Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '18

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
625
 

Çukur - En İyi Yamaç Koçovalı Sahneleri

Çukur - En İyi Yamaç Koçovalı Sahneleri
 

Yamaç ile ilk bölümün ilk yarım saatinden sonra Vartolu’nun kulakları çınlasın rakınrolcu kimliğindeyken tanıştık. Aradan çok uzun zaman geçmedi ki Yamaç oldu Yamaç Koçovalı, ardından da Yamaç Babamız… Bu geçiş sürecine an be an şahit olduk; onunla sevindik onunla üzüldük, onunla güldük ve onunla ‘bu hayatın heyecanı meycanı yok’ dedik…

Konuk yazarım Gözde Çukur’un 33 bölümünü taradı ve en güzel Yamaç Koçovalı sahnelerini derledi. Ya sizin gözünüzden en iyileri hangileri? Yorumlarda buluşalım mı?

Bu sezon tam 33 hafta boyunca pazartesi akşamlarının vazgeçilmezi oldu Çukur. Tabii Çukur’u bu kadar vazgeçilmez kılan şeylerin başında elbette sevilen karakterleri geliyor. Bu karakterlerden biri şüphesiz Aras Bulut İynemli’nin canlandırdığı Yamaç.

Yamaç... Çukur’un yani Koçova Mahallesi’nin kurucusu ve babası kabul edilen İdris Koçovalı’nın en küçük oğlu. 18 yaşında babasıyla ettiği kavganın ardından “Ne ölüme, ne ölüne.” diyerek evi terk etmiş. Kimyager. Gündüzleri laboratuvarda çalışıyor, akşamları bir barda gitar çalıp şarkı söylüyordu. Bir gece iş çıkışı Sena ile tanıştı ve hızla gelişen bir aşkın ardından, 5 gün sonra Paris’te yıldırım nikahıyla evlendiler. Ama evlendiği gece hayatı birden bire değişti. Ağabeylerinden Kahraman mahalleye yeni gelen Vartolu’nun adamları tarafından öldürülmüş; babası İdris ise felç geçirmiş, hastanede yatıyordu. Büyük ağabeyi Cumali hapisteydi, diğer ağabeyi Selim’e de ailesi tarafından yeterince güvenilmiyordu. O yüzden işlerin başına geçmesi için annesi Sultan tarafından Paris’ten İstanbul’a getirildi. İşleri yoluna koyunca Çukur’dan ayrılıp hayatına kaldığı yerden devam etmek istiyordu Yamaç. Ama zamanla işler değişti, Çukur O’nun hayatının önemli bir parçası haline geldi. Sorunları akılcı ve sağduyulu planlarla çözmeye çalışması ile ön plana çıktı. Kimse O’nun sevdiklerine zarar veremezdi, onlar için yapmayacağı şey yoktu. Bir parçası olan müziği düşmanlarına karşı yaptığı planlarında kullanmayı da ihmal etmedi elbette. İşte Yamaç deyince aklımıza gelen o sahneler:

(Sahneler bölüm sırasına göre sıralanmıştır.)

1-4. Bölüm - Duygulandıran Yüzleşme
Uzun süredir bilinci kapalı olarak yatan İdris sonunda gözlerini açmıştı. Babasının iyileştiğini öğrenen Yamaç 10 yıl sonra onunla ilk defa karşı karşıya geldi. Baba-oğulun yıllar sonra bu ilk konuşması duygu dolu anlara sebep oldu.

İdris: Niye geldin?
Yamaç: Annem çağırdı geldim. Gelmese miydim?


2-4. Bölüm - Ben Yamaç Koçovalı
Yamaç, mahallelilerden birinin oğlu olan Doğukan isimli şarkıcının yapımcısından alacağının tahsilatı için O’na yardımcı olma sözü vermişti. Bunun için yapımcı Eser’le görüşmeye gitti. Ancak Eser’in yaptığı ukalalık üzerine sinirlenen Yamaç, O’na unutamayacağı bir ders verdi.

Eser: Ulan it! Sen kimsin lan? Sen benim kim olduğumu biliyor musun yamuk?
Yamaç: Yamaç Koçovalı ben.


3-9. Bölüm - Gazapizm - Heyecanı Yok
Selim’le işbirliği yapan Kumburgazlı Serdar, İdris ve Sena’yı kaçırmıştı. Serdar’a oynadığı oyunla onları kurtaran Yamaç, Serdar’ın durmayacağını anladı ve O’nu bitirmek için harekete geçti, kulaklıkla dinlediği Heyecanı Yok şarkısı eşliğinde tabii ki.

Bu sahne Yamaç’ın Heyecanı Yok şarkısı eşliğinde düşmanlarıyla mücadele sahnelerinin de başlangıcı oldu.

4-14. Bölüm - Yamaç’ı Yıkan Gerçek
Yamaç, düşmanı Vartolu’nun annesinin adının Mihriban, O’nun da aslında Çukur’un çocuğu olduğunu anlamıştı. O’nun hakkındaki gerçeklere ulaşmak için Paşa’nın yolladığı bombayla hapishanede öldürülmeye çalışılan Kasım’ı hastane yolunda kaçırıp gizlice mahallenin hastanesine getirdi ve tedavi edilmesini sağladı. Ardından Paşa’yla bu konu hakkında konuştu ve Vartolu’nun aslında ağabeyi Salih olduğunu anladı. Bunu teyit etmek için Kasım’ın yanına geldi ve büyük gerçekle yüzleşti.

5-15. Bölüm - Yamaç Çıldırmanın Eşiğinde
Vartolu’nun aslında ağabeyi Salih olduğunu öğrenen Yamaç, ne yapacağını bilemez halde eve geldi. Önce babasına bir oğlu olduğunu bildiğini söyleyerek onunla çok sert bir yüzleşme yaşadı. Ardından annesinin dizinde ağladı ve son zamanlarda yaşadıklarını düşündü. Ardından soluğu Sena’nın evinin kapısında aldı ve orda sinir krizi geçirdi.

“Delirmeyeyim, delirmeyeyim değil mi ben?”

6-20. Bölüm -  Eğlence Başlasın!
Uzun zamandır aradığı Beyefendi lakaplı düşmanının aslında Baykal olduğunu öğrenen Yamaç O’nunla görüşmeye gitti. Bu görüşmede Baykal, Yamaç’ı indirmek isterken; Yamaç da hem O’nunla yüzleşmek hem de O’nu ve adamlarını indirmeyi planladı. Yamaç-Baykal kaçma kovalamacasına yine Heyecanı Yok eşlik etti.

7-21. Bölüm - Çukur’da Bomba Etkisi
Baykal’ın aslında Beyefendi olduğunu öğrenen Yamaç, tüm gücüyle Baykal’a ait olan iş yerlerine saldırdı ve O’na büyük zarar verdi. Baykal da buna misilleme olarak Yamaç’ın değer verdiği insanlardan Gazeteci Hale’yi öldürttü. Bundan evvel Vartolu’yu kurtarmak için bir başka masum insanın ölümüne sebep olan Yamaç, Hale’nin ölümünden de kendini sorumlu tuttu ve Baykal’ın evinin önünde sinir krizi geçirip kendini sorguladı.

8-22. Bölüm - Kimse Sevdiklerime Zarar Veremez
Yamaç ve Vartolu işbirliği yapıp Baykal’ı yakaladılar. Bu olanların üzerine Baykal’ı kurtarmak için iş ortaklarından Elvis harekete geçti. Yamaç ve İdris’le konuşmak için restoranında buluştu. Bir yandan da Koçovalı ailesinin tüm kadınlarını kaçırttı ve yemek esnasında bunu onlara söyledi. Bunu öğrenen Yamaç’ın Elvis’e tepkisi ise çok sert oldu.

9-23.Bölüm - Elvis’e Büyük Baskın
Emrah’ın yardımıyla Koçovalı kadınları Elvis’in elinden kurtarılmıştı. Elvis ve sevgilisi Lana ise Emrah’ın elinden kurtulup kaçmayı başardılar. Elvis’i yakalamak isteyen Yamaç, onların saklandığı evi öğrenip buraya baskın düzenledi. Baskın ve Yamaç-Elvis dövüşmesi yine Heyecanı Yok eşliğinde oldu. Tabii bu sahneyi unutulmaz kılan şeylerden biri de Yamaç’ın Elvis taklidi elbette.

10-33.Bölüm (Sezon Finali) - Şimdi Adama Benzedin İşte
Emrah’ın Sena’ya zarar vermek için O’nun sahte bir psikiyatra gitmesine ve halüsinasyonlar görüp, intihara teşebbüs etmesine sebep olacak ilaçlar kullanmasına neden olduğunu öğrenen Yamaç, O’nunla yüzleşmeye gitti. Aralarındaki dövüşte Emrah’ın galip geldiği kısımda karakterle özdeşleşen Türk Marşı, Yamaç’ın galip geldiği kısımda da Heyecanı Yok kullanılması sahnenin dikkat çeken ayrıntılarından oldu.

BONUS 9.Bölüm - 10 Yıl Önce Neler Oldu?
Yamaç, Çukur’a geri dönmeden 10 yıl önce “Ne ölüme, ne ölüne.” diyerek evi terk etmişti. Çünkü babasının bu işlerden vazgeçmesini ve Çukur’dan gitmeyi istiyordu. O gece birini öldürmesi bardağı taşıran son damla olmuştu, babasıyla büyük bir kavga etmişlerdi. Meğer aslında o gece evlerine bir baskın düzenlenmiş ve Yamaç rehin alınan ailesini kurtarmak için birini öldürmek zorunda kalmış.

BONUS 16.Bölüm - Çukur’da Öleceğim
Yamaç, Vartolu’nun aslında ağabeyi Salih olduğunu öğrenmişti. Bu gerçeği bilmeyen İdris, Vartolu’nun Paşa ile Emmi’yi rehin almasının üzerine artık Vartolu Çukur’dan gitmezse O’nu öldürmeye karar vermişti. Yamaç ise sakin bir şekilde O’nu göndermenin çarelerini aramış ancak başarılı olamamıştı, çünkü Vartolu da Çukur’da kalıp intikamını almaya kararlıydı. Mezarlıkta geçen bu sahnede Yamaç, Vartolu’ya gerçeği bildiğini söyledi ve O’nu Çukur’dan gitmeye ikna etmeye çalıştı. Aralarındaki yüzleşmede ikili ilk defa kardeş olduklarını bize hissettirdiler.

Vartolu: Bilmiyorsun lan, hiçbir şey bilmiyorsun.
Yamaç: Biliyorum Salih. Biliyorum babamın oğlu.


BONUS 31.Bölüm - Bana Bunu Yapma Abi
Yamaç daha önce de ağabeyi Selim’in aileye ihanetinden şüphelenmiş ama bunu kanıtlayamamıştı. Ama o gece Aliço ile yaptığı konuşmada öğrendiği gerçekler sonucu inanmak istemese de buna emin oldu. Selim’le yaşadıklarını anları düşünüp hüngür hüngür ağladı.

Yamaç yani Aras Bulut İynemli o kadar güzel ağlıyor ki, O’na sarılıp teselli etmek istiyor insan...

 

Sahneleri hatırlamak için :  http://aslininsureti.com/izledim/cukur-en-iyi-yamac-kocovali-sahneleri/

 

Aslı’nın Sureti

www.aslininsureti.com

*.*.*.*.*

Aslı’nın Suretini sosyal medya hesaplarından takip etmek ister misiniz?

Facebook:https://www.facebook.com/Aslının-Sureti-1065930830209554

Twitter:https://twitter.com/aslininsureti

Instagram: https://www.instagram.com/aslininsureticom/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 183
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1197
Kayıt tarihi
: 27.09.17
 
 

Ben Aslı…  'Takvim Yılı – Doğum Yılı hesabının sonucu giderek yükselmesine, aynaya baktığında kaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster