Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '20

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
80
 

Corona'yı anlamak

Corona virüsü, bulaşma yollarını ve yaptığı hastalığı ne kadar iyi anlarsak onunla mücadele etmeyi de o kadar iyi başarırız.

Bu virüsü ve yaptığı hastalığı hepimizin çok iyi tanıdığı ve bildiği mevsimsel grip (enflüanza) ile karşılaştırarak anlayabiliriz. Birbirine çok benzemekte, tek fark Corona’nın daha kolay ve hızlı yayılması (insandan insana bulaşması) ve daha ağır hastalık yapmasıdır.  

Bir başka anlatımla bulaşma yolları, yaptığı hastalık (solunum yolu hastalığı, zatürree, grip vb.) ve belirtileri aynıdır. Yukarıda da yazdığım gibi en önemli fark Corona’nın daha kolay ve hızlı yayılması ve daha ağır hastalık oluşturmasıdır.

Mevsimsel gripten de can kayıpları olmaktadır ve aynı şekilde daha çok yaşlıları ve bağışıklık sistemleri zayıf olanları etkilemektedir.

Korunma yolları da benzer olup, Corona’da daha titiz ve geniş tutulmaktadır. Çünkü dediğim gibi çok daha hızlı ve kolay bulaşmaktadır.

Ülkemizde bu virüse ve hastalığa karşı alınan önlemlerin amacı, yapılan testlerle bir an evvel hasta kişileri tespit edip izole ve tedavi etmek, böylece hastalığın sağlam kişilere bulaşmasını önlemektir. Alınan önlemlerin neler olduğunu ve korunma yollarını artık hepimiz biliyoruz; bunları burada yazmama gerek yoktur diye düşünüyorum. Bu önlemlere ne kadar çok uyarsak başarılı olma şansımız da o kadar çok artacaktır.  

Böylece bir an gelecek ki artık yeni vakalar görülmeyecektir, nihai hedef budur. Çin’de de benzer önlemler alınmış ve hastalık ülkeden kovulmuştur! Bizde de böyle olması gerekiyor. Devlet halk iş birliği ile bunu başarmak zorundayız…

İyileşen vakalar tabi ki olmaktadır ve olacaktır ama hastalığın normal seyri belli bir süre almaktadır. Bu benim bildiğim kadarıyla 20-30 gündür. Bu süre dolunca da iyileşen vaka sayısı açıklanacaktır diye düşünüyorum. Mevsimsel gripte bu süre ortalama 7 gündür.

Abdest almak Corona’dan korur mu?

Abdeste, elleri ve yüzü su ve sabunla yıkamaya başlamak şartı ile korunmak mümkündür. Hem maneviyat bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Önlemler alındıktan ve bunlara uyulduktan sonra, dua ve Allah’a tevekkül gerçek bir Müslümanın yapması gerekenlerdir.

Sıcak ve bol güneşli yazın gelmesiyle bu hastalıktan kurtulmak mümkün olacaktır.

Tahminim haziran gibi normale döneriz. 

Şen ve esen kalınız. 

Dr. Atanur Yıldız

24 Mar. 20

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 483
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 262
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster