Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
251
 

Çukur Dizisi Kara Kuzu Hikayesi

Çukur Dizisi Kara Kuzu Hikayesi
 

Tarımı Bitirme Stratejileri Nasıl Uygulanır ?

Türkiye’de tarım eşittir gıda ve gıda eşittir insan beslenmesi denkleminden hareketle hergün mutlaka tarımla, ziraatle, domatesle, fındıkla, balla, arıyla, fasulyeyle, nohutla, mercimekle, sütle, şekerle, elmayla, armutla, çilekle, kirazla, samanla, sapla ilgili haberler çıkıyor.

Haberlerin yarısı söz konusu ürünlerdeki anormal fiyat artışları ile ilgili oluyor. Diğer yarısı ise fiyatı artan ürünlerin hemencecik ithalatla karşılanmasının önemi ve gereği üzerine oluyor.

Tarımda ithalat ne amaçla yapılır? sorusu ilk akla gelen soru;

Tarımda ya da herhangi bir üründe ithalat, ülke içinde yeterli düzeyde üretilemeyen ya da hiç üretilmeyen bir ürün ya da hammaddenin başka ülkeden döviz karşılığında alınarak kullanılmasıdır. Dolayısıyla ithalat için elinizde en yaygın para birimi olmalıdır ki yurt dışından tedarik edebilesiniz.

İthalatı azaltmanın yolunun aynı ürünü, malı ve benzerini yurt içi koşullarında üretmek olduğunu herkes bilir. Yerli üretime destek verilirse Türkiye’de üretilemeyecek hiçbir şey yoktur.

Aklınıza gelebilecek her türlü tarım ve sanayi ürününün üretimini yapabilecek kapasite ve alt yapıya sahip bir ülkeyiz biz.

Gelelim işin kötü uygulama yönüne;

En yaygın örnek olan kırmızı etten bahsedelim. Et üretimimiz yetersiz ve ithalatla karşılanma yoluna gidiliyor. Et üretimi yeterli değilse en kısa ve kestirme yol 1-2 defaya mahsus ithalat. Bunda hem fikiriz. Fakat ithalat bilinen yöntemlerle yapılmıyor. İşin içine bu aşamada alavera ve dalaveralar giriyor.

Şöyle ki ithalattan hemen önce yüksek olan gümrük vergisi %1seviyesine çekiliyor ufak bir yönetmelik maddesi ile. Birinci aşama tamam.

Pardon ilk aşamadan önce haberlerde et ihtiyacının artığı ve ihtiyaç için ithalatın gerekli olduğu şeklinde medyada bir bilgi bombardımanı oluşturuluyor.

İkinci aşama ucuz et ithal edilecek ülkelerden biri bulunuyor. Bu ülkelerde etin nasıl olduğu ve hangi koşullarda kesildiği, kesileceğinin pek önemi yok. Önemli olan ucuz bir şekilde etin temin edilme yollarının araştırılması. Etin kilosunu Türk lirası ile 5-10 TL’ye buluyorsun ve operasyon başlıyor.

Eti satacağın zincir marketleri de önceden ayarlamış olman gerekiyor ki operasyon hızlı ve çabuk tamamlansın.

5000 ton eti (5 milyon kg) gemiyle getiriyorsun. 5 milyon kg ete kg’ı 10 TL olsa 50 milyon TL veriyorsun.

Eti yurt dışından temin ve gemiyle getirme işini 1-2 kişi organize ediyor ki kazancı paylaşmak rahat olsun.

Markette kg’ını 10 TL’ye alacağın et halka 30 TL ile günlük 22 yarım kg’lık kıymadan fazla verilmeden satılıyor ki arzı artırabilesin.

Bakanlık üzerinden resmi yollarla ithalat operasyonu gerçekleşiyor ve 3-5 kişi bu döngüyü sağlayarak milyonlar kazanıyor.

Örnek verdiğimiz sistem ithal nohutta da ithal muzda da aynı.

Yönetime yakın olan 3-5 kişi kazansın binlerce aynı işi yapan çiftçi ailesi ne olursa olsun.

Et ve süt inekçiliği yapan üreticiler bu adil olmayan sistemle mücadele edemedikleri için ineklerini kesime göndersin.

Tarımda ithalat politikası gerçekten ihtiyacı karşılamaktan ziyade birkaç kişinin cebini doldurup milleti tarım ve hayvancılıktan bezdirmek üzerine kurulmuştur ve bu sistem son derece başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Bu fındıkta da böyledir pamukta da böyledir domateste de böyledir muzda da böyledir.

Bizim zincir marketlerimiz 5-6 liraya Gazipaşa muzunu almayıp yurt dışından 2-3 liraya gemiyle getirdikleri ithal muzları reyonda 9-10 liraya satan marketlerdir. Niçin reyonlarda Gazi paşa muzu bulamazsınız, çünkü ithal muzun karı yerli muzdan düşüktür. Yerli muzu üretenler ne yaparsa yapsın ben kazancıma bakarım tarzı zincir marketler ülkenin her sokağında köşe başını tutmuşlardır.

Çukur dizisinde Karakuzular Çukur’u ele geçirip Koçovalıların saltanatına son verdiler. Ne oldu, mahalleli her türlü kötülüğün yaşandığı bir bölgeye dönüştü. Her köşede bir kara kuzu ya da kara kuzu istihbaratçısı.

Ülke tarımı da her ürünün üretilmekten ziyade ithalatla karşılandığı bir aşamaya geldi. Tarım bitince her şeyi yurt dışından hangi sektörden kazanacağımız dövizle alacağız ?

Turizm mi? İmalat sanayi mi yoksa otomotiv mi?

Turizmde bir turistin harcadığı maksimum para ortalaması 500 Euro iken buzlar ülkesi İzlanda’da bu para 5000 Euro.

Turizm den para kazanmak için bile akıllı işler yapmak gerekiyor. Yoksa Rus turiste açık büfe homidi gırtlak yedirmekle olmuyor bu işler anam babam

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 537
Toplam yorum
: 198
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1866
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster