Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1027
 

Cübbeyi görüp insanı görmemek!

Cübbeyi görüp insanı görmemek!
 

Cübbeli Ahmet Hoca'nın Habertürk ekranlarındaki konuşmaları kimi insanları şaşırtıyor. Bizzat programın sahibi ve sunucusu Fatih Altaylı'nın ağzından dökülen şu cümleler, aslında bu ülkede bir "Tek Parti Cumhuriyeti" projesi olan "şekilciliğin" insanlarımızı nasıl yanılttığının açık ifadesi ve itirafı olarak duruyor. Fatih Altaylı Cübbeli Ahmet Hocayı dinledikçe, esprilerine güldükçe şunu söylemek zorunda kaldı: "Yahu hocam, ben sizi tanımdan önce kötü biri olarak biliyordum."

İstanbulda üniversite okuduğum yıllarda (1976 ve sonrası), çok samimi arkadaşım İsmetle beraber Çarşambadaki İsmail Ağa camisine gitmiştik. Aslında, Mahmut Efendi'ye intisab etmiş olan İsmet beni götürmüştü.

Dini eğitim almış, dinin ne olduğunu bilen biri olarak bile, İsmail Ağa çevresi bana çok garip görünmüştü, ilk bakışta. Sanki, 17.Yüzyıla gitmişim gibi bir tuhaflık hissetmiştim. Oysa, her camide olduğu gibi namaz kılınıyor, sohbetler ediliyordu.

Ayrıca, Tekkelerde adet olduğu üzere yemek de veriliyordu. Bir öğlen yemeğinde İsmet'le beraber yemekhanedeydik. Yer sofralarında yemeklerimiz yedik. Ben, yediğimiz makarnadan önüme bir kaç tane dökmüşüm. Yanımda oturan biri, herhalde benim onları toplamayacağımı anladığı için, benim döktüğüm makarnaları bir güzel topladı ve yedi. "Bunları ziyan edersek, bereketi gider" gibi de bir söz söyledi. Ama, en ufak bir kırıcılık ya da kınama söz konusu değil. Doğrusu, epeyce mahcup olduğumu bugün gibi hatırlıyorum.

İsmetle beraber zaman zaman İsmail Ağa camisine gitmişimdir. Tıpkı öteki müntesipler gibi, bizim İsmet'te sakallı ve cübbeli idi. Ama, bizim arkadaşılığımızın evveliyatı vardı. Kılığı, kıyafeti ne olursa olsun, içindeki benim arkadaşım İsmet idi nihayet..

Bunları anlatmamın neden şu; Tek Parti Cumhuriyeti, dine karşı bir "duruşu" kendine ideoloji olarak seçtiği için, "Vurun Kahpeye"lerle, "Buzlar Çözülmeden"lerle, "Yaban"larla sürekli, dış görünüşü hacı hoca, ama içi "şeytan" dindar tasviri pombaladı topluma. İş o hale geldi ki, Cumhuriyet'in eğitim tezgahlarından geçenler, sakalda, cübbe de adeta "şeytan" görür oldular. Kimse, bu cübbe ve sakalın arkasında gerçekte ne var, merak etmedi. Öylesine bir kemikleşmiş "önyargı" oluşturuldu.

Bu bir "proje" idi ve oldukça da etkili oldu.

Cübbeli Ahmet Hoca'nın Habertürk kanalına iki kez çıkıp oldukça tatmin edinci dini bilgisiyle, İslamın merhamet dolu "aydınlık" yüzünü anlatması insanları şok etti. Nasıl oluyorda böyle koca sakallı ve cübbeli bir adam, böylesine aydınlık bir insan olabiliyordu. Halbuki onlara öğretilen bu tip insanların aslında ne kadar "karanlık" insanlar olduğuydu.

Cübbeli hoca, kendinden bir şey söylemiyor elbette. Bunu kendisi de sık sık ifade ediyor. Söyledikleri Allah'ın ve onun son peygamberinin söyledikleri... Ama, dedik ya, şekile bakmaya ve şekile göre karar vermeye alışmış insanlar, önyargılarının tam aksi bir "öz" görünce küçük dillerini yutası oluveriyorlar.

Oysa, daha yüzyıl önce bu ülkenin insanları böyleydi; sakallıydı ve cübbeliydi. Hatta, dindar olmayan, belki dine hiç inanmayanlar bile vardı böyle giyinen. Mesele kılık, kıyafette değil, insanın özünde ve sözünde idi..

İnsanları giysileri ile değerlendirme ya da "görünüşe iman" diyebileceğimiz bu saplantımızdan kurtulduğumuz gün, ne olursak olalım, birbirimizi daha fazla seveceğimize kuşku yok.

Bu vesileyle, kullarını karanlıklardan aydınlıklara çıkartan Yüce Mevlamızdan, Berat Kandili'nin önümüzü ve gönlümüzü aydınlatması diliyorum..

Nice kandillere!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1619
Toplam yorum
: 4206
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 791
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster