Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '11

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
650
 

Çoşku ile dolup boşalan oğlum

Canım oğlum,  

Bu küçük yaşta edindiğin coşku dolu yaşama sevincinin bir ömür boyu devam etmesini ve bu coşkunu de aynı zamanda çevrene ve ilerde eş ve çocuklarına da aşılamanı tavsiye ederim. 

Zamanında baba ve annemim çevrelerinde olmayan bir coşkusu, akraba sevgisi ve insanlara sundukları bilgi ve sevgileri vardı. Ne yazık ki anne ve babam bu verdikleri sevgi ve bilginin karşılığını alamasalar da bu dünyadan oğullarına coşku dolu yaşamayı öğreterek gittiler ve bu onların en büyük mirasları oldu bana. 

Anne ve babamın coşku dolu, sevgi dolu ve bilgili insan olmaya yönelik telkin tavsiye ve davranışları bizim farklılığımızı oluşturdu. Sende farklılıklarınla çevrendekilerden coşkun ile de ayrılmaktasın. Çok çocukta olmayan yaşama coşkusu, sevgisi, duygusallık, bilgili olma, sporu sevme, sanatı sevme ve destekleme, yaşama sende oluştu. 

Canım oğlum,  

“Coşkulu yaşamak da ne demek babacığım?” dediğini duyar gibi olmaktayım. Coşkulu olmak ne demek, çok insan bilmez. Çünkü hayatları surat asmak, onun bunun dedikodusunu yapmak , olumlu şeylere inat olarak olumsuzlukları görmek ile geçer çok insanın yaşantısı. 

Canım oğlum 

Coşkulu olmak, olumsuzlukların bile olumlu yönlerini görerek hep güler yüzlü, tatlı dilli olmak ve insanları sevdiğini davranış ve tutumlarınla göstermek demek. Bunu başkaları başka türlü de yorumlar ama ben coşkulu yaşamaktan bunu anlamaktayım. Kısaca coşkulu yaşamak yaşadığımızın farkına ve bilincine varmak demektir. 

Canım oğlum,  

Coşkulu yaşamak başkalarına zarar vermeden ve onların da coşkusunu artırarak yaşamak demek benim için. 

Canım oğlum,  

Bazı insanlar vardır ki, hep başkaları ile alay ederek, başkalarının değer yargılarını küçümseyerek, onlara yardı edecek gücü olduğu halde kıskandıklarından dolayı yardım etmeyerek ama , çevrelerine de yardım ettiklerini söyleyerek eğlenen insanların coşkusu benim için coşku değil, densizliktir. Ama ne yazık ki insanlar bunun farkına varamadıkları için bu yaşamı “ coşkulu yaşam” zannetmekteler. 

Canım oğlum,  

Başkalarının emeklerine, sevgilerine ve yaşam tarzlarına saygı göstermeyen bir coşku, coşku değildir. Durmadan onun bununla alay etmeyi, bilgisi olmadığı halde cahilliğini bilgi gibi yutturmaya çalışan insanlar ne kadar mantıksız ise onları ciddiye alarak dinleyen ve saygı duyan insanlarda o kadar mantıksızdır bana göre. Çünkü ciddi ve mantıklı olmayan şeyi dinlemek o işe onay vermek teşvik etmek gibi gelir bana. 

Canım oğlum,  

Ahlaki değer yargılarımıza ters düşen başkaları ile alay etme, onları kendinden küçük görerek onlara bakarak gülme, kızdırarak eğlenme ancak aciz ve cahillerin lügâtında olur. Her ne kadar bunu yapânlar bunu sevdikleri için yaptıklarını söyleseler de aynı davranış kendilerine yapıldığı zaman kızıyor ve kabullenemiyorlarsa yaptıkları şaka değil, karşısındaki ile alay etmedir. Çünkü başkasına şaka yapan kendine yapılan şakayı da kabullenir. Kendisine yapılmasını istemediğini başkasına yapan insan bunu alay olsun diye ya da kendisini büyük görerek muhatabını küçük gördüğünden yapmaktadır. Bizler bize verilen saygı ve değer kadar karşımızdaki insana saygı ve değer verelim ki o zaman bizim de bir değerimiz olsun. 

Canım oğlum,  

Senin de aynen benim gibi arkadaşlarını severek onlara değer vererek onların gelişimini ve bilgili olması için çaba harcayarak hayatına coşku ile devam etmen , duygulanacak yerde duygulanman, tepki gösterecek yerde tepki göstermen sevgi gösterecek yerde sevgi göstermesini bilmen ve bu duygularını da her geçen gün geliştirmeye çalışman beni her zaman memnun etmekte. Bu tutumunu artırarak devam ettirmen senin okul ve sosyal yaşamının da gelişmesine sebep olmakta , ilerde hayatında da okul ve sosyal hayattaki başarının artacağının ip uçlarını vermekte. 

Canım oğlum,  

Ben coşkulu yaşamayı sevmeme, bunu iş , arkadaş ve akraba çevremdeki gençlere ve tanıdıklarıma aşılamak istememe rağmen çok zaman duyarsızlıkla karşılaşmaktayım. Gene benim coşkulu olmamdan ilham alarak kendilerini de coşkulu bir yaşama geçiş yapması gereken gençler ne yazık ki , ya bizlerden uzaklaşmakta ya da özgüven sorunu yaşadıklarından dolayı coşkulu yaşamın kendilerine zarar vereceğini zannederek eski yaşamlarından memnun olarak yaşantılarına devam etmekteler. Ertelenen coşkulu yaşam ilerde gene önümüze çıkacak ve bence ne kadar erken yaşlarda coşkulu yaşamayı öğrenirsek hayatımızda o oranda rahat olacak. Ama ne kadar ertelersek bu bizim zararımıza olacak bunun bilincinde olmak bize mutluluk verecek. 

Canım oğlum,  

Hayat zannedildiği kadar uzun değildir. Ne kadar coşkulu, bilinçli yaşamayı ertelersek ilerde bu ertelemeden o kadar pişmanlık duyacağız. 

Canım oğlum,  

Eğitimini yarıda bırakmış insanlara zaman bunun pişmanlığını yaşayıp yaşamadıklarını sorduğum zaman çoğu bunun pişmanlığını kart kat yaşadıklarını ve hayat boyu telafi edemediklerini söylerler ve gençlerinde bunu farkına varmadığından yakınırlar. 

Canım oğlum,  

Eğitim sadece bir meslek sahibi olmak için değil, olgun insan olmak , başkalarına faydalı şeyler yapan, başkalarına faydalı olduğumuz ve çevremize pozitif enerji verdiğimiz zaman ortaya çıkar. 

Hayatta baktığımız zaman insanların çoğunun , çok iyi meslekleri olduğunu ama maddi olarak rahat etmelerine rağmen coşkulu yaşamayı bilmediklerinden ya da öğrenmediklerinden suratlarının asık ve mutsuz olduklarını caddeye çıktığım zaman yaya veya direksiyon başındaki insanlara baktığımız zaman daha iyi anlamaktayım . Halbuki insanları sevgi ve güler yüzle karşılamak onlardan çok bizi mutlu eder. 

Canım oğlum,  

Çevremizdeki insanlar akrabalar, komşu veya iş arkadaşlarımız , senin için okul arkadaşlarımız coşkumuzu anlamasa da bizler selam verdikçe bize bakmasalar da bizler gelecekte her şeyin güzel olacağını düşünerek hep geleceğe umutla bakmak ve coşkulu yaşamımızı coşkumuzu artırarak devam ettirmeye bakalım. Olabilir ki zamanla bizleri anlayan insanların sayısı artarak bizleri de mutlu ederler. 

Canım oğlum,  

Coşkulu yaşamak bizleri mutlu ediyorsa , hayattan ve gelecekten umutlarımız artıyorsa çevremizin ve toplumun büyük çoğunluğun coşkulu yaşayıp yaşamadığına bakmadan bizler yaşamımızın kaliteli olması için çalışmalarımıza aşkla, şevkle ve coşkuyla devam edelim. Hayatta mutlu olmayı kendilerine yakıştıramayan insanlar varsa da biz hayatta mutlu olmayı mutlak surette hak etmekteyiz. Buna inanarak bu inançla coşku ile yaşarsak maddi ve manevi zorlukları da daha kolay aşarız. Ben nasıl aşmışsam sende aşarsın .Coşkulu yaşamadığı için varsın bizler değil bunu zamanında yapmayanlar pişman olsunlar. Bizim görevimiz de sadece anlatmak ve uygulamak olmalı. Başkaları uygulamıyorsa bunun suçlusu biz olmasak gerekir. İnsan bencil ve kendinde güzellikleri görür ve başkalarının güzelliklerini görmek istemezler. Başkalarındaki güzellikleri görmek için arif olmak gerek ve arife de tarif gerekmez derler atalarımız . 

Canım oğlum,  

Ömür boyu coşkulu yaşamın seninle , ailenle, iş arkadaşlarınla , tüm milletinle , insanlıkla paralel olarak devam etmesini ve bugünlerde olduğu gibi yarınlarda da her zaman kendini bu güzel hasletlerle yaşamaya devam etmeni diler sevgi ile saygıyla coşkuyla seni kucaklarım. 

TURAN YALÇIN-TOKAT 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1055
Toplam yorum
: 338
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1503
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster