaki klima fanının arkasındaki rulo hortumun içine yuva yapmak için mücadele veren minik serçelerle, benekli sığırcıkların mücadelesi çetin geçiyor. Onlarda paylaşamıyorlar dünyayı. Görüntü kadrajımdaki parkta yeşilin en güzel tonuyla sarkmaya başlayan servi söğütlerin dalları sarkmış aşağıya sessizliğin hayretleri içerisinde. Ortada duran yapay çim halı saha, nice zamandır dinlenmeye çekilmiş hasretlik çekiyor. Oyuncu çocukların top oynarken, Seliiim pası at, Aykuut koş, koş nidalarıyla topa yapıştırılan şutun tel korunaklara çarpan sesini özlüyor. Parktaki oyuncaklar “corona sessizliğini yaşıyor.”
Kimi paragas, kimi asparagas haberlerin corona envanterini devamlı sayan numaratörlerin sayılarını ülke-ülke veren haberlerinin havalarda uçuştuğu, her yerden yükselen “şifa ve koruma reçetelerinin” sosyal medya ağlarındaki Watshap gruplarının portallarına servis edildiği kaynakları belirsiz yorumların teatileri ile uçuşuyor. Güneş yine sabah doğudan doğup, akşam batıdan batıyor.
Yüz maskelerinin ve el dezenfektanlarının kurtarıcı sayıldığı üretim ve tedarik zincirinin artık ilk günlerden daha düzenli hale geldiği bir duruma evrildi. Kolonya muhabbetleri daha bir duruldu sanki.
Market alışverişinde alınan malzemelerin ücretini ödemek için sosyal mesafe kuralını ihlal etmemek ve ettirmemek için her an müteyakkız durumdaki müşteriler ellerindeki lateks eldivenlerle her malzemeyi neresinden tutmasamın hesabını yapıyorlar. Benim gibi ak saçlılara daha bir şüpheyle bakıyorlar. Neredeyse nüfus cüzdanımın kontrolünü yapacak vaziyetteler.
Kasada ödemeyi kartla yapmak için bir elini hiçbir yere dokundurmadan sakladığı parmaklarıyla kartı çıkartıp temassız lütfen diyor Nevzat! Kasiyerin karta uzanan elini havada bırakıyor. Okuma postuna değdirmeden iki milimden okutmaya çalışıyor virüs korkusundan. Kasiyerin uzattığı fiş umrunda bile değil. El değmeden poşetin içine attırıyor. Geniş kaldırımın üzerinde karşıdan gelen vatandaş bana korona, korona bakış atıyor. Bende ona aynı misliyle mukabele ediyorum.
Giriş kapısının şifresindeki numaratörlere basmamak için dezenfekte tüpümü çıkartıp sildiğim anahtarımla açıp kapıyı içeri giriyorum.
Bitmedi!!! 
Alınan malzemeleri ambalajlarından çıkarmadan elleri bol sabunla yıkadıktan sonra ilgili yerlere hijyen kurallarına göre yerleştirip tekrar eller yıkanıyor. Üstünede %72 alkol gliserin ve kimyasal karışımla ellerimi dezenfekte edip oturuyorum klavyenin başına.
Radyodan “İstanbul Sokakları” çalıyor. Normal zamanlardan daha bir dokunaklı geliyor bana. Bende hafifçe terennüm ediyorum eşlik ederek.
Düşüncelerim dalgalı bir denizden kıyıya kürek çeken bir savaşçı gibi geliyor, sahilde karaya çıkmak için. İki hafta önceden güneşin ve Cemrenin geelişine aldanan erik ağacının açan çiçekleri dalında takılı kalmış sanki. Yaprakları duruşa geçmiş, kulakları baharın sessizliğini dinliyor. Sokaklar bomboş ne Bayram Ali vardiya acıkışı elinde çiftli somun ekmeğini poşette sallayarak geliyor, ne de Nizamettin her vakit camiye namaza gidiyor. Emekli müsteşar Kâmil de görünmüyor nice zamandır. Başkomiser Nevzat’ta görünmez oldu. Kim bilir onlarda “corona sessizliğine bürünüp bekliyorlardır kapanapn kapılar arkasında.”….. 
 
“Ben bu sessizliği!!!
Bir askere giderken bindiğim şehirlerarası otobüste, birde İstanbul vapurunda corona günlerinde gördüm.”… 24.03.2020 Adil Bozkurt
Saygıyla…
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Malesef gerçekler.. Geçecek bu günlerimiz :) İstanbul sokaklarının baharda tadını çıkarmak dileğiyle

Büşran Betül Kaya 
 04.04.2020 1:14
Cevap :
Evet sayın Büşran Betül Kaya hanım, umut her zaman tazelenmeli, tabi ki bu zor günleri de atlatır insanoğlu. İstanbul dahil tüm ülkemiz o güzel günlerine döner tekrar. Saygımla.  04.04.2020 19:05
 

Korona dünyanın gündemi ve baş belası oldu. Allah cümlemizi korusun. Evde sağlıkla ve esenlik içinde kalınız...

Abdülkadir Güler 
 26.03.2020 18:06
Cevap :
Ömrünüze bereket olsun Abdulkadir bey, zor günlerden geçiyoruz. Umarım en az zayiatla üstesinden geliriz. Evde kalın, sağlıkla kalın. Saygımla...  27.03.2020 9:47
 

Ne güzel bir günce olmuş.Tamı tamına böyle yaşıyoruz artık.Elinize sağlık değerli Adil bey.Sağlıcakla kalın...

fisun gökduman kökcü 
 26.03.2020 12:13
Cevap :
Ömrünüze bereket olsun Değerli Dr. Fisun hanım. İnsanımıza lazım olan bilinç ve sabır. Umarım toplum olarak bunu başarırız tez zamanda atlatırız. Evde kalın, sağlıkla kalın. Saygımla...  27.03.2020 9:49
 

İnsanlar eşitlendi bir anlamda, ancak çocuklara el sallayıp geçiyor. 65 yaş kısıtlaması yeterli olacak mı? belli değil, dilerim en az zararla gelip gider bu sevimsiz misafir, emeğinize sağlık saygılarımla

Cemile Torun 
 25.03.2020 0:07
Cevap :
Temennimiz bu musibetten tez zamanda kurtulup insanlık ayarlarımıza dönmemizdir. Zor günlerden geçiyoruz değerli yazar Cemile hanım. Sağlıkla kalın. Saygımla.  25.03.2020 8:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 73
Toplam yorum
: 170
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 394
Kayıt tarihi
: 10.11.17
 
 

 ÖNSÖZ: Ben ne uyak bilirim ne bir kafiye/ Yarım asırlık ömrüm geçti nafile/ İçimden geçenler hep..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster