Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Nisan '20

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
46
 

Corona sözlüğü

Değerli okur, korona virüsle ilgili duyduğumuz sözcüklerin kısaca ne anlama geldiğini internetten de yaralanarak tanımladım. Faydalı olacağını umuyorum. İyi okumalar.

*

Corona virüs (Koronavirüs) nedir?

Solunum yolu ile, yani çok kısa zamanda geniş kitlelere ulaşabilip hastalandırabilecek bir bulaşma yolu ile bulaşan, 2019 yılı aralık ayında Çin’de ortaya çıkmış bir virüstür. Meydana getirdiği hastalığa Covid-19 denir.

Covid-19, ‘Corona’nın co'su, ‘virüs’ün vi'si ve hastalık kelimesinin İngilizcesi olan ‘disease’ sözcüğünün d'sinden türetilmiştir. 19 ise, 2019’un 19’dur.  Kısaca 2019 yılında meydana gelen Koronavirüs hastalığı demektir.

Enfeksiyon: Organizmada hastalığa yol açan mikrop, virüs, parazit vb. etkenlerin genel veya yerel gelişmesi, yayılması. 

İnfekte veya enfekte: Hastalık yapan bir mikroorganizmanın yani virüsün, bir kişiye bulaşarak yayılması, bulaşma. Mikrobu kapmış (kişi). 

İzolasyon: Ayırma, yalıtım. 

Sosyal izolasyon: Corona virüs gibi havadan bulaşan hastalıkların yayılmasının önüne geçmek için kişinin kendini kısmi veye tamamen uzaklaştırmasıdır. Evde kalmak gibi. 

Karantina: Bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını önlemek için belli bir bölgenin veya yerin kontrol altında tutulup giriş çıkışların engellenmesi biçiminde uygulanan sağlık önlemi.

Pnömoni: Zatürree. Akciğer parankim dokusunun iltihabı. 

Entübe: Solunum yetmezliği içinde olan hastanın solunum cihazına bağlanması. 

Ventilatör: Solunum cihazı. 

Pandemi:

Pandemi; dünyada birden fazla ülkede veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir. Kısaca ‘küresel salgın hastalık’ diyebiliriz.

Pandemik hastalık:

‘Pandemi yapan hastalık’ anlamında olup, dünya genelinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen bir isimdir. Covid-19 pandemik bir hastalıktır.

Pandemi hastanesi:

Bünyesinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerden en az ikisinin bulunduğu 3. seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler.

Koronavirüs Bilim Kurulu:

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs pandemisi nedeniyle COVID-19 hastalığı ile mücadele için 10 Ocak 2020 tarihinde oluşturulan danışma kurulu.

Filyasyon:

Bulaşıcı hastalıklarla mücadele kapsamında vakaların bildiriminden sonra hastalık etkenini, kaynağını, bulaşma yolunu saptamak ve korunma ve kontrol önlemlerini almak amacıyla yapılan saha incelemesidir. Bu inceleme sırasında vaka ile teması olanlar da koruma ve kontrol önlemlerine dahil edilir.

Sürveyans:

Belirli bir popülasyonda meydana gelen olaylar (hastalık) ile ilgili verilerin toplanması, yönetilmesi, analiz edilmesi ve raporlanması faaliyetlerini kapsayan dinamik bir süreçtir.

*

Önerilen hijyen kurallarına uyarak ve evde kalarak bu hastalıktan korunmak mümkün. 

Sağlık ve mutluluk dileklerimle. 

Dr. Atanur Yıldız

24 Nisan 2020

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba sevgili doktorum Corona virüs ile ilgili vermiş olduğunuz biler için teşekkürler. Selam ve sevgiler. Esen kalınız.

Abdülkadir Güler 
 26.04.2020 13:11
Cevap :
Ben teşekkür ederim değerli Abim. Mutlu günleriniz olsun.   27.04.2020 15:53
 

Verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkürler sevgili doktor kardeşim... İnşallah Allah'ın yardımlarıyla Bilim kurulumuz bu illete çözüm bulur insanlık şöyle rahat bir nefes alır... gönüller dolusu selam ve sevgiler:)

Halil Güven (Sökeli) 
 24.04.2020 16:11
Cevap :
Yorum ve katkınız için çok teşekkür ederim değerli Halil Abim. Selam ve saygılarımla.   25.04.2020 13:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 493
Toplam yorum
: 3122
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 280
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster